Ceny paliw przekroczą kolejną granicę? Koszmarna prognoza na wakacje

153

Na stacjach paliw jest coraz drożej. Ceny przekroczyły barierę 7 zł za litr benzyny i oleju napędowego. Niestety, wyliczenia ekspertów nie napawają optymizmem.

Ceny paliw przekroczą kolejną granicę? Koszmarna prognoza na wakacje
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Prognoza e-petrol.pl na ten tydzień (16-22 maja 2022) mówi o średniej cenie benzyny Pb98 na poziomie 7,35-7,46 zł/l, Pb95 - 6,92-7,04 zł, oleju napędowego - 7,34-7,47 zł/l i autogazu LPG - 3,69-3,80 zł.

Analitycy zauważają, że podwyżki cen paliw są coraz bardziej dotkliwe. Jest bardzo drogo nawet mimo tarczy antyinflacyjnej. 20 grudnia 2021 roku obniżono akcyzę do poziomu minimum unijnego, a 1 lutego 2022 roku zdecydowano się na obniżenie stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc.

Obniżkę stawki akcyzy przewidziano do 20 maja 2022 roku, a niższy VAT na paliwa do końca lipca. - Wpływ obniżonej akcyzy nie jest duży i wynosi 5-10 groszy w zależności od gatunku paliwa - mówi portalowi money.pl Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

Odczuwalna jest obniżka stawki podatku VAT, ale jej efekty widzą kierowcy indywidualni, bo przy tankowaniu pojazdów firmowych w pełni rozliczających VAT jej skutki są nieodczuwalne - dodaje ekspert.

Koszmarne wyliczenia. Blisko 8,50 zł za litr benzyny!

Ile trzeba by zapłacić za tankowanie, gdyby nie poczynania antyinflacyjne?

Przy poziomach notowanych w hurcie w ostatnich dniach i założeniu umiarkowanych marż detalicznych na poziomie kilkunastu groszy, za 95-oktanową benzynę i olej napędowy płacilibyśmy na stacjach około 8,20-8,40 zł/l - spostrzega Maziak.

To bez wątpienia bardzo niepokojące wyliczenia. Strach pomyśleć, co się wydarzy na stacjach, jeśli rząd nie przedłuży tarczy antyinflacyjnej, a trend wzrostowy i sytuacja na światowych rynkach się utrzymają...

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić