o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Starczyk
|

Znasz metodę 60-20-20? Pierwszy dzień pracy po urlopie może być dobry!

1
Podziel się

Urlop to czas, w którym możemy odpocząć od pracy, naładować baterie i zresetować przeładowany codziennymi obowiązkami umysł. Powrót do codzienności często jest dla nas stresujący. Jak wrócić do pracy i przeżyć?

Znasz metodę 60-20-20? Pierwszy dzień pracy po urlopie może być dobry!
Wakacje 2021. Urlop. Powrót do pracy (EASTNEWS, Paul Bradbury)
bESKJGHV

Już samo zaplanowanie urlopu może mieć wpływ na to, jak będziemy się czuć, gdy po jego zakończeniu wrócimy do pracy. Eksperci wskazują, że optymalny czas dłuższego urlopu to dwa-trzy tygodnie.

Po miesiącach codziennej rutyny nagły długoterminowy odpoczynek może być lekkim szokiem. Przez pierwszy tydzień nasz organizm tak naprawdę dopiero przygotowuje się do odpoczywania i przestawia się z trybu "praca" na "wypoczynek".

bESKJGHX

Drugi tydzień to czas, kiedy naprawdę wypoczywamy. Z kolei w trzecim tygodniu nasz organizm, wypoczęty i z naładowanymi akumulatorami, może przygotowywać się do powrotu do pracy.

Zobacz także: Urlop na kempingu. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą pod namiot

Urlop. Jak odciąć się od codziennych obowiązków?

Wielu z nas nawet leżąc na plaży, myślami jest gdzieś w pracy i nie może powstrzymać się przed zerknięciem na telefon służbowy. Eksperci radzą, aby w czasie urlopu ograniczyć korzystanie z sieci, a najlepiej nie odbierać maili i telefonów.

bESKJGId
Letni urlop jest szansą na odskocznię od codziennej rutyny i zdobycie dawki pozytywnej energii. Podczas wakacji jesteśmy również skłonni do większych wydatków, by atrakcyjniej wypoczywać bez względu na to, czy pozostajemy w kraju czy decydujemy się na wyjazd zagraniczny - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Aleksandra Bromblik z serwisu "Prezentmarzeń".

Wakacje. Jak wrócić do pracy po przerwie?

Warto zaplanować pierwszy dzień w pracy po powrocie z urlopu. A nawet cały tydzień - przekonują w "Gazecie Pomorskiej" eksperci i proponują zasadę "60-20-20". 60 proc. czasu przeznaczamy na zajęcia zaplanowane, 20 proc. na sprawy nieprzewidziane oraz 20 proc. na działania spontaniczne i towarzyskie.

bESKJGIe

Aby pierwszy dzień w pracy po urlopie był jak najmniej stresujący, warto tego dnia wstać wcześniej. Przygotujmy się na spokojnie, nie śpieszmy się, zjedzmy na spokojnie śniadanie, wypijmy poranną kawę. Często to, jak spędzimy poranek, ma potem wpływ na cały nasz dzień.

Oderwanie od zawodowej rzeczywistości musi skutkować stresem po powrocie do pracy. Aby ten stres złagodzić, zaleca się rozłożyć zaległe zadania na kilka dni. Pomocny jest łagodny powrót do obowiązków, jak najbardziej przeplatany chwilami odpoczynku.

- mówi "Gazecie Pomorskiej" Maria Szuster, psycholog z Ośrodka Edukacji i Psychoterapii "Ego" w Bydgoszczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESKJGIy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Analityk
3 miesiące temu
Ja w swój pierwszy dzień po urlopie, musiałem wziąć "dzień wolny, na żądanie". Moje wierne psisko doznało ciężkiego udaru mózgu i jedynym wyjściem była eutanazja. 60-20-20 nie zadziałało. A przed 17 laty pierwszego dnia po urlopie otrzymałem.... wypowiedzenie. Restrukturyzacja i likwidacja stanowiska. Tyle że bez odprawy, bo firma "pod kreską, na czerwonych... etc" Tylko się urlopować 😁
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić