Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Dom na zgłoszenie – co to jest? Warunki, przepisy i koszt

10

Dom na zgłoszenie dotyczy domu rekreacyjnego o powierzchni 35 m². Jest stosunkowo niedrogi, w krótkim czasie można go postawić, a co najważniejsze do otrzymania zgody na budowę nie wymaga się wielu formalności. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc wybudować dom bez pozwolenia?

Dom na zgłoszenie – co to jest? Warunki, przepisy i koszt
Dom na zgłoszenie. Wyjaśniamy, co to jest (Getty Images, Morsa Images)

Dom na zgłoszenie – co to jest? Warunki, przepisy i koszt

Dom na zgłoszenie dotyczy domu rekreacyjnego o powierzchni 35 m². Jest stosunkowo niedrogi, w krótkim czasie można go postawić, a co najważniejsze do otrzymania zgody na budowę nie wymaga się wielu formalności. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc wybudować dom bez pozwolenia ? 

Dom na zgłoszenie - co to jest?

Własny domek na działce to marzenie wielu Polaków. Niestety, nie każdemu udaje się je spełnić, ponieważ wybudowanie domu to koszt rzędu minimum 350 tys. złotych, a do tego dochodzi przecież cena działki. W takim wypadku z pomocą przychodzą tak zwane domy na zgłoszenie, czyli domy bez pozwolenia, które można wybudować na drodze uproszczonej procedury formalnej. Zazwyczaj takie domy buduje się z drewna, mają konstrukcje szkieletowe, są ekologiczne, a także proste i szybkie w budowie. Domy na zgłoszenie są jednak przede wszystkim niewielkie - ich maksymalna powierzchnia może wynosić 35 m². 

Dom na zgłoszenie - warunki

Zgłoszenie na wybudowanie domu o metrażu do 35 m² trzeba złożyć w dedykowanym urzędzie - urzędzie miasta albo starostowie powiatowym. Przy składaniu wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, takie jak projekt budowlany, poświadczenia własności działki, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego bądź też warunki zabudowy.

Na co zwrócić uwagę podczas zgłoszenia budowy domu? Przede wszystkim na to, by w zgłoszeniu nie posługiwać się nazwą mieszkalny dom jednorodzinny, ponieważ wtedy konieczne będzie otrzymanie pozwolenia na budowę. Używamy zatem nazwy "budynek rekreacji indywidualnej". Dom do 35 m² powinien być parterowy. Jeśli zaś nasz przyszły dom chcemy wzbogacić o piętro, to ewentualną drugą kondygnację oznaczamy jako nieużytkową i nieprzeznaczoną do zamieszkania.

Po złożeniu dokumentów czekamy na zgodę właściwego urzędu. Warto dodać, że jeśli w ciągu 21 dni nie będzie żadnych urzędowych przeciwwskazań, można to potraktować jako zgodę na budowę domu bez pozwolenia. Mówi się, że to tak zwana cicha zgoda. 

Dom na zgłoszenie - wymiary

Kluczowa w przypadku domu bez pozwolenia jest jego powierzchnia - może mieć maksymalnie 35 m². Najłatwiej dostać pozwolenie na domki rekreacyjne. To właśnie w ich przypadku procedura otrzymania zielonego światła na budowę jest najprostsza. Domki te, jak sama nazwa mówi, muszą być używane tylko sezonowo, a dodatkowo nie można ich stawiać zbyt gęsto - jeden budynek powinien przypadać na działkę o wielkości 500 m². Domy całoroczne wymagają już bardziej skomplikowanej procedury - tzn. skompletowania takich dokumentów, jak w przypadku starania się o pozwolenie na budowę.

Dom na zgłoszenie 35m - koszt

Cena domku rekreacyjnego wykonanego z drewna o powierzchni 35 m² zaczyna się już nawet od 20 tysięcy złotych. Jest to zatem bardzo opłacalna inwestycja. Wybudowanie takiego domku, mając fachową ekipę składająca się z 3-4 pracowników, odbywa się w bardzo krótkim czasie - zajmuje zaledwie 3-4 tygodnie. W przypadku mniejszej grupy pracowników budowlanych prace zajmą 2-3 miesiące. 

Autor: KLS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić