Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Dostaniesz prezent od rządu. 100 zł do zgarnięcia

118

Rząd Mateusza Morawieckiego szykuje kolejny ekwiwalent pieniężny dla Polaków. Jak ustaliła Wirtualna Polska, lada moment gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na wypłatę 100 zł. To świadczenie ma pomóc w zakupie dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Ma to kosztować państwo 270 mln zł.

Dostaniesz prezent od rządu. 100 zł do zgarnięcia
Dostaniesz prezent od rządu. 100 zł do zgarnięcia (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w roku 2022 polskie gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na wypłatę nowego świadczenia. Otrzymają od rządu 100 zł, które będzie można przeznaczyć na jeden konkretny cel - zakup nowego dekodera telewizyjnego.

Rząd w ten sposób zamierza wesprzeć Polaków w momencie, gdy dochodzi do zmiany sposobu nadawania telewizji naziemnej. W roku 2022 dotychczasowy system DVB-T stopniowo odchodzić będzie do lamusa, a jego miejsce zajmie DVB-T2.

Dostaniesz prezent od rządu. 100 zł do zgarnięcia

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że projekt "ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej" jest już gotowy. W najbliższych dniach powinien trafić do Sejmu. Rząd szacuje, że świadczenie kosztować będzie budżet państwa ok. 270 mln zł.

Zobacz także: Zagłosował za "lex TVN". Kukiz tłumaczy

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej przełoży się na to, że będzie można na jednym multipleksie zmieścić większą liczbę kanałów w jakości HD lub nawet UltraHD.

Problem polega na tym, że spora część telewizorów posiadanych przez Polaków posiada wbudowane moduły, które nie obsługują DVB-T2. Dlatego, aby nie stracić dostępu do telewizji, konieczny będzie zakup dekodera.

Sytuacja przypomina tę, z którą mieliśmy do czynienia kilkanaście lat temu, gdy standardową telewizję naziemną w Polsce zastępowała naziemna telewizja cyfrowa. Wówczas też część Polaków musiała sięgnąć po dodatkowe dekodery.

Rząd przekaże gospodarstwom domowym świadczenie w wysokości 100 zł, ale będzie można je wydać wyłącznie na urządzenie, które pozwala na odbiór w telewizji DVB-T2. Dofinansowanie nie może przekroczyć wyznaczonego przez rząd pułapu. Jeśli postanowimy kupić droższy dekoder, z dodatkowymi funkcjami, różnicę będziemy musieli pokryć sami.

Jeśli zaś znajdziemy tańszy dekoder, to nie będziemy mogli liczyć na otrzymanie różnicy w gotówce. Świadczenie będzie można zrealizować do końca 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić