o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NKU
|

"Czas zmądrzeć". Zapytaliśmy na parafii, ile włożyć do koperty

159
Podziel się

Koronawirus nie oszczędził parafii. Blisko co 15. mówi: potrzebujemy teraz większego wsparcia finansowego - wynika z badań wykonanych dla money.pl. Ile to powinno być? Księża w tej kwestii nie są pewni. - "Czy to będzie 2 zł, czy 5 zł, czy więcej - to nie ma znaczenia".

"Czas zmądrzeć". Zapytaliśmy na parafii, ile włożyć do koperty
Czy to będzie 2 zł, czy 5 zł, czy więcej - to nie ma znaczenia - mówi ksiądz (East News)
bDJNWAwR

Czy wizyty duszpasterskie w ogóle się odbędą? - zastanawia się w pandemii wielu wiernych.

Jak ktoś bardzo zapragnie kolędy tradycyjnej, to na specjalne zaproszenie ksiądz na pewno przyjdzie - mówi pracownik jednej z parafii w Toruniu. - Przyjdzie, przyjdzie - zapewniał. Kapłan będzie w maseczce, rodzina też powinna mieć maseczki.
bDJNWAwT

W rozmowie z księdzem z Piły padło pytanie o msze zamiast kolędy. - A kto to by przyszedł na mszę w ramach kolędy? To było modne 40 lat temu! - pyta ksiądz i sam sobie odpowiada. Przyjdzie tylko do tych, którzy go zaproszą.

Zobacz także: Nietrafiony prezent? Możesz na nim zarobić

Co z kolędą? Zapytaliśmy Polaków

Na zlecenie money.pl pracownia UCE Research przebadała 182 losowo wybrane parafie w całej Polsce. "Tajemniczy klient" - choć w tym wypadku to bardziej "tajemniczy wierny" - próbował się dowiedzieć, w jakiej formie jego parafia będzie w tym roku organizować coroczną kolędę.

bDJNWAwZ

Blisko 73 proc. badanych parafii deklaruje, że kolędy nie będzie w tym roku w tradycyjnej formie. Jest to 131 miejsc na 180 ankietowanych. Spotkanie z księdzem zaproponują w inny sposób - najczęściej będzie to po prostu specjalna msza. Ponad 18 proc. badanych parafii umożliwi swoim wiernym zamówienie wizyty księdza do domu. Trzeba będzie tylko wcześniej się umówić.

bDJNWAxa

W trochę ponad 7 proc. badanych parafii kolęda będzie przeniesiona, a w 2 proc. nie odbędzie się wcale. A co z finansowaniem w trakcie pandemii? Co 15. badany pracownik parafii przyznawał, że jego placówkę trzeba bardziej wesprzeć.

My nie wyciągamy ręki po pieniądze. Czas zmądrzeć - odpowiedział jeden z pracowników parafii. - Czy to będzie 2 zł, czy 5 zł, czy więcej - to nie ma znaczenia - dodaje inny ksiądz.
bDJNWAxb
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJNWAxu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
milena
2 miesiące temu
nic nie włożymy, niech sprzedadzą swoje samochody i wezmą się w końcu za życie zgodne z nauką Chrustusa, skromne, ciche i bez przepychu. u nas pod warszawą, budował ksiądz nowy kościół, zaczął od plebanii czyli apartamentów (kilku)... nie będziemy ich sponsorować ani ich samochodów. poza tym, kiedyś gdy zmarł mój tato, miałam 6 lat, a mój brat 4. mama przyjęła księdza po kolędzie kilka dni po pogrzebie, nie miał oporów żeby wziąć od wdowy z dwójką malutkich dzieci kopertę! nigdy więcej!
qwa
2 miesiące temu
Trzeba włożyć jakiś rachunek do zapłaty może za prąd
Racjonalista
2 miesiące temu
Po co macie się wysilać i dotować jeden z podstawowych filarów naszej państwowości. Zapłaćcie te pieniądze za szczepionki albo i zanieście je lekarzom do ich gabinetów prywatnych bo ledwie wiążą koniec z końcem i zarabiają obecnie te marne 30 tys./mies.
bDJNWAxv
Jasio
2 miesiące temu
Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha, jej historię, jej osiągnięcia i jej religię. Rzecz w tym , aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać.
Wilkowiecko
2 miesiące temu
Ksiądz też człowiek. Przeciętny Polak zarabia ok. 2,5 tys. zł/mies. Lekarze - jak podają oficjalne media 30-50ooo zł. Idźcie do seminarium a będziecie opływać w luksusie i dostatku szczególnie na wsi i otrzymacie niesamowite profity w wys. ok. 500 zł/mies. a co od gorliwszych parafian, tych komentujących to nawet 2 zł. i 5 zł. w kopercie po kolędzie.
Najnowsze komentarze (159)
Ali
2 miesiące temu
Ludzie jak uważacie, że ksiądz ma tak dobrze, to gdzie są wasze dzieci- do seminarium je wyślijcie. A umierać będzie kiedyś wszyscy.
Monis 122
2 miesiące temu
Nigdy nie jestem za tym żeby dawać koperty i wgl jaka kolwiek kasa ksiądz powinien robić więcej rzeczy za darmo...jakby ludzie nie dawali pieniędzy to by nie odwiedzał ani nie robił pogrzebow...katastrofa z Kościołem i księżmi
Jan
2 miesiące temu
Zdjecie do artykuly prwnie sprzed 50 lat bo wtedy ksieza piechota i wozami konnymi po koledzie chodzili itak pownno pozostac .
Gigi
2 miesiące temu
Weźcie się za robote
Dziadek
2 miesiące temu
Wiara jest osobista sprawa jak i też beslśtna doją od państwa jak zaczną płacić podatki i pochodne to mogę dać ta złotówkę bo i to 5sk zadurzo
Bun Su
2 miesiące temu
NIECH SIĘ WYPOWIADAJĄ TYLKO CI CO DAJĄ. Ci co nie dają a wypowiadają się to tak jakby chcieli żąć tam gdzie nie siali i zbierać tam gdzie nie sadzili. Upominajcie się o swoje a nie o cudze!
Anonim
2 miesiące temu
Niech idą do uczciwej pracy a nie żebrają.
Dziku
2 miesiące temu
Ciężko powiedzieć!? Wiecie na co pójdą te co łaska!? Na zadłużenia parafii i zaległe opłaty . Nawet wasze.
bDJNWAxn
Sylw
2 miesiące temu
Cała ta religia opiera się na żebractwie. Tylko mamona się liczy
Yeti
2 miesiące temu
A ja dam 300 ;)
Dorota
2 miesiące temu
Stop hejt - twoje zdanie nie może ranić innych - a tu same hejty. Jezus mówił o takich, którzy nie przyjmują apostołów - katolicy licytujecie się jak żydzi - przeczytajcie w ewangelii co Jezus powiedział w tej sprawie. Mt 12.28-34. Jeśli nie wiecie jak postąpić - w piśmie znajdziecie zawsze odpowiedź.
Bolo
2 miesiące temu
Za czasów Mojżesza kapłan dostawał młodego zdrowego cielca i miał go spalić ,aby Jachwe napawał się zapachem spalenizny.A prawda była taka że kapłan spalał tylko wnętrzności ,a cielca po prostu żarli. Jachwe nie miał potrzeby napawać się spalenizną ,bo absolut nie potrzebuje takiego prymitywu tylko kaplan,aby mogli sobie podporządkować ludzi . Od tamtego czasu nie wiele się zmieniło ,to nie ma nic z przesłaniem Chrystusa .To jest obłuda i dalsze eksperymęty aby panować nad baranami inaczej wiernymi a JEZUS do tych co słuchali jego słów powiedział to wy jesteście moją światynią .A czarne klakiery przerobiły to w balwochwalstwo i pogaństwo
Ola
2 miesiące temu
A ja w kopertę wlorze gumki. Niech sobie bryks
Złodziąc
2 miesiące temu
Dawajcie nam, dawajcie... jak jest napisane w biblii. Przykazanie 1sze złodziąca
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić