o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Paweł Orlikowski
|

Uważajcie w Skarbówce. Gorliwie wlepia kary za drobne błędy. Zobacz jakie

33
Podziel się

Skarbówka coraz chętniej wlepia mandaty i to nawet za najdrobniejsze przewinienia. Co gorsza, kontrolerzy będą mogli niedługo ukarać mandatem nawet na kwotę 14 tys. zł i to podatnika, którego wykroczenie nie pociąga za sobą finansowych konsekwencji.

Uważajcie w Skarbówce. Gorliwie wlepia kary za drobne błędy. Zobacz jakie
Urzędnicy skarbowi coraz chętniej wlepiają mandaty. Niedługo będą mogli wystawiać większe kary (Adobe Stock, lutra82)
bEskWJQl

Fiskus chętniej nakłada mandaty karne za drobne przewinienia - alarmuje "Rzeczpospolita". Mandat za złożenie za późno np. deklaracji PIT, CIT czy VAT może wynieść - po podwyżce - aż 14 tys. zł.

Obecnie za takie wykroczenie można dostać maksymalnie 5600 zł mandatu. Jednak to wkrótce się zmieni, bo w życie wejdą przepisy, które pozwolą skarbówce nakładać wyższe kary. A już teraz mandaty wystawia niezwykle ochoczo.

bEskWJQn
Obserwujemy wzrost zarówno liczby, jak i wysokości mandatów nakładanych na przedsiębiorców przez organy podatkowe. Często dotyczy to drobnych spraw, np. złożenia deklaracji po terminie czy niewielkiej niedopłaty podatku. Są to zwykle wykroczenia popełniane nieumyślnie. Kilka lat temu podobnie kończyły się np. wezwaniem podatnika. Ostatnio jednak fiskus zaostrzył stanowisko - powiedziała "Rzeczpospolitej" Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.
Zobacz także: Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

Nadaktywność kontrolerów w połączeniu z wchodzącymi w życie zmianami to bardzo niedobra wiadomość dla podatników. Już 1 maja mandaty za wykroczenia skarbowe wzrosną do nawet 14 tys. zł. Podwyżka mandatów została niejako "ukryta" w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Znalazł się tam bowiem zapis, który zwiększa kwotę mandatu z dwu- do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.

bEskWJQt

Resort finansów uzasadnia zmianę tym, że ta "powinna również posłużyć odciążeniu sądów w sprawach o wykroczenia skarbowe". Zdaniem ministerstwa, obecne przepisy nie dają możliwości zastosowania sankcji adekwatnej do czynu, przez co fiskus musi się zwrócić do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Mandat może być nałożony np. za brak wydania paragonu fiskalnego. Trudno wówczas polemizować z jego zasadnością. W intencji Ministerstwa Finansów podwyższenie kar ma służyć walce z oszustwami podatkowymi. Należy mieć nadzieję, że nie dotknie to sprawców drobnych, niekiedy nieumyślnie popełnianych, wykroczeń – powiedział dziennikowi adwokat Arkadiusz Stępniewski.
bEskWJQu

Czy tak będzie? To pokaże dopiero praktyka kontrolerów skarbówki. Fakt jest taki, że ci będą mogli nałożyć mandat na kwotę do 14 tys. zł także wówczas, gdy popełnione przez podatnika wykroczenie nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEskWJQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
dfhm
5 miesięcy temu
nie płacić !!!!!!!!!!!!!!!
pik
5 miesięcy temu
jak zawsze potrafią ukryć zmiany na niekorzyść ludzi tak,że tylko księgowe się w tym połapią a ty biedaku cierp, dość tego ,niedługo mamy się sami pod.........ć
Leo
5 miesięcy temu
K... Obajtek musi mieć na wypłatę
bEskWJQP
ktos
5 miesięcy temu
Przecież to jasne potrzebne sa pieniądze na spełnienie wszystkich obietnic a kasa pusta.
z szarej
5 miesięcy temu
Jaki z tego wniosek? w tym kraju nie warto być uczciwym. Lepiej działać w szarej strefie, a ta ma się świetnie w budowlance. w związku z tym ze nie ma żadnych ulg i odpisów z racji remontów czy budowania nowych domów, nikt nie potrzebuje faktury na wykonane usługi. Co nie znaczy że szara strefa nie płaci podatków. Otusz płaci. Kupując paliwo do samochodu, części, materiały do wykonania usługi, narzędzia, flaszkę, fajki i tak można wyliczać w nieskończoność. Robiąc te zakupy płaci ukryty podatek i jest to około 30%. Będąc uczciwym, składając deklaracje podatek to około 70% a to już jest niewolnictwo. I jeszcze kary za błędy w literówce które nic nie zmieniają w kwestii należnych zobowiązań. W szarej strefie prościej taniej bezstresowo. tyle na dzisiaj
kotek
5 miesięcy temu
Zbieramy n a pensję dla zastępcy rzecznika pisu! Bo rzecznik tak ułomny że potrzebuje zastępcy! Co to za kraj gdzie takie cyrki?
keys
5 miesięcy temu
A wzrosną kary dla urzędników FISKUSA za bezprawne ściąganie przedawnionych wierzytelności za przekroczenie uprawnień?To powinno iść w parze.
socjal
5 miesięcy temu
a mówili że na wypłatę 500+ i całego pato-socjalu wystarczy nie kraść...... a jednak nie wystarczy!!! teraz trzeba zdzierać z ciężko pracujących ludzi pod byle pretekstem żeby na nierobów starczyło.
PanPodatnik
5 miesięcy temu
Każdy kij ma 2 końce, można skarbówkę zasypać milionami pism na które muszą odpowiedzieć, a poza tym na każdego pracownika hak się też znajdzie nie wyłączając naczelników
Nękany
5 miesięcy temu
Byłem samozatrudniony przez wiele lat bo tak było wygodniej Szefowi (całe rozliczenia zrzucić na pracownika). Nikomu nie polecam - ciągłe nękanie przez Skarbówkę (mimo korzystania z usług biura rachunkowego), nerwy czy będziesz miał za co opłacić ZUS, brak urlopów (możesz iść na urlop ale...bezpłatny), praktycznie brak zabezpieczenia na wypadek dłuższej choroby. W końcu rzuciłem to w cholerę - nawet znalazłem pracę na etacie, niepewną (ale co jest pewnego w życiu? :) ) i nisko płatną. Ale mam przynajmniej płatny urlop. Śmieciówkom mówimy - NIE!
TTT
5 miesięcy temu
Proponuję mieć Auto w leasingu, mieszkanie wynajęte, firmę na Litwie i pieniądze w Szwajcarii. Mimo że mieszkasz w Polsce to skarbówka może Ci...
Podatnicy
5 miesięcy temu
Dajcie nam żyć!!!!!
pzt
5 miesięcy temu
najłatwiej uderzyć w szarego obywatela. Ci na świeczniku niepodlegają kontroli
bEskWJQH
Bob budownicz...
5 miesięcy temu
Właśnie z tego powodu działamy w szarej strefie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić