Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

6
Podziel się:

Rozważając zakup jakiekolwiek nieruchomości, warto sprawdzić jej księgę wieczystą (KW). KW nieruchomości zawiera dane na temat adresu, właściciela, czy hipoteki ustanowionej na daną nieruchomość. Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Jak znaleźć numer księgi wieczystej? (Getty Images, Utamaru Kido)

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Każdy, kto rozważa zakup nieruchomości powinien zainteresować się jej księgą wieczystą. Aby sprawdzić księgę wieczystą, należy poprosić sprzedającego o jej numer. Jeśli nigdy nie mieliśmy okazji tego sprawdzać, warto wiedzieć, gdzie znajduje się ten numer.

Numer księgi wieczystej można znaleźć na okładce księgi wieczystej. Ta część dokumentu zawiera nie tylko jej numer, ale również inne dane, jak: nazwa i wydział sądu rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta oraz typ nieruchomości. Numer księgi wieczystej złożony jest z długiego ciągu znaków oraz cyfr, które oddzielone są od siebie ukośnikami. 

Gdzie szukać numeru księgi wieczystej? 

Numer księgi wieczystej można znaleźć w Starostwie Powiatowym, w wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W urzędzie należy złożyć wniosek o otrzymanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów. Trzeba liczyć się z uiszczeniem opłaty.

Chcąc otrzymać dokument, trzeba użyć odpowiedniej argumentacji. Najlepiej poinformować urzędników, że jesteśmy zainteresowani zakupem danej nieruchomości i z tego powodu chcemy się o niej więcej dowiedzieć. 

Jak sprawdzić księgę wieczystą po adresie?

Numer księgi wieczystej można sprawdzić za pośrednictwem dostępnych w sieci wyszukiwarek ksiąg wieczystych. W wyszukiwarkach można szukać księgi wieczystej zarówno po numerze działki, jak i po adresie nieruchomości. Choć obie opcje są dostępne, to należy zaznaczyć, że szukając po adresie, można natknąć się na pewne trudności.

Zdarzają się sytuacje, kiedy księgi wieczyste nie zawierają pełnych informacji o położeniu nieruchomości. Może to być spowodowane zmianą nazwy ulicy, brakiem numeru domu itp. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest wyszukiwanie numer KW po numerze działki. Jeśli znamy numer działki, to odpowiadający jej numer księgi wieczystej można uzyskać w odpowiednim sądzie rejonowym. Tam również należy złożyć właściwy wniosek, uiścić odpowiednią opłatę i przedstawić interes prawny względem nieruchomości.

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Eric
8 miesięcy temu
Stek bzdur. Gimbaza pisze takie porady chyba
Josef
8 miesięcy temu
Ten, kto to pisał mija się z prawdą. Powodzenia temu, kto uda się do starostwa o udostępnienie nr księgi. Odbije się o RODO. W księdze, też o adresie nie ma informacji (wyjątkiem jest mieszkanie). O przeznaczeniu (działki) też nie mówi księga tylko zaświadczenie z gminy. Dziękuję za taką poradę.
Obajtek
8 miesięcy temu
Numer księgi wieczystej można znaleźć na okładce księgi wieczystej… EUREKA!
Bożena
8 miesięcy temu
Osoba niekompetentna nie powinna zajmować się"poradnictwem".Każda odpowiedź jest nieprawidłowa.
Richi
8 miesięcy temu
Chęć zakupu to nie interes prawny
4567
8 miesięcy temu
Artykjł zawiera prawdę, półprawdę i postprawdę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić