Gotowi? Kupił te same produkty w Biedronce. Tak się zmieniły ceny w ciągu 5 miesięcy

1782

Drożyzna to od wielu miesięcy jeden z głównych temat w polskich domach. Nasz czytelnik pokazał dwa paragony za podstawowe zakupy zrobione w lutym i w lipcu br. w sklepie Biedronka. Aż ciężko uwierzyć, o ile wzrosły ceny tych samych produktów w ostatnim półroczu.

Gotowi? Kupił te same produkty w Biedronce. Tak się zmieniły ceny w ciągu 5 miesięcy
Dwa paragony z Biedronki. Tak wzrosły ceny w ciągu kilku miesięcy (Getty Images, o2)

Rok 2022 r. zapamiętamy m.in. z powodu rekordowej inflacji. Od początku roku Główny Urząd Statystyczny informuje o ciągłych wzrostach cen. W styczniu br. inflacja wynosiła w Polsce 9,2 proc. Wówczas odnotowano najszybszy roczny wzrost cen od listopada 2000 r. W lutym w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług delikatnie się obniżyły i według GUS wskaźnik inflacji wyniósł 8,5 proc.

Od 1 lutego br. zaczęła obowiązywać obniżka podatku VAT na żywność. Wybrane produkty spożywcze objęte stawką 5 proc.potaniały od kilku od kilkudziesięciu groszy. To jednak nie zahamowało inflacji. W marcu inflacja w naszym kraju wyniosła już 11 proc.

Z ostatnich danych, jakie podał Główny Urząd Statystyczny, wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły o 15,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Inflację napędzają w szczególności idące w górę ceny paliw i energii. Eksperci szacują, że szczyt inflacji przypadnie w sierpniu i przekroczy 16 proc.

Pokazał dwa paragony za te same produkty

Przy najwyższej inflacji od ponad 25 lat nie sposób nie zauważyć rosnących cen podstawowych produktów. Nasz czytelnik wysłał nam dwa paragony z lutego i z lipca br. za te same produkty kupione w popularnej sieci sklepów Biedronka. Oto jak zmieniły się ceny przez ostatnie kilka miesięcy.

Jak widzimy na paragonie, masło Extra 200 g na początku lutego br. kosztowało 6,99 zł. W połowie lipca br. czytelnik zapłacił za nie już 7,49 zł. To o 50 groszy więcej.

Opakowanie pieczarek 500 g w lutym kosztowało 5,23 zł. W lipcu nasz czytelnik zapłacił za takie samo opakowanie grzybów już 5,70 zł.

Papryka podrożała aż o 30 proc.

Za opakowanie trzech papryk kolorowych w lutym nasz czytelnik zapłacił 6,66 zł. W lipcu za takie samo opakowanie trzeba już zapłacić 8,56 zł. To o 1,90 zł więcej. W ciągu ostatnich 6 miesięcy opakowanie papryki podrożało aż o 30 proc.

Opakowanie 9 jajek bio w lutym kosztowało 8,56 zł. Do lipca te sama jaja podrożały o 1,43 zł i obecnie kosztują 9,99 zł za opakowanie.

#PokażParagon. Od jakiegoś czasu publikujemy tzw. "paragony grozy i łagodności" z różnych turystycznych kurortów w całej Polsce i nie tylko. Dzięki temu nasi czytelnicy mogą lepiej przygotować się do planowania budżetu swojego wyjazdu. Wysyłajcie nam swoje "paragony grozy" lub "paragony łagodności". Piszcie do nas przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić