Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Nie chcą straszyć, ale ostrzegają. Najczarniejszy scenariusz dla ludzkości

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
327
Podziel się:

Dużo się mówi o zmianach klimatycznych, ale według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wciąż zbyt rzadko porusza się temat ich potencjalnie katastrofalnych skutków. Zdaniem badaczy w najczarniejszym scenariuszu zmiany klimatyczne mogą pociągnąć za sobą wydarzenia, które doprowadzą do wyginięcia ludzkości.

Nie chcą straszyć, ale ostrzegają. Najczarniejszy scenariusz dla ludzkości
Zmieniający się klimat już teraz przyczynia się m.in. do katastrofalnych pożarów lasów. Na zdjęciu z 8 sierpnia 2021 roku pożar na wyspie Eubea (Getty Images, Konstantinos Tsakalidis)

Od dawna wiadomo, że zmiany klimatyczne mogą się przyczynić do postępującego głodu, ubóstwa, przedwczesnych zgonów, katastrof naturalnych i masowych migracji. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w swoim nowym badaniu zwracają uwagę także na inne scenariusze, o których się tyle nie mówi.

Badacze rozważyli scenariusz, według którego do 2070 roku temperatury wzrosną o 3 stopnie Celsjusza, a nie o 1,5 st. C lub 2 st. C, na czym często w ostatnich latach skupiali się klimatolodzy. Badania takie brały pod uwagę poważne problemy, z jakimi będą się mierzyły gospodarki poszczególnych państw, ale nie brały pod uwagę jednej skrajnej możliwości - efektu domina, który mógłby doprowadzić nawet do wyginięcia ludzkości.

Do 2070 roku wzrost temperatur i jego polityczne konsekwencje bezpośrednio dotkną dwóch sił nuklearnych, a także siedmiu laboratoriów o maksymalnych zabezpieczeniach, w których znajdują się najgroźniejsze patogeny na świecie. Istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia efektu domina - powiedział Chi Xu z Uniwersytetu Nankińskiego, współautor badania, cytowany przez BBC.

Naukowcy szacują, że przy wzroście temperatur o 3 st. C do 2070 roku dwa miliardy ludzi żyjących w krajach o niestabilnych systemach politycznych doświadczałyby średniej rocznej temperatury na poziomie 29 st. C.

Myślę, że rozsądnie jest rozważać najgorsze scenariusze. Robimy to w każdej innej dziedzinie życie i zdecydowanie powinniśmy to zrobić, jeśli chodzi o los planety i żyjących na niej gatunków - powiedział główny autor badania dr Luke Kemp.

Zmiany klimatyczne. Nie chcą straszyć, ale ostrzegają

Podkreślmy - hipoteza o wyginięciu ludzkości to najczarniejszy scenariusz. Taki, w którym zmiany klimatyczne pociągają za sobą inne katastrofalne wydarzenia - np. konflikty jądrowe, pandemie czy kryzys głodu o niespotykanych rozmiarach.

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge zaznaczają, że nie chcą nikogo straszyć. Jednocześnie jednak podkreślają, że niebranie pod uwagę tego typu scenariuszy jest "niebezpieczne". Zaapelowali do naukowców przy ONZ, aby kładli większy nacisk na badania pod tym kątem, bo - jak wyjaśniają - poważne zmierzenie się z tego typu prognozami może zmniejszyć ryzyko tego, że się ziszczą.

Główny autor badania, dr Luke Kemp, przywołuje teorię zimy nuklearnej - i tego, że świadomość ryzyka jej wystąpienia wpłynęła na kontrolę zbrojeń w latach 70. i 80.

Mam nadzieję, że znajdziemy równie jasne i konkretne mechanizmy, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. I że będą miały podobne efekty - stwierdził dr Kemp.
Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(327)
Swiadomy
1 tyg. temu
Życie i śmierć. To proces cykliczny w każdej skali..
Swiadomy
1 tyg. temu
Życie i śmierć. To proces cykliczny w każdej skali..
Tytus
1 tyg. temu
Czym prędzej ludzkość wyginie tym lepiej dla tej planety!!
Maria
1 tyg. temu
Niech wszystko zabudują tymi kamieniami ogrudki płytkuja itd. Kiedys byłam w takim zabudowanym rynku kamieniami ,,to musiałam sxybko uciekac ,bo myslałam że umre .( XIEMIA POWINNA ODDYCHAC !!! A nie ją betonowac .
Kasandra
1 tyg. temu
Wszechświat jest tak wielki i stary, że powinno roic się w nim od sygnałów radiowych wielu młodszych i starszych rozwiniętych cywilizacji. W kosmicznym eterze jednak panuje cisza. Może to oznaczać, że reguła jest, iż cywilizacja osiągająca odpowiedni poziom rozwoju dość szybko doprowadza do samozagłady. Niestety nie wróży to nam dobrze, bo zdolność do samozagłady już mamy.
Aga
1 tyg. temu
Nie chcą straszyć, ale straszą
Nick
1 tyg. temu
Dziennikarstwo schodzi na psy . Czemu bezpodstawnie straszycie ludzi.
Joo
1 tyg. temu
Chrustu nie będzie trzeba zbierać na zimę....
ewa
1 tyg. temu
Ale to śmieszne na przestrzeni setek lat zawsze tak było
heh
1 tyg. temu
A kiedy będzie BLUE BEAN? Czy owieczki będą wiedzieć o tym?
Polkop
1 tyg. temu
Ciekawe jaki proceny ludzi lapie sie na te brednie
Psotka
1 tyg. temu
Jak nie chcą straszyć, to po co straszą?
RAZ
1 tyg. temu
Czyli Covit nas nie zabije ,a.juz myślałem,hi,hi..
osa
1 tyg. temu
czeka nas taka kolej rzeczy jak na MARSIE -- wyschniete koryta rzek , suchy piach i skały i nic zyjacego --słońce najpierw wszystko spali a potem sie wypali -koniec amen
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić