Ceny elektroniki oszaleją. Podwyżki uderzą w portfele Polaków

46

To musiało się stać. Ceny AGD i RTV znacząco wzrosną, więc Polacy nie unikną wyższych kwot na paragonach sklepowych. Producenci załamują ręce, jednak i tak odwlekali wprowadzenie podwyżek.

Ceny elektroniki oszaleją. Podwyżki uderzą w portfele Polaków
RTV i AGD zdrożeje. Podwyżki uderzą w Polaków (Marek BAZAK/East News)

Już niedługo ceny elektroniki wzrosną. Powód? Jak czytamy na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" jedną z głównych przyczyn są m.in. wyższe ceny stali oraz innych komponentów, ale i ich niedobór.

Podwyżki cen sprzętu elektronicznego. Polacy odczują to w portfelach

Wielu (producentów) wykorzystuje okazję, bo skoro i tak wszystko drożeje, to ceny można podnieść jeszcze mocniej - komentuje na łamach dziennika jeden z dystrybutorów.

Dodatkowo, droższy będzie nie tylko mały sprzęt elektroniczny, ale i AGD. O wyższych cenach w III kw. już wcześniej informowała firma Amica.

Zobacz także: "Nie chcemy sowieckiego modelu". Prezydent Sopotu ostro o zmianach dla samorządów
W ostatnich kilkunastu miesiącach obserwujemy znaczący wzrost cen stali, miedzi czy tworzyw sztucznych. Zwiększyły się również koszty transportu. Podobnie jak wielu innych producentów odczuwamy skutki tych zmian - ocenia cytowany przez "Rz" Krzysztof Nagodziński, członek zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego

Jak dodaje dziennik, Polacy wydają na elektronikę średnio około 30 mld zł rocznie. Obecnie firmy spodziewają się podwyżek cen na poziomie 10-12 proc., nie można jednak wykluczyć jeszcze większych wzrostów.

Z kolei według szacunków Grzegorza Wachowicza, dyrektora ds. handlu i marketingu RTV EURO AGD., cytowanego na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" ceny AGD wzrosną nawet o 20 proc.

Wciąż obserwujemy problem z dostępem do kontenerów do transportu drogą morską z Azji. Do tego ich cena bardzo poszybowała w górę. Dziś płaci się za jeden ok. 10 tys. dol. Przed pandemią kilka razy mniej. To przekłada się na dłuższe oczekiwanie na towary i komponenty z Azji oraz na ich ceny - ocenia Wachowicz w rozmowie z "DGP".
Autor: NKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić