Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRWL
|

Inspektorzy ruszają w Polskę. Koniec z dworcami i czytelniami

105
Podziel się:

Sklep w Cieszynie zamienił się w dworzec. W Lipnie natomiast został klubem czytelniczym i czytelnią. Wszystko w celu ominięcia zaostrzonego zakazu handlu w niedzielę. Państwowa Inspekcja Pracy rusza na kontrole do placówek handlowych otwartych w niedzielę.

Inspektorzy ruszają w Polskę. Koniec z dworcami i czytelniami
Z początkiem lutego zmieniają się regulacje dotyczące handlu w niedzielę (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Koniec z dworcami i czytelniami. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolują otwarte sklepy, by sprawdzić, czy nie łamią przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Za obchodzenie przepisów grozi kara do 100 tys. zł.

Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko powiedziała, że decyzja o pilotażowej kontroli otwartych placówek handlowych w najbliższą niedzielę, to efekt doniesień medialnych i sygnałów ze strony partnerów społecznych. "Solidarność" złożyła wniosek do PIP o przeprowadzenie kontroli sklepów, które były otwarte w ostatnią niedzielę 6 lutego.

Od chwili przeprowadzenia pierwszych kontroli w sklepach po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, inspektorzy pracy zwracali uwagę na konieczność doprecyzowania jej zapisów. Główne zastrzeżenia dotyczyły tzw. wyłączeń, czyli wyjątków pozwalających placówkom handlowym prowadzić działalność w dni ustawowo wolne. Najpopularniejsze było przekształcanie placówki handlowej z placówkę handlowo-pocztową.

Zmiany i zaostrzenie weszły w życie 1 lutego, ale od razu znaleźli się kreatywni przedsiębiorcy, którzy zamieniali swoje placówki w dworce i czytelnie. Po nowelizacji w niedziele otwarte mogą być sklepy, które z działalności pocztowej uzyskują co najmniej 40 proc. przychodów. Zapis dotyczy konkretnych sklepów, a nie całych sieci handlowych.

Zobacz także: Protest kontrolerów lotów. "Trzeba mieć partnera do rozmów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
Seniorka 75+
5 miesięcy temu
Kto płaci kontrolerom? Dlaczego nie wlepia im nikt mandatów, za duszenie polskiej gospodarki, a dzwiganie Czechom, Litwinom, i innym sąsiadom, którzy cieszą się, że polski rząd nagania im klientów!!!
Seniorka 75+
5 miesięcy temu
Gdyby nikt nie przychodził do sklepów, nie trzeba by ich otwierać. Skoro sklepy mają utrag, to otwierają placówki. Dlaczego inspektorzy pracują w swięta? Wolno im? Damy karę!!!!
Dom
5 miesięcy temu
Wśród znajomych mam sporo kasjerek,żadna z nich nie jest zachwycona pracą w niedzielę,raczej wolą spędzić czas z dziećmi i mężem a nie obsługiwać niezadowolonych i narzekających klientów
Dom
5 miesięcy temu
Niedziela jest dla rodziny dla rodziców i dzieci.Ci co chcą kupować w niedzielę niech się zatrudnią jako kasjerzy,będą mieli zakupy pod nosem
hanys
5 miesięcy temu
...już widze te uśmiechnięte japy "inszpektoruf"....do roboty będą musieli furgonetkami jeździć , bo nie pomieszczą bakszyszów w osobówkach...
wezt
5 miesięcy temu
To nie żadni inspektorzy tylko partyjno-kościelna bezpieka!
ORLENY
5 miesięcy temu
pozamykać w niedziele - tylko paliwo i nic więcej, chyba, że Obajtek za kasą stoi
towarzysze z
5 miesięcy temu
IRCHY znowu działają
Sensilogika.
5 miesięcy temu
Zamiast mnożyć armię bezproduktywnych inspektorów i kontrolerów, pozwólcie ludziom którzy chcą normalnie pracować,wzbogać siebie i państwo !!!. Wszystko już było .Za pracę w wolne soboty i niedziele, obowiązywała dodatkowa 100% stawka godzinowa. Do tego premie uznaniowe ,itd.Dorabiać do swojego budżetu mogłaby studencka i licealna młodzież .Ale łatwiej coś zamknąć ,zlikwidować ,ścigać i prześladować kogoś , niż wymyślić i wdrożyć coś sensownego z pożytkiem dla wszystkich.
Alek
5 miesięcy temu
Ja bym chciał, żeby urzędy, banki i przychodnie lekarskie.były otwarte w niedzielę.
mijo
5 miesięcy temu
Co oni zrobyli? Ten Kraj był taki wspaniały, tyle możliwości, wszystko zniszczyli
Ilona
5 miesięcy temu
Ten rząd zniszczył i zrujnował całą naszą Polskę!
jeżeli
5 miesięcy temu
w sklepie są gazety / książki -to chyba jest to czytelnia i mam nadzieje, że na półkach są ciasteczka i mleko -jak zgłodnieje
kanrob
5 miesięcy temu
ci inspektorzy niech się tak nie pchają ,bo nie nadążam kopać dołów w ogrodzie.Bedę musiał wynająć koparkę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić