aktualizacja 

Emerytury pójdą w górę. Waloryzacja wysoka jak nigdy

321

Spodziewany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie w przyszłym roku rekordowe 9,5 proc. Zmiany w świadczeniach wejdą w życie już w marcu 2022 r. Co ciekawe, emerytury rosną w szybszym tempie niż np. pensje Polaków.

Emerytury pójdą w górę. Waloryzacja wysoka jak nigdy
ZUS poinformował, że emeryt ze świadczeniem minimalnym 1250,88 zł brutto otrzymuje dziś na rękę 1066 zł. (money.pl, Rafał Parczewski)

Ile skorzystają emeryci i renciści?

W ciągu trzech kwartałów tego roku pensje rosły o 8,5 proc. Na tej podstawie "Super Express" ustalił natomiast, że już w marcu ZUS może podwyższyć świadczenia emerytalne o 9,5 proc. Co to oznacza w praktyce?

Przy takim założeniu przykładowo, osoba z emeryturą wysokości 1025 zł, zyska 97,37 zł, a senior z 2660 zł otrzyma od marca o 252,70 zł więcej.

Ostateczny wskaźnik dotyczący marcowej waloryzacji poznamy w lutym. Tymczasem przypominamy, że większość emerytów będzie miała już od stycznia wyższe świadczenia za sprawą Polskiego Ładu, czyli zwiększenia do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku - czytamy dalej.
Zobacz także: Afera Pegasusa. Mocny komentarz polityka Lewicy

W drugiej połowie roku świadczenia będą wyższe

Jeśli ktoś osiągnie uprawnienia do przejścia na emeryturę w pierwszej połowie 2022 r., powinien wstrzymać się ze złożeniem wniosku do ZUS co najmniej do lipca. Okazuje się bowiem, że tym prostym sposobem może zyskać dodatkowe pieniądze.

Jak tłumaczy Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Super Expressem", zysk może wynieść nawet 6 proc.

Po pierwsze dlatego, że w kwietniu zaczną obowiązywać nowe tablice GUS dotyczące dalszego trwania życia, które służą urzędnikom ZUS do obliczania emerytury - wyjaśnia ekspert.

Jak dodaje, dane GUS bazują na statystykach zgonów z poprzedniego roku, a ponieważ w pandemii zgonów jest dużo, skróci się średni czas życia. ZUS będzie więc dzielił kapitał nowych emerytów przez mniejszą liczbę miesięcy, dzięki czemu emerytura będzie wyższa - tłumaczy Sobolewski.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić