Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Jak mądrze zaplanować ferie zimowe? Istnieje kilka sposobów

3
Podziel się:

Wczasy w dobie pandemii to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza obecnej zimy, gdy nowa odmiana koronawirusa spędza sen z powiek rządów kolejnych państw. Niektóre z nich znów podejmują działania. Jak zaplanować wczasy w takiej sytuacji?

Jak mądrze zaplanować ferie zimowe? Istnieje kilka sposobów
Zima i omikron powodują gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w wielu krajach (Istock)

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się liście krajów, do których Polacy chętnie podróżują zimą i ocenić, gdzie można spędzić wczasy bez kłopotu w związku z obostrzeniami.

Gdzie wyjechać na ferie zimowe?

Narty w Austrii? Możliwe, choć należy pamiętać o zasadzie 2G (dostęp dla zaszczepionych i ozdrowieńców), która obowiązuje w całym kraju. Oznacza to, że każdy, kto nie został zaszczepiony lub nie jest ozdrowieńcem musi nadal stosować się do surowych restrykcji, które de facto uniemożliwiają urlop. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Szwajcarii.

Każda osoba, która przyjeżdża do kraju, niezależnie od tego, czy jest szczepiona, czy nie, musi posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa, a także zarejestrować się elektronicznie na portalu służącym do śledzenia kontaktów. Od czterech do siedmiu dni po przyjeździe do Szwajcarii należy wykonać kolejny test.

Zobacz także: Wskazał kilkadziesiąt produktów. Tylko wieprzowina tanieje

Podobnie ma się sytuacja we Włoszech. Od teraz do Sylwestra test na obecność koronawirusa jest obowiązkowy dla wszystkich osób wjeżdżających do kraju z innych państw UE. Osoby niezaszczepione muszą również spędzić pięć dni na kwarantannie. Wszyscy podróżni muszą także wypełnić cyfrowy formularz rejestracyjny. Tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (tzw. zasada 2G) mogą jeść wewnątrz w restauracjach lub schroniskach narciarskich.

Gorzej wygląda sytuacja we Francji, gdzie koronawirus ponownie znajduje się w natarciu. Osoby nieszczepione muszą wykazać się negatywnym wynikiem testu PCR lub testu antygenowego nie starszego niż 24 godziny. Niezależnie od tego, czy to muzeum, restauracja czy stacja narciarska - obowiązuje zasada 3G (ozdrowieniec, zaszczepiony, przetestowany).

Przeciwnicy szczepień mogą także odpuścić sobie wczasy w Czechach. W hotelach i restauracjach, a także na stokach narciarskich obowiązuje zasada 2G. Stan wyjątkowy obowiązuje do 25 grudnia włącznie. Turyści z UE lub Szwajcarii mają generalnie prawo wjazdu do kraju. Osoby, które zostały w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy muszą jedynie wypełnić formularz rejestracyjny online przed podróżą środkami transportu publicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Gabi
11 miesięcy temu
Nie lubimy się z zimą i chcemy na wakacje polecieć enterem w ciepłe kraje. Tam przynajmniej będziemy mogli sobie odpocząć. Spotów zimowych też nikt z nas nie lubi.
i tyle
11 miesięcy temu
Mądrze planować w niemądrym świecie? Jedyny sens ma nieplanowanie, zresztą, gdy chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach hahahahahahahahahaaa.
i tyle
11 miesięcy temu
Mądrze planować w niemądrym świecie? Jedyny sens ma nieplanowanie, zresztą, gdy chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach hahahahahahahahahaaa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić