Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Ważne informacje dla emerytów. Polski Ład. Kto zyska, a kto straci?

34
Podziel się:

1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi Polski Ład. Wraz z nowymi regulacjami podatkowymi sporo zmieni się w kwestii emerytów. Komu i o ile wzrosną świadczenia emerytalne? Kto straci wskutek nowych przepisów?

Ważne informacje dla emerytów. Polski Ład. Kto zyska, a kto straci?
Polski Ład a emerytury. Kto zyska, a kto straci? (money.pl, Rafał Parczewski)

Polski Ład to sztandarowy program Zjednoczonej Prawicy, który sporo zmienia m.in. w kwestii podatków. Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2022 roku, a to oznacza, że za ledwie kilka dni obudzimy się w nowej rzeczywistości.

Polski Ład a emerytury. Kto zyska, a kto straci?

Zmiany obejmą też emerytów. Pobierający świadczenia zyskają przede wszystkim ze względu na podniesienie kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł). Dotyczyć to jednak będzie tylko tych seniorów, którzy otrzymują maksymalnie 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. W ich przypadku nie dojdzie do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.

Z wyliczeń ZUS wynika, że obecnie emeryt w przypadku świadczenia w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymuje "na rękę" 2088 zł. Podniesienie kwoty wolnej od podatku sprawi, że emerytura w takich przypadkach wzrośnie o 187 zł, do poziomu 2275 zł miesięcznie.

Zobacz także: Lekarz komentuje piosenkę Komarenki. "Zapraszam na oddział COVID-19"

Statystyki ZUS wskazują, że emerytury w wysokości do 2,5 tys. zł brutto otrzymuje obecnie ponad 3,7 mln seniorów (ok. 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (75 proc. ogółu).

Emeryci otrzymujący świadczenia wyższe od 2,5 tys. zł brutto nie stracą, ale w ich przypadku zyski będą dużo mniejsze. Jeśli świadczenie emerytalne wynosi 3500 zł brutto miesięcznie, to za sprawą Polskiego Ładu emerytowi zostanie dodatkowo ok. 110 zł miesięcznie.

Za sprawą Polskiego Ładu niemożliwe będzie już odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Wynosi ona 9 proc. Na tej zmianie stracą emeryci, którzy otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie.

Jeśli świadczenie wynosi równe 5 tys. zł brutto miesięcznie, to brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej sprawi, że emeryt straci 6 zł co miesiąc. Zasada w tym przypadku jest prosta. Im wyższa emerytura, tam wyższa strata.

PIT-0 w Polskim Ładzie

Polski Ład wprowadza też PIT-0 dla seniorów. W ten sposób rządzący chcą zachęcać Polaków, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, do dalszej pracy na etacie albo prowadzenia działalności gospodarczej.

W przypadku seniorów, którzy zrezygnują z równoczesnego pobierania emerytury i pensji, podatek płacony będzie w momencie przekroczenia zarobków w wysokości 115 528 zł (30 tys. zł kwoty wolnej od podatku + 85 528 zł ulgi). Z wyliczeń ZUS wynika, że pracujących seniorów, którzy mimo wszystko nie decydują się na pobieranie emerytury, jest ponad 142 tys.

Ulga na leki w Polskim Ładzie

Polski Ład wprowadza też ulgę na leki. Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie odliczą od podatku wydatki na leki na receptę. Jest tylko jeden warunek. Z nowego rozwiązania będzie można skorzystać w przypadku wydatków na medykamenty przekraczających w danym miesiącu 100 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Ziuk
11 miesięcy temu
Tam, gdzie w politykę państwa, wkalkulowana jest litość wobec biednych - tam zaczyna się bieda dla państwa.
Ergo
11 miesięcy temu
I znowu ci, którzy pracują dołożą do cudzej miski.
ojej
11 miesięcy temu
przyznanej nie można stracic
Ludzie
11 miesięcy temu
przecież to wszystko jest przeliczone. Medialnie dadzą wam po 100-200zł a po cichu okradną na 300-500zł.
Jerzy
11 miesięcy temu
Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził !!!
Bat Chłopski
11 miesięcy temu
Dobrą wiadomością jest to, że pomimo galopującej inflacji cały czas będzie można się najeść do syta, bo wyjadanie resztek ze śmietników pozostaje NIEOPODATKOWANE! Hurra! Tysiące ton żywności niepotrzebnie marnuje się przecież każdego roku.
morus
11 miesięcy temu
I tak ma być.
afrykaner
11 miesięcy temu
politycy i biskupi nie stracą.
zdzisek
11 miesięcy temu
to jest masoński ład a nie polski
UBek emeryt
11 miesięcy temu
Zabierają mi 6zł!! Jak żyć!! SKANDAL!!
ździś
11 miesięcy temu
Biedni zyskają dużo a bogaci stracą nie wiele,to dobrze.
Hmmm
11 miesięcy temu
Kaczyński ma wysoką emeryturę więc on straci . Dlaczego tego nie napisaliście ? Tak chętnie o nim piszecie …
beata i józek
11 miesięcy temu
witamy dobrych ludzi , mam 57 lat i kłopoty finansowe ciężko mi utrzymać dom i rodzinę przez to i zdrowie szwankuje długi mam na 36 tys.zł.żona nie pracuje jest chora na epilepsie proszę o pomoc 44124033051111000029409646 bank pekao sa józek
Hahsha
11 miesięcy temu
Większość zyska dużo , nieliczni stracą niewiele . Przy emeryturze ponad 5 tys. Kilka złotych . Ale tytuł SRECĄ ! A komentarze to chyba same redachtory WP piszą . Buahahahaha .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić