Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRWL
|

Były wójt przed sądem. Poprosił o odroczenie. Sędzia zaskoczony

32
Podziel się:

Działania wójta Wacława M. i skarbniczki Katarzyny K. miały doprowadzić do likwidacji gminy. Od 2018 roku toczy się w ich sprawie proces przed koszalińskim sądem. Wacław M. chciał odroczenia posiedzenia z powodu orkanu i braku prądu.

Były wójt przed sądem. Poprosił o odroczenie. Sędzia zaskoczony
Wacław M. tłumaczył się orkanem (Adobe Stock)

Pamiętacie wójta Wacława M.? Samorządowiec jest oskarżony wraz ze skarbniczką gminy Ostrowice o nadużycia i przekroczenia uprawnień, a także nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Działania Wacława M. i Krystyny K. miały doprowadzić do likwidacji całej gminy z powodu wielomilionowego długu. Teraz były wójt nieistniejącej już gminy chciał odroczenia rozprawy z powodu… orkanu.

Nie mogłem się należycie przygotować do rozprawy, do wystąpienia przed sądem, bo przez orkan tam, gdzie mieszkam, nie ma jeszcze prądu. Nie mogłem wydrukować materiałów, które przygotowałem. Nie mam w pamięci podstaw prawnych, na które chciałem się powołać – tłumaczył Wacław M.

Argumentacją byłe go wójta zaskoczony był sędzia, ponieważ sprawa trwa już od trzech lat. Mimo tego sąd przychylił się do wniosku oskarżonego, ponieważ prokuratura nie wyraziła sprzeciwu. Prokurator Joanna Struś-Prokop zaznaczyła, że wynika on z okoliczności występujących w tej konkretnej sprawie. "Oskarżony działa bez obrońcy, a sprawa jest trudna" – wskazała prokurator, dodając, że sama do mowy końcowej jest przygotowana od półtora roku.

Zobacz także: Paliwa będą drożeć. "To prawdopodobny scenariusz"

Sprawa toczy się przed koszalińskim sądem od grudnia 2018 roku. Wójt Wacław K. i skarbniczka Krystyna K. oskarżeni są o nadużycia i przekroczenia uprawnień, a także nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W konsekwencji o doprowadzenie do powstania wielomilionowego zadłużenia gminy, stałej utraty jej płynności finansowej, utraty możliwości spłaty swoich zobowiązań oraz realizacji zadań własnych.

Do przestępstw, popełnianych wspólnie i w porozumieniu, miało dojść od września 2008 r. do 25 października 2016 r. 1 stycznia 2019 r. Zadłużona gmina Ostrowice na mocy specustawy została zlikwidowana i podzielona między gminy Złocieniec i Drawsko Pomorskie. To był pierwszy taki przypadek w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
pzt
5 miesięcy temu
podobnie działają prezesi spółdzielni mieszkaniowych czy mleczarskich i innych . Żadnej odpowiedzialności
zniesmaczony
5 miesięcy temu
Czyli działo się to za rządów PO! Nikt nie zauważył tych przekrętów? Czy nie chciał widzieć? Panie Tusk! Co pan na to? To pana rejony!
Prezes
5 miesięcy temu
Czyżby na innych stołkach nie przewalali milionowych kwot tylko że większość umie się podzielić z kim trzeba i przekazać część na odpowiednią organizację i wtedy są nietykalni i stołki zapewnione dożywotnio?
wiesiek
5 miesięcy temu
tego typu sprawy powinny być prowadzone ale tylko za jedną połatą niezależnie ile by trwała jedna opłata za zakończenie szło by szybciej i bez kombinacji
radny
5 miesięcy temu
Tam gdzie PO i są skutki!
ala
5 miesięcy temu
To ludnośc miejscowa wybiera wójta i radnych! Teraz powinni płacić zwiększony podatek
ala
5 miesięcy temu
Już myślałem że o Obajtka chodzi
mirek 2
5 miesięcy temu
Po co konczyć sprawy skoro te czarne typy w togach i tak co miesiąc przytulają od 10.000 - 16.000 pln w zależności od rodzaju sądu.A na demonstracjach wyją ,że im się niezalezność chce odebrać i takie tam inne bzdury - to przecież urzedasy o coraz niższym poziomie tak wiedzy jak i przygotowania do rozprawy na których często dopiero czytają akta.Mamy 10.000 sedziów z czego prawie 800 to wierchuszka czyli prezesi itp ktorzy nie orzekają, mamy 10.000 prokuratorów tj, tyle co Niemcy i Francja razem a jakie jest tempo przygotowania spraw kazdy wie.Ten przykład nie jest wzorcowy bo np. sprawa zawalenia dachu w Katowicach to okres " postepowania " prawie 20 lat !!! i wyroki takie ,że lepiej nie wspominac a koszty biegłych , postepowania idą w setki tysięcy zl. a Kowalski durny i tak na to się musi zlożyć z podatków.To trzeba zaorać lub wypalic gorącym żelazem nawt za cenę wstrzymania pracy sądów przez najbliższe 2 lata.
tak tak
5 miesięcy temu
samorządy bez kontroli
j-23
5 miesięcy temu
tam sądów i sędziów nie ma od 1945 roku - bo to co jest to jest patologia
xccc
5 miesięcy temu
to zaufani Tuska i wzorowi członkowie PO
samorządowiec
5 miesięcy temu
Wójt i skarbniczka robią to co radni ustalą. Skoro gmina upadła to co robili radni w tym czasie? W ogóle nie wiem po co 15 radnych w małych gminach. Większość z nich ,,nie pisaci i nie kumaci". Urzędnik ma mieć wyższe wykształcenie a taki radny ledwie co po podstawówce ma mówić co maja robić w gminie. Żenada. Potem tak gminy właśnie kończą.
anna
5 miesięcy temu
skoro on do rozprawy przygotowuje się tuż przed nią, to termin następnej wyznaczyłabym mu za dwa dni, będąc na miejscu sędziego, w ten sposób będzie się bujał nastepne 4 lata
POLDEK
5 miesięcy temu
I to jest wymiar sprawiedliwości, tak trzymać, a następne pokolenia tych osób może doprowadzi do wyroku!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić