Chaos w Holandii. W sklepach puste półki. Policja użyła broni

377

Coraz bardziej napięta sytuacja w Holandii. W niektórych sklepach półki świecą pustkami, a na ulicach trwają protesty rolników. We wtorek zrobiło się na tyle gorąco, że policja oddała strzały ostrzegawcze. W wyniku zdarzenia aresztowano trzy osoby.

Chaos w Holandii. W sklepach puste półki. Policja użyła broni
Holenderscy policjanci oddali strzały ostrzegawcze (Twitter)

Protest rolników miał miejsce we wtorek wieczorem na wjeździe na autostradę A32 w Heerenveen. Policja przekazała, że w kierunku demonstrantów oddano strzały ostrzegawcze. W incydencie nikt nie został ranny – przekazano w oświadczeniu.

W sumie podczas protestów aresztowano trzy osoby. Kula trafiła w jeden z traktorów. Teraz sprawę użycia broni służbowej przez policjantów zbada Rijksrecherche, wydział zajmujący się wewnętrznymi śledztwami.

To standardowa procedura w przypadku użycia przez policjantów broni – podkreśla portal NL Times.

Protest rolników w Holandii. Media obiegło nagranie

Media społecznościowe obiegły nagrania ukazujące funkcjonariuszy stojących na drodze z wyciągniętą bronią. Traktor z naczepą przejeżdża tuż obok policyjnej blokady. W tym momencie policjanci oddają w kierunku pojazdu strzały ostrzegawcze.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat użycia broni przez policjantów. Głos w sprawie zabrał Maarten Brink ze związku policyjnego ACP. Funkcjonariusz podkreślił, że widział filmy opublikowane w Internecie. Dodał, że nie przedstawiają pełnego obrazu sytuacji.

Policjanci nigdy nie chwytają po prostu za broń. To środek ostateczny – zaznaczył Brink.

Film z protestów udostępniła na swoim profilu na Facebooku grupa rolników Agractie Nederland. Podkreślono, że incydent mógł skończyć się dużo gorzej. – Czy rolnicy są niebezpiecznymi przestępcami? – zapytano.

Minister [Christine – red.] van der Wal nadal nie chce rozmawiać. Czy najpierw muszą zginąć ludzie? – zaczęto spekulować w opisie nagrania.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Rolnicy wyszli na ulice. Puste półki w sklepach

Na środę zaplanowano kolejne protesty rolników. Jeden z nich ma odbyć się na lotnisku Groningen-Eelde. Urzędnicy spodziewają się, że pojawi się na nim około tysiąc demonstrantów. Burmistrz gminy Tynaarlo Marcel Thijssen poinformował, że nie zamierza zamykać pasów startowych.

Rolnicy wskazali, że zamierzają utrzymać porządek na proteście. Jestem przekonany, że będzie to przebiegać w uporządkowany sposób – podkreślił burmistrz w rozmowie z RTV Noord.

Rolnicy mają rozpocząć blokowanie samolotów od godz. 9 rano. W związku z tym, odwołano wszystkie loty komercyjne. Na lotnisku nadal będą mogły lądować helikoptery ratunkowe oraz transporty medyczne.

Holenderscy rolnicy protestują przeciwko nowym rządowym regulacjom. Przepisy mają regulować emisję dwutlenku węgla przez zwierzęta gospodarskie. Rolnicy podkreślają, że może spowodować załamanie sektora rolniczego w całym kraju.

W ostatnich dniach rolnicy zablokowali centra dystrybucyjne sieci supermarketów, co sprawiło, że na półkach w niektórych sklepach zaczęło brakować towarów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Agrounia znów protestuje. Dramat producentów wieprzowiny

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić