Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Uważajcie w Skarbówce. Gorliwie wlepia kary za drobne błędy. Zobacz jakie

33
Podziel się:

Skarbówka coraz chętniej wlepia mandaty i to nawet za najdrobniejsze przewinienia. Co gorsza, kontrolerzy będą mogli niedługo ukarać mandatem nawet na kwotę 14 tys. zł i to podatnika, którego wykroczenie nie pociąga za sobą finansowych konsekwencji.

Uważajcie w Skarbówce. Gorliwie wlepia kary za drobne błędy. Zobacz jakie
Urzędnicy skarbowi coraz chętniej wlepiają mandaty. Niedługo będą mogli wystawiać większe kary (Adobe Stock, lutra82)

Fiskus chętniej nakłada mandaty karne za drobne przewinienia - alarmuje "Rzeczpospolita". Mandat za złożenie za późno np. deklaracji PIT, CIT czy VAT może wynieść - po podwyżce - aż 14 tys. zł.

Obecnie za takie wykroczenie można dostać maksymalnie 5600 zł mandatu. Jednak to wkrótce się zmieni, bo w życie wejdą przepisy, które pozwolą skarbówce nakładać wyższe kary. A już teraz mandaty wystawia niezwykle ochoczo.

Obserwujemy wzrost zarówno liczby, jak i wysokości mandatów nakładanych na przedsiębiorców przez organy podatkowe. Często dotyczy to drobnych spraw, np. złożenia deklaracji po terminie czy niewielkiej niedopłaty podatku. Są to zwykle wykroczenia popełniane nieumyślnie. Kilka lat temu podobnie kończyły się np. wezwaniem podatnika. Ostatnio jednak fiskus zaostrzył stanowisko - powiedziała "Rzeczpospolitej" Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.
Zobacz także: Luka VAT. Balcerowicz gani Morawieckiego. "Sprawa skandaliczna"

Nadaktywność kontrolerów w połączeniu z wchodzącymi w życie zmianami to bardzo niedobra wiadomość dla podatników. Już 1 maja mandaty za wykroczenia skarbowe wzrosną do nawet 14 tys. zł. Podwyżka mandatów została niejako "ukryta" w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Znalazł się tam bowiem zapis, który zwiększa kwotę mandatu z dwu- do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Resort finansów uzasadnia zmianę tym, że ta "powinna również posłużyć odciążeniu sądów w sprawach o wykroczenia skarbowe". Zdaniem ministerstwa, obecne przepisy nie dają możliwości zastosowania sankcji adekwatnej do czynu, przez co fiskus musi się zwrócić do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Mandat może być nałożony np. za brak wydania paragonu fiskalnego. Trudno wówczas polemizować z jego zasadnością. W intencji Ministerstwa Finansów podwyższenie kar ma służyć walce z oszustwami podatkowymi. Należy mieć nadzieję, że nie dotknie to sprawców drobnych, niekiedy nieumyślnie popełnianych, wykroczeń – powiedział dziennikowi adwokat Arkadiusz Stępniewski.

Czy tak będzie? To pokaże dopiero praktyka kontrolerów skarbówki. Fakt jest taki, że ci będą mogli nałożyć mandat na kwotę do 14 tys. zł także wówczas, gdy popełnione przez podatnika wykroczenie nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Seniorka
rok temu
Co parę lat jest taka akcja. W konsekwencji wiele firm pada. Czy o to chodzi? Czy pośredniaki mają wystarczającą ilość pracowników do obsługi tych, którzy stracą pracę, bo fiskus swoimi działaniami dobił firmę?
Polak
rok temu
państwo okupacyjne
dfhm
2 lata temu
nie płacić !!!!!!!!!!!!!!!
Leo
2 lata temu
K... Obajtek musi mieć na wypłatę
ktos
2 lata temu
Przecież to jasne potrzebne sa pieniądze na spełnienie wszystkich obietnic a kasa pusta.
z szarej
2 lata temu
Jaki z tego wniosek? w tym kraju nie warto być uczciwym. Lepiej działać w szarej strefie, a ta ma się świetnie w budowlance. w związku z tym ze nie ma żadnych ulg i odpisów z racji remontów czy budowania nowych domów, nikt nie potrzebuje faktury na wykonane usługi. Co nie znaczy że szara strefa nie płaci podatków. Otusz płaci. Kupując paliwo do samochodu, części, materiały do wykonania usługi, narzędzia, flaszkę, fajki i tak można wyliczać w nieskończoność. Robiąc te zakupy płaci ukryty podatek i jest to około 30%. Będąc uczciwym, składając deklaracje podatek to około 70% a to już jest niewolnictwo. I jeszcze kary za błędy w literówce które nic nie zmieniają w kwestii należnych zobowiązań. W szarej strefie prościej taniej bezstresowo. tyle na dzisiaj
keys
2 lata temu
A wzrosną kary dla urzędników FISKUSA za bezprawne ściąganie przedawnionych wierzytelności za przekroczenie uprawnień?To powinno iść w parze.
socjal
2 lata temu
a mówili że na wypłatę 500+ i całego pato-socjalu wystarczy nie kraść...... a jednak nie wystarczy!!! teraz trzeba zdzierać z ciężko pracujących ludzi pod byle pretekstem żeby na nierobów starczyło.
PanPodatnik
2 lata temu
Każdy kij ma 2 końce, można skarbówkę zasypać milionami pism na które muszą odpowiedzieć, a poza tym na każdego pracownika hak się też znajdzie nie wyłączając naczelników
Nękany
2 lata temu
Byłem samozatrudniony przez wiele lat bo tak było wygodniej Szefowi (całe rozliczenia zrzucić na pracownika). Nikomu nie polecam - ciągłe nękanie przez Skarbówkę (mimo korzystania z usług biura rachunkowego), nerwy czy będziesz miał za co opłacić ZUS, brak urlopów (możesz iść na urlop ale...bezpłatny), praktycznie brak zabezpieczenia na wypadek dłuższej choroby. W końcu rzuciłem to w cholerę - nawet znalazłem pracę na etacie, niepewną (ale co jest pewnego w życiu? :) ) i nisko płatną. Ale mam przynajmniej płatny urlop. Śmieciówkom mówimy - NIE!
TTT
2 lata temu
Proponuję mieć Auto w leasingu, mieszkanie wynajęte, firmę na Litwie i pieniądze w Szwajcarii. Mimo że mieszkasz w Polsce to skarbówka może Ci...
Podatnicy
2 lata temu
Dajcie nam żyć!!!!!
pzt
2 lata temu
najłatwiej uderzyć w szarego obywatela. Ci na świeczniku niepodlegają kontroli
Bob budownicz...
2 lata temu
Właśnie z tego powodu działamy w szarej strefie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić