Kosma Szczepaniak| 

Do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy? Możliwe przedłużenie programu

1

Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego oficjalnie obowiązywały do 24 maja. Nowe przepisy zawarte w "Tarczy 3.0" zapewniają ten dodatek wyłącznie rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami. Rząd pracuje jednak nad tym, aby zasiłek opiekuńczy w poprzednim formacie był wypłacany do 28 czerwca.

Do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy?
Do kiedy będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy? (Getty Images)

Od 25 maja obowiązuje nowa specustawa, znana popularnie jako tarcza antykryzysowa 3.0. Jej zapisy powodują, że wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego ulegnie zmianie i będzie dostępne wyłącznie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Według portalu prawo.pl, taką interpretację przepisów potwierdziło już kilku niezależnych prawników.

Krótko mówiąc, z przepisu przyznającego dodatkowy zasiłek opiekuńczy od najbliższego poniedziałku „wypada” art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który właśnie był podstawą do wypłaty tego świadczenia dla rodziców dzieci do lat 8." - podało Prawo.pl.

Do tej pory zasiłek był wypłacany znacznie szerzej. Skorzystać z niego mogli rodzice dzieci do lat 8, którzy nie mogą posłać ich do placówek opiekuńczych z powodu zamknięcia tych placówek w związku z epidemią, ale także rodzice i opiekunowie, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony?

Resort rodziny zapewnia, że aktualnie trwają prace legislacyjne, które mają zmienić zapisy specustawy. Dotychczas zasiłek ten przewidziany był do 14 czerwca. Natomiast, jak wynika z informacji przekazanej PAP przez wiceministra Stanisława Szweda, rząd chciałby wydłużyć wypłacanie zasiłku do końca roku szkolnego, a więc do 28 czerwca.

Jednocześnie rozporządzenie to daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące - w przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 25 maja 2020r. - tłumaczył Szwed.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić