aktualizacja 

Dwucyfrowa podwyżka emerytur. Ujawniono plany rządu

45

Rozpoczęły się już pierwsze prace nad przyszłorocznym budżetem naszego kraju. Wczoraj (25 kwietnia) rząd zajmował się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2023-2026. Z dostępnych informacji wynika, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur nadal będzie wysoka. Minimalna emerytura wyższa może być o 190 zł brutto.

Dwucyfrowa podwyżka emerytur. Ujawniono plany rządu
Mateusz Morawiecki (PAP, Lech Muszyński)

Szef rządu w niedzielę (23 kwietnia) w ramach akcji "Polska jest jedna - inwestycje lokalne" spotkał się z mieszkańcami województwa lubuskiego. W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki zwrócił m.in. uwagę na kwestię inflacji.

Za moment - myślę, że już od kwietnia - właśnie w tych dniach, w których teraz żyjemy, zobaczymy mocne obniżenie inflacji, mocny spadek inflacji - powiedziała premier.

Zapewnił także, że "tak już będzie się działo - do wyborów i po wyborach". - Wierzę głęboko, że i ta bolączka przestanie dokuczać Polakom - dodał Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nerwowo w opozycji. "Obrazili się na sondaż"

Brak zgodności

Jednak - jak zawraca uwagę "Fakt" - z danych zawartych w dokumencie, którym we wtorek (25 kwietnia) zajmował się rząd wynika zupełnie coś innego. O szczegółach wcześniej na łamach "Rzeczpospolitej" mówił wiceminister Piotr Patkowski.

W tym roku przewidujemy średnioroczną inflację na poziomie 12 proc., w 2024 r. - 6,5 proc., 2025 r. - 3,9 proc. - ujawnił.

Warto podkreślić, że te dane potwierdziło później także Ministerstwo Finansów, już po posiedzeniu Rady Ministrów. Tak więc na szybki spadek inflacji w tym roku nie mamy co liczyć.

Jeżeli prognozy się sprawdzą to minimalną ulgę odczujemy 2024 r., ale i tak koszty życia będą wysokie.

A co z waloryzacją rent i emerytur?

Z tych danych wynika również, że i w przyszłym roku waloryzacja emerytur będzie dwucyfrowa (nie powinna wynosić mniej niż 12 proc.), ponieważ podwyżki dla seniorów nie mogą być niższe od inflacji.

W 2025 r. ma być już ona już o połowę niższa, czyli wyniesie około 6,4 proc. Przypomnijmy, że w tym roku świadczenia emerytalne zostały podniesione co najmniej o 14,8 proc.

Takie wskaźniki oznaczają, że minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto, od 1 marca 2024 r. wzrosłaby o 190 zł brutto. Z kolei od 1 marca 2025 r. najniższa emerytura wzrosłaby o kolejne 115 zł brutto.

Natomiast jeżeli np. otrzymujesz 2 tys. zł brutto, czyli 1820,00 zł netto, to twoja emerytura po waloryzacji w 2024 r. wzrosłaby o 218,40 zł netto, a w 2025 r. dostałbyś 132,50 zł netto więcej - informuje "Fakt"

Podkreślmy, że jest to tylko prognoza. Ostateczny wskaźnik waloryzacji podany zostanie w przyszłym roku.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić