Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. OKT
|

Polacy będą mieć godne emerytury? Te dane zaskakują

48
Podziel się:

Oszczędności Polaków, które są gromadzone na okres jesieni życia mogą w tym roku urosnąć w dużym tempie. Jak wskazują eksperci, wzrost ten może być nawet dwucyfrowy. Te dane pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość, ponieważ oznacza to, że oszczędności na emeryturę pracują szybciej niż rośnie inflacja.

Polacy będą mieć godne emerytury? Te dane zaskakują
Oszczędności zgromadzone w ZUS rosną (Adobe Stock)

Czwartkowa "Rzeczpospolita" wskazuje, że zgromadzone przez Polaków oszczędności na emeryturę zwiększają swoją wartość. Tegoroczny wzrost może osiągnąć poziom nawet około 10 proc., a to zonacza, że wartość kapitału rośnie szybciej niż inflacja, czyli pieniądze nie tracą na wartości.

Zobacz także: Polski Ład uderzy ich po kieszeni. Stracą przez... algorytm

Jak podaje "Rz", z szacunków ekonomistów wynika, że tegoroczna waloryzacja środków zgromadzonych na Indywidualnych Kontach Emerytalnych może wynieść nawet 10 proc. Oznacza to, że oszczędności, które w przyszłości zamienią się w comiesięczne emerytury również rosną. Świetne wieści czekają także seniorów, którzy już pobierają świadczenia.

Emerytury będą wyższe?

Co prawda, jak wskazuje dziennik, tegoroczna waloryzacja nie należy do najwyższych od czasu wprowadzenia w 2008 r. reformy emerytalnej, jednak od lat wpisuje się ona w trend wzrostowy, który trwa od kilku lat.

"Rz", aby uzmysłowić, jak to działa, podaje następujący przykład: jeśli ktoś na podstawowym koncie w ZUS ma zapisane 250 tys. zł, jego kapitał może powiększyć się o 25 tys. zł, jeśli 500 tys. zł - to o 50 tys. zł, a jeśli 1 mln zł - to nawet o 100 tys. zł - czytamy.

Bardzo dobre dane z ZUS-u

Jak zaznacza Łukasza Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich od 2018 roku oszczędności zgromadzone w ZUS rosły rok do roku o ponad 8 procent. "Rz" wskazuje jednak, że ostateczna wartość waloryzacji zależna jest od tzw. przypisu składek.

Pojęcie to oznacza wzrost płac oraz liczby ubezpieczonych w ZUS z poprzedniego roku. Jednocześnie przypis składek nie może być ujemny, ani poniżej wskaźnika inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
Feres
3 tyg. temu
Dyrdymały,a głupi lud wszystko kupi.
Adam N 1973
4 tyg. temu
TAJEMNICA tych GODNYCH emerytur: 1.Rządzi PiS, które sprawiło że najniższe pensję rosły szybciej niż ogólny wzrost PKB. Polacy wreszcie zaczęli godnie zarabiać. To nie jest 8 zł/h tylko 18, a od przyszłego roku więcej. Dzięki temu do ZUS odkładane są o wiele większe pieniądze, niż gdyby rządziła PO. 2. Środki na kontach ZUS rosną zawsze powyżej poziomu INFLACJI 3. W 2008 weszła reforma emerytalna, przygotowana przez PiS. Do OFE, utworzonych przez Balcerowicza by dawać 100 tys miesięcznie jego kolegom, zaczęło trafiać o wiele mniej pieniędzy, a więcej do ZUS. Środki w OFE przez cały okres ich istnienia procentowo przyrastały o wiele wolniej niż na kontach ZUS, bo koledzy Balcerowicza byli niekompetentni jak on sam, ale wypłacali sobie wielkie premie. Reforma emerytalna Balcerowicza była jedną z 4 osławionych reform Buzka. Chodziło w nich tylko o jedno: skok na kasę. Inną sprawą było to że w OFE były to środki dziedziczone, nie jak w ZUS. Ale to już "rozwiązali" Tusk z Rostowskim
Tusek
4 tyg. temu
wróci i emerytury skoczą niebotycznie do góry!!!! Każdy wypracuje swoją emeryturę do 97 roku życia dla swego dobra i dla dobra Niemiec.
gość
4 tyg. temu
no, jak 600 ludzi codzienie umiera to ich składki przecież zostają. co się z nimi dzieje?
Julian
4 tyg. temu
To wszystko bazuje na obowiązujących przepisach . Tu nie ma żadnych prezentów . Wzrost cen , płac i inflacji . Niestety nikt nie uwzględnia straconych w międzyczasie oszczędności .
al405
4 tyg. temu
Tak, tak , tak. Pożyjecie zobaczycie.
Funny
4 tyg. temu
Ten artykuł powinien być zamieszczony za kilka miesięcy na 1. kwietnia.
arek
4 tyg. temu
No i jeszcze ppk. Tam dopiero są sukcesy. Ja np. mam w PPK PZU 98% wpłat. Czyli w rok straciłem tylko 2%. +30% straty na rzeczywistej inflacji i jest spektakularny sukces. Ale pewnie z zusu będę miał kilkanaście milionów zł emerytury, to na dwa chlebki po 5 000 000 zł i szklankę mleka za 2 000 000 zł wystarczy.
jarek
4 tyg. temu
A jak umrze milion Polaków na covid, to będą jeszcze wyższe.
ooo
4 tyg. temu
10% inflacji. Kolejny sukces !
ree
4 tyg. temu
artykuł sponsorowany
% zero
4 tyg. temu
Oszczędności Polaków gromadzone na tzw. czarną godzinę przechowywane są w bankach. gdzie z roku na rok tracą na wartości...
Alojz
4 tyg. temu
Tutaj 10 % a gaz 60 - 1000 % dla niektórych . Naprawdę będzie tak świetnie ? Cos jednnak nie dowierzami PISoBolszewii.
Miecznik
4 tyg. temu
Jak można pisać brednie! Niedawno prognozowano niziutkie emerytury lub ich brak a teraz że będą emeryci tarzali się w złocie!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić