Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Dali strażakom 200 zł. "Nie wiedziałem, że cała wieś była w OSP"

49
Podziel się:

Od tego roku strażacy OSP mogą dostać 200 zł dodatku do emerytury za 25 lat czynnej służby. Jak tłumaczy ekonomista Rafał Mundry nawet jeśli w OSP nie ma dokumentacji wystarczą oświadczenia trzech świadków. "Dodatek jak najbardziej słuszny. Nie wiedziałem tylko, że niemal cała wieś była w OSP" - ironizuje Mundry.

Dali strażakom 200 zł. "Nie wiedziałem, że cała wieś była w OSP"
Od tego roku strażacy OSP mogą dostać 200 zł dodatku do emerytury za 25 lat czynnej służby w OSP. (Twitter, gov.pl)

Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych dała możliwość uzyskania specjalnego świadczenia w formie dodatku do emerytury w wysokości 200 zł.

Aby ubiegać się o to świadczenie, należy spełnić kilka ustawowych warunków:

  • osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat)
  • udokumentować bezpośredni udział w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w roku przez okres 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet
  • złożyć kompletny wniosek o przyznanie świadczenia do właściwego Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP.

Jak czytamy w komunikacie, poprzez udokumentowanie udziału w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych rozumie się ewidencję prowadzoną przez właściwą Komendę Powiatową/Miejską PSP. W przypadku, gdy ewidencja udziału strażaków OSP w działaniach ratowniczych nie obejmuje wskazanego przez wnioskodawcę okresu jest on zobowiązany uzyskać potwierdzenie w formie oświadczeń trzech świadków. Wymaga się, aby jeden ze świadków był osobą zaufania publicznego w okresie przez siebie poświadczanym (np. komendant gminny, wójt, burmistrz, urzędnik gminy).

Wniosek wraz z oświadczeniami świadków jest weryfikowany przez właściwego wójta lub burmistrza bądź prezydenta miasta.

Ekonomista powiedział, co dzieje się na wsi

Ekonomista i analityk gospodarczy Rafał Mundry informuje, że w związku z możliwością pobrania świadczenia w jego rodzinnej wsi nastało wielkie poruszenie. "Od tego roku strażacy OSP mogą dostać 200 zł dodatku do emerytury za 25 lat czynnej służby w OSP. Jeśli w OSP brak dokumentacji wystarczą oświadczenia 3 świadków. U dziadków na wsi zrobiło się w wakacje poruszenie i bieganina z dokumentami" - napisał na Twitterze.

Dodatek jak najbardziej słuszny. I fajnie, że jest. Nie wiedziałem tylko, że niemal cała wieś była w OSP - ironizuje ekonomista.
Zobacz także: Rekordowo wysokie ceny nad morzem? Ekspert o "specyficznym roku"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
andy OSP
miesiąc temu
Od 1978 do 2019 byłem czynnym strażakiem to jest ponad 40 lat był to okres największych pożarów takich jak Rudy Raciborskie lub powodzie w 1997 kto nie jechał ani razu do akcji ten tego nie będzie rozumiał.Dla ludzi którzy nigdy nie pomagali innym to widzą tylko kasę a to jest część życia strażaków i ich rodzin. To zrywanie się w nocy na dżwięk syreny a nie tylko picie alkoholu w Remizie. 40 lat to setki takich interwencji. Przykre jest to gdy czytam opinie o naszej pracy i poświęceniu. Za te 40 lat nie otrzymałem żadnego odznaczenia państwowego tylko nasze z OSP tak się nas szanuje.
Morfeusz
2 miesiące temu
Dejcie liderowi od rolników bo on Mo mało😂😂😂
Strazak OSP
2 miesiące temu
Zamysł ok, ale wykonanie jak zwykle. Tym co biegali do akcji dodatek sie nalezy, niestety przy takich zapisach ustawowych... furtka dla cwaniaków jest otwarta.
Kik
2 miesiące temu
Po przepracowaniu w warunkach szkodliwych 18 lat , odszedłem na emeryturę i ZUS buchnął mnie 20% emerytury , a mieli dołożyć 20%.warunki były naprawdę szkodliwe (olej i hałas).
Xyz
2 miesiące temu
Należę do jednostki OSP. Sam jestem przeciwny dodatkowi do emerytury w obecnej formie. Rozumiem że ochotnicy którzy mają naprawdę sporo wyjazdów w roku czyli powyżej 100 to mogliby otrzymać jakiś skromny dodatek podkreślający ich ofiarność. Obecnie poświadczenie jednej akcji i to przez świadków ze wsi to parodia. To że duża część tu komentujących mówi że w OSP się pije czy że nie mamy wyszkolenia lub że otrzymujemy ekwiwalent za czas akcji to naprawdę albo źle trafiliście albo nigdy nie mieliście okazji widzieć jak bardzo standardy się zmieniły w ostatnich latach. Dziś trzeba zdać kurs za który nikt nam nie płaci a trwa i często dojeżdżamy we własnym zakresie do jednostek PSP by się szkolić. Szkolenia najczęściej są w weekendy lub po godzinach pracy. Nigdy nie oczekiwałem że ktoś nam będzie za to dziękował bo to bardziej chęć niesienia pomocy innym. Picie alkoholu zdarza się i jest mi wstyd jeśli docierają taki informacje z kraju ale podkreślam pije się w niemal każdym zawodzie i zawsze znajdzie się czarna owca. Z tymi plebanami i wsiami to również zabawna sprawa bo sporo jednostek OSP odcina się od tego i czas najwyższy skończyć z wyslugiwaniem się druhami przez proboszczy. I statystyki są takie że to my częściej docieramy na miejsce zdarzenia jako pierwsi to my oglądamy czasem straszne sceny i jeśli ktoś chciałby po tym iść do psychologa jak w PSP to zapraszamy na prywatnie ;) Na koniec zapraszamy w nasze szeregi ale zanim zobaczycie złamana złotówkę od gminy to musicie poświęcić wiele czasu ale później z górki bo w OSP wszyscy mają tak dobrze że warto 😅
Nary
2 miesiące temu
Hahaha, u nas także każdy kto ma 66+ już ma. Starsi chorzy ludzie mają troskliwą rodzinę i przyjaciół którzy poświadczą.
Życie
2 miesiące temu
Kiedyś ZBOWID dziś OSP
aaa
2 miesiące temu
kolejny ukryty dodatek do emerytur rolniczych za ktora placa podatnicy ... Nie widzialem jeszcze strazaka OSP ze stazem 25 lat !!!
szmugler
2 miesiące temu
Znam Zawodowych Strażaków którzy prowadzą działalność gospodarczą pod płaszczykiem i statutem osoby publicznej i przywilejami związanymi z tym zadaniami Nich żołnierz zawodowy prowadzi działalność gospodarczą na granicy Handel przemyt zagraniczny
moimOkiem
2 miesiące temu
Jak Ochotnicza Straż Pożarna to ochotnicza i żeby jeszcze płacić za udział w Akcji gaszenia ,usunąć ochotnicza ze statutów i będzie Straż Pożarna i płacić składki zdrowotne i inne opłaty od tych zabaw
Player
2 miesiące temu
Jak najbardziej jestem za tym żeby polikwidować te g.... nie straże po wiochach a zostawić jedną a porządną jednostkę w gminie. Za te podupadłe szopy, gdzie mają jedynie niedziałającą motopompę i miejsce do pochlania płacimy My wszyscy z podatków! Wyposażyć i fundować coś co ma sens bytu i służy ludziom a nie stanowi dodatkowy koszt dla budżetu gminy a pożytku z tego żadnego. Koniec kropka!.
MójPrzychód
2 miesiące temu
W Naszej wiosce też Wszyscy jesteśmy w STRAŻY a za aktywność w OSP Wójt nam płaci i jedziemy na wszystkie pojazdy jakie mamy a niektórzy dostają ryczałty za używanie prywatnych samochodów mam nadziej że wszystko jest zgodne z prawem
wacek z LOK,L...
2 miesiące temu
Ten kraj jest chory .Ci tzw.politycy go rujnują.Czy to ma być ochotnicza straż czy zawodowa. Jeżeli ochotnicza straż i dostaje dodatki to należy się dać jeszcze członkom, Liga Obrony Kraju, honorowym dawcą krwi,członkom Ligi Ochrony Przyrody itd,itd. Członkowie tych organizacji też gasili pożary lasów,ratowali ludzi i bronili kraju. Pisiory czekamy na dodatki do emerytur .
Martyna
2 miesiące temu
A u mnie na wsi był strażak który sam podpalał stogi słomy, żeby chłopaki mieli akcje, ba nawet się wybili w ten czas bo od 10 lat ani jednego pożaru do którego by ich wołali a tutaj raptem 15 w jednym miesiącu. Finał taki że poszedł siedzieć a strażaków z mojej wsi nazywają ognioszkami
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić