aktualizacja 

Nie chcą straszyć, ale ostrzegają. Najczarniejszy scenariusz dla ludzkości

588

Dużo się mówi o zmianach klimatycznych, ale według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wciąż zbyt rzadko porusza się temat ich potencjalnie katastrofalnych skutków. Zdaniem badaczy w najczarniejszym scenariuszu zmiany klimatyczne mogą pociągnąć za sobą wydarzenia, które doprowadzą do wyginięcia ludzkości.

Nie chcą straszyć, ale ostrzegają. Najczarniejszy scenariusz dla ludzkości
Zmieniający się klimat już teraz przyczynia się m.in. do katastrofalnych pożarów lasów. Na zdjęciu z 8 sierpnia 2021 roku pożar na wyspie Eubea (Getty Images, Konstantinos Tsakalidis)

Od dawna wiadomo, że zmiany klimatyczne mogą się przyczynić do postępującego głodu, ubóstwa, przedwczesnych zgonów, katastrof naturalnych i masowych migracji. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w swoim nowym badaniu zwracają uwagę także na inne scenariusze, o których się tyle nie mówi.

Badacze rozważyli scenariusz, według którego do 2070 roku temperatury wzrosną o 3 stopnie Celsjusza, a nie o 1,5 st. C lub 2 st. C, na czym często w ostatnich latach skupiali się klimatolodzy. Badania takie brały pod uwagę poważne problemy, z jakimi będą się mierzyły gospodarki poszczególnych państw, ale nie brały pod uwagę jednej skrajnej możliwości - efektu domina, który mógłby doprowadzić nawet do wyginięcia ludzkości.

Do 2070 roku wzrost temperatur i jego polityczne konsekwencje bezpośrednio dotkną dwóch sił nuklearnych, a także siedmiu laboratoriów o maksymalnych zabezpieczeniach, w których znajdują się najgroźniejsze patogeny na świecie. Istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia efektu domina - powiedział Chi Xu z Uniwersytetu Nankińskiego, współautor badania, cytowany przez BBC.

Naukowcy szacują, że przy wzroście temperatur o 3 st. C do 2070 roku dwa miliardy ludzi żyjących w krajach o niestabilnych systemach politycznych doświadczałyby średniej rocznej temperatury na poziomie 29 st. C.

Myślę, że rozsądnie jest rozważać najgorsze scenariusze. Robimy to w każdej innej dziedzinie życie i zdecydowanie powinniśmy to zrobić, jeśli chodzi o los planety i żyjących na niej gatunków - powiedział główny autor badania dr Luke Kemp.

Zmiany klimatyczne. Nie chcą straszyć, ale ostrzegają

Podkreślmy - hipoteza o wyginięciu ludzkości to najczarniejszy scenariusz. Taki, w którym zmiany klimatyczne pociągają za sobą inne katastrofalne wydarzenia - np. konflikty jądrowe, pandemie czy kryzys głodu o niespotykanych rozmiarach.

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge zaznaczają, że nie chcą nikogo straszyć. Jednocześnie jednak podkreślają, że niebranie pod uwagę tego typu scenariuszy jest "niebezpieczne". Zaapelowali do naukowców przy ONZ, aby kładli większy nacisk na badania pod tym kątem, bo - jak wyjaśniają - poważne zmierzenie się z tego typu prognozami może zmniejszyć ryzyko tego, że się ziszczą.

Główny autor badania, dr Luke Kemp, przywołuje teorię zimy nuklearnej - i tego, że świadomość ryzyka jej wystąpienia wpłynęła na kontrolę zbrojeń w latach 70. i 80.

Mam nadzieję, że znajdziemy równie jasne i konkretne mechanizmy, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. I że będą miały podobne efekty - stwierdził dr Kemp.
Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić