Czy piątek jest dniem wolnym od pracy? Czy 9.06 trzeba iść do pracy?

8

8 czerwca wypada Boże Ciało 2023. Jest to dzień wolny od pracy i szkoły. A jak sytuacja wygląda w przypadku 9 czerwca? Czy w najbliższy piątek trzeba iść do pracy, czy może jednak jest szansa na wolne?

Czy piątek jest dniem wolnym od pracy? Czy 9.06 trzeba iść do pracy?
Boże Ciało wypada już 8 czerwca (Wikimedia)

Boże Ciało to święto ustawowo wolne od pracy i szkoły. Zupełnie inaczej jest z piątkiem (9 czerwca). Tego dnia zdecydowana większość Polaków musi stawić się w pracy. Oczywiście są też tacy przedsiębiorcy, którzy dają wolne swoim pracownikom.

Niektórzy natomiast korzystają z urlopu wypoczynkowego. Wszystko po to, by zagwarantować sobie długi weekend czerwcowy.

A jak sytuacja wygląda w szkole? Czy 9 czerwca uczniowie mają normalne zajęcia? Tak naprawdę o wszystkim decyduje dyrektor. Jeżeli lekcji nie ma, to organizowane są zajęcia alternatywne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozenek-Majdan wystartuje w wyborach? Wiceszef PO zabrał głos

O szczegółach w rozmowie z portalsamorzadowy.pl opowiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 330 w Warszawie Joanna Skopińska.

Jako dyrektorzy szkół podstawowych jesteśmy zobligowani, żeby w sytuacji braku zajęć dydaktycznych, wprowadzać dyżury świetlicowe i zapewnić opiekę dla dzieci najmłodszych oraz tak jak w przypadku naszej szkoły z klas specjalnych. Dlatego zawsze w czasie przerw okołoświątecznych czy innych dni wolnych od zajęć dydaktycznych, nawet w czasie egzaminów klas ósmych, kiedy całą szkołę zamykamy, jest ona dostępna dla dzieci - wytłumaczyła.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Czy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

W tym kodeksie widnieje informacja, że Boże Ciało należy do kanonu świąt nakazanych. W związku z tym 8 czerwca wierni "są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Taki zapis pojawił się w kanonie 1247 KPK.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić