Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

TK uznał nadrzędność prawa polskiego nad unijnym. Ostra reakcja Brukseli

131
Podziel się:

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego trzy przepisy Traktatu o Unii Europejskiej stoją w sprzeczności z polskim prawem. Jednocześnie uznano wyższość rodzimych zasad nad przyjętymi przez Brukselę. Na werdykt zareagował eurodeputowany Jeroen Lenaers, niedługo później oświadczenie wydała Komisja Europejska.

TK uznał nadrzędność prawa polskiego nad unijnym. Ostra reakcja Brukseli
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Unii Europejskiej stoją w sprzeczności z postanowieniami polskiego rządu (trybunal.gov.pl)

Jeroen Lenaers jest rzecznikiem Europejskiej Partii Ludowej ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Eurodeputowany wyraził oburzenie nie tylko treścią wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, lecz także faktem, że wniosek o jego wydanie złożył premier Mateusz Morawiecki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Eurodeputowany reaguje

Jak podaje EPP Group, Jeroen Lenaers zaapelował do państw członkowskich UE oraz Komisji Europejskiej, aby zareagowali na zachowanie polskiego rządu. Eurodeputowany przekonywał, że nie należy wspierać finansowo kraju, który nie tylko neguje, lecz ignoruje wspólnie ustalone zasady.

Ani państwa należące do Unii Europejskiej, ani Komisja Europejska nie powinny stać bezczynnie, kiedy rządy prawa pozostają demontowane przez władze Polski. Nie możemy finansować z naszych pieniędzy rządu, który neguje uzgodnione wspólnie zasady – przekonywał Jeroen Lenaers (EPP Group).

Jeroen Lenaers uważa, że Komisja Europejska powinna jak najszybciej wyciągnąć konsekwencje wobec naszego kraju. W szczególności – nie finansować przedstawicieli polskiego rządu, których określił "autokratami".

Komisja Europejska powinna czym prędzej wykorzystać wszystkie narzędzia, którymi dysponuje, aby wstrzymać sponsorowanie warszawskich autokratów – podkreślał Jeroen Lenaers (EPP Group).

Niedługo później oficjalne oświadczenie wydała Komisja Europejska

Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi. Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii. (...) Unia jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich - oświadczyły unijne władze, podkreślając, że orzeczenia TSUE są wiążące dla wszystkich krajów UE.
Zobacz także: Ważna rozprawa TK. Kąśliwy komentarz polityka opozycji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(131)
Trzeźwo myślą...
10 miesięcy temu
Błagam, uciekajmy z tego bagna jakim jest Unia. Przecież oni nam żyć nie dadzą. Przecież zachód już się kończy. Musimy mądrze rządzić ale bez Brukseli. Więcej tracimy teraz niż zyskujemy. Opodatkować maksymalnie wszystkie dusze sklepy niemieckie!! Niech nam zwracają wszystko co ukradli. Rota hymnem Polski!! Serce po prawej stronie!
drugi kot
12 miesięcy temu
Chyba Polska zostanie odizolowana od Europy murem niczym Berlin Zachodni. Od Białorusi sami się odgradzamy, a Ukraina będzie musiała podjąć sama suwerenną decyzję.
Gość
12 miesięcy temu
"Lepiej być Panem w piekle niż sługą w niebie" brawo rząd
Taka sytuacja
12 miesięcy temu
Na wschodzie Białoruś na zachodzie lewactwo,na północy ruska rura,a na południu kopalnia Turów,a w Krakowie żydowska loża którą wznowił Lech.
4646
12 miesięcy temu
traktat lizboński - gwoździem o trumny
0-.
12 miesięcy temu
traktat lizboński - 2006 rok = oddanie niepodległości w ręce Brukseli, teraz to są tylko skutki decyzji PO, PSL, PiS, SLD...
usa
12 miesięcy temu
tusek wyslany zeby dobrobyt e polsce rozwalic zatrzymanie pieniedzy to jest Plan brukseli ztuskiem trzymajcie sie polacy !jeszcze polska nie zginela!!!
,,77
12 miesięcy temu
brawo sędziowie, tak trzymać, ani kroku do tyłu, to samo stwierdził już dawno trybunał w niemczech tylko Bruksela nie odważyła się zareagować na wyrok TK u naszego sąsiada, może dlatego, że w Komisjach ... głównie niemcy siedzą
STRUŚ
12 miesięcy temu
Bzdury jest to wyższość z upy I kucharki towarzyskiego okrycia prezesa nad z upami pozostałych m.in broszki, plecaczka z Sycowa itp. itd
bibliamowi
12 miesięcy temu
Odkąd władcy Polski dokonali Polexitu w XVII wieku z Reformacji która przyniosła Polsce postęp i poddali się kościelnej kontrreformacji wracając do bałwochwalczych rytuałów w sprzeciwie drugiemu przykazaniu Bożemu; Polskę nękają demony niosąc przekleństwa upadku państwa, dyktatur, rozbiorów, najazdów. I dzisiaj znowu wyraziście powróciła dyktatura jednej partii i duch kłótliwości z całym światem. Bunt przeciw Bożemu ładowi manifestowany bałwochwalstwem przynosi utratę ochrony Bożej i przekleństwa: "Nie czyń podobizny aby się kłaniać" - księga Wyjścia 20,4.5 "Przeklęty mąż, który zrobi podobiznę rzeźbioną lub laną, obrzydliwość dla Pana, dzieło rąk rzemieślnika" - Pwtp. 27,15. "Nie są Bogami zrobieni ludzką ręką" - Dzieje apostolskie 19,26."Nie będziecie sobie czynili bałwanów ani stawiali sobie podobizny rzeźbionej, ani kamiennych pomników, by im się kłaniać; gdyż Ja, Pan, jestem Bogiem waszym...Jeżeli będziecie postępować według moich ustaw i przestrzegać moich przykazań i je wykonywać... Udzielę pokoju temu krajowi, będziecie spoczywać, a nikt was nie wystraszy i miecz nie będzie przechodził przez wasz kraj". "A jeżeli będziecie postępować wobec mnie opornie i nie będziecie chcieli mnie słuchać, pomnożę siedmiokrotnie ciosy na was za wasze grzechy" - Kapłańska 26,21.
Rafal08
12 miesięcy temu
Brawo sędziowie TK, oby tak dalej!
okii
12 miesięcy temu
Ani grosza dla z Unii dla pisowskiej szajki, nigdy tych pieniędzy nie zobaczymy bo rozdzielą to między swoich.
AW81
12 miesięcy temu
W nosie mam traktaty unijne eurokołchozu. Czas na ewakuację z tego bagna!!!
iwan
12 miesięcy temu
Jak UE blokuje dopłaty to niepłacic składek na rzecz Unii
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić