Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
NB
|

Przepadły miliardy na transformację energetyczną. Na co zostały wydane?

546
Podziel się:

Polska w latach 2013-2021 zarobiła blisko 60 mld zł z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2. "Rzeczpospolita" podkreśla, że tylko część pieniędzy zostanie przeznaczona na transformację energetyczną.

Przepadły miliardy na transformację energetyczną. Na co zostały wydane?
Dariusz Laszczyk (Flickr, Dariusz Laszczyk)

W latach 2013–2020 polski budżet zyskał ponad 34 mld zł na sprzedaży 505 mln uprawnień do emisji CO2. Z kolei w samym 2021 r. sprzedano ponad 105 mln uprawnień, dzięki czemu Polska zarobiła 25,3 mld zł.

Zgodnie z dyrektywą EU ETS 50 proc. środków powinno być wykorzystane na cele klimatyczne. W lipcu Polska powinna przekazać Komisji Europejskiej sprawozdanie z wydatkowania środków za 2021 rok.

Dane za 2020 r. także nie są jeszcze dostępne, dlatego "Rzeczpospolita" postanowiła przyjrzeć się wyliczeniom z 2019. Polska na uprawnieniach do emisji CO2 zarobiła wówczas ponad 10,8 mld zł.

Na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło ok. 1,1 mld zł z przeznaczeniem na tzw. fundusz zielonych inwestycji. Sfinansowano z nich m.in. programy "Mój prąd" i "Czyste powietrze".

Jedynie część pieniędzy przeznaczono na transformacje

Programy te można uznać za prośrodowiskowe i służące transformacji. Jednak z unijnego sprawozdania wynika, że wydano na nie ledwie 682 mln zł z 10 mld zł.

Marcin Kowalczyk, kierownik zespołu klimatycznego w WWF Polska podkreśla, że do 50 proc. wydatków środowiskowych zaliczono m.in. 182 mln na zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej wytworzonej z OZE. Najwięcej pieniędzy, ok. 4,6 mld zł, trafiło jednak na wsparcie wytwórców energii z OZE. Kolejne niemal 4,6 mld zł trafiło do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Środki, które zostały zaraportowane jako prośrodowiskowe, trudno uznać za te, które faktycznie przeznaczone zostały na finansowanie transformacji. Z wymienionego zestawienia jedynie środki na program "Czyste powietrze" i "Mój prąd" można tak potraktować. Trudno jednak uznać koszty umorzenia zielonych certyfikatów czy zwolnienie z akcyzy jako faktyczne inwestycje prośrodowiskowe – powiedział "Rzeczpospolitej" Kowalczyk.

Zobacz także: "Żałosne". Marek Suski oburzony słowami Donalda Tuska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(546)
zb.
4 miesiące temu
Jaaaasne,60 mld. Szkoda, że nie napisano ile wydaliśmy na CO2 ,a dokładniej na kary za CO2. Suma jest lekko licząc dwukrotnie wieksza.
między
4 miesiące temu
6 rano a 20 wieczorem, nikt dzisiaj nie skomentował tego artykułu?Czy komentarze wcięło?
Tomek
4 miesiące temu
Cicho o tym w TVP. To co płacimy za emisję trafia do rządu na OZE. Nic z tym nie robią. Wina Tuska. Żart wina PiS, i licznik strat bije
Gdzie?..Tam!!...
4 miesiące temu
Reszta pieniędzy rozdana dla Kurskiego,Rydzyka i elektoratowi PiS w formie z zapomóg i zasiłków.
Bełchatów
4 miesiące temu
Strach pomyslec co by bylo gdyby rzadziło peło. Juz kompletnie nie było by nic Polskiego. Nawet Polaków by sprzedali. Ba oddali.
Bełchatów
4 miesiące temu
Oczywiscie dzieki... rudemu sikorskiemu kopaczowej biedroniowi lewandowskiemu itd. Brawo niemieccy polacy.
Lodzianin
4 miesiące temu
Trzeba zapytać posła J.Kowalskiego lub Mareczka Carycę Susk., Oni komentują wszystko bardzo klarownie i zrozumiale . Dla pacjentów klinik psychiatrycznych ( przepraszam pacjentów tych klinik ) .
Lubek447
4 miesiące temu
Demolują gospodarkę, system prawny, oświatę, media publiczne ALE najgorsze jest to, że Morawiecki dziś w Madrycie spotyka się z nacjonalistami, którzy marzą o likwidacji Unii Europejskiej ... ufff ... TRAGEDIA dla Polski - postawimy się w sytuacji gorszej niż w chwili obecnej jest Ukraina - TAK RYSUJE SIĘ CENA ZA RZĄDY WSPIERANE PRZEZ CIEMNOTĘ I KOŚCIÓŁ (jeszcze niech dojdzie do reelekcji Trumpa w USA, czyli likwidacja NATO) ... kolejna wielka katastrofa Polski nadchodzi ...
Modlę się
4 miesiące temu
Panie Boże,daj jak najszybciej krwawą wojnę z Rosją i Białorusią. Przynajmniej będzie wiadomo, o co chodzi i szybko się skończy, bo tej okupacyjnej 6-cio letniej zgrozy zgotowanej przez kaczystowców nie da się już wytrzymać!
Emigrant
4 miesiące temu
Pieniądze z uprawnień do emisji CO2 poszły na 500+ i inne kupowanie wyborców. Tak gospodaruje Morawietzky z nierządem RP.
wrr
4 miesiące temu
zara, a Junia Jewropejska przekazała?
Wilk
4 miesiące temu
Cofnijmy sie na lata 2007 2014 Rzady Geniusza Donalda Tuskolanda doplaty do gornictwa 64mld PLN I na koniec Focia na elektrycznej Hulajnodze jestem EKO .Po 2014 Nastepni Geniusze inewstujemy w przyszlosc Wegiel tylko wegiel nie wiatr nie woda Tylko Wegiel i Ojciec R.Iteraz wybor pomiedzy Glupi a Glupszym
lulu
4 miesiące temu
Nie dali na WWF smuteczek
Kazik
4 miesiące temu
Nic nie przepadło. Kasa została wydana na kupowanie głosów wyborczych a reszta rozkradziona przez PISowskich pociotków. Zgodnie z programami "Rodzina na swoim", "Bo im się należało", "A co! Komuchy miały ukraść".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić