Jak zalogować się na profil zaufany?

1

Jak zalogować się na profil zaufany, by w pełni korzystać z jego funkcjonalności? Przeczytajcie, jak wejść na profil zaufany i co można dzięki niemu załatwić.

Jak zalogować się na profil zaufany?
Jak zalogować się na profil zaufany? (Pixabay)

Profil zaufany - co to jest?

Profil zaufany to narzędzie dzięki któremu można załatwić wybrane sprawy online bez konieczności wychodzenia z domu. Jest całkowicie bezpłatny i niezwykle przydatny - umożliwia m.in. podpisywanie podpisem elektronicznym wniosków i podań. Służy także do potwierdzania tożsamości w internecie. Strona www pod adresem obywatel.gov.pl jest dobrym źródłem informacji o usługach, które państwo świadczy dla obywateli. Na chwilę obecną można znaleźć na niej mnóstwo popularnych usług świadczonych przez administrację publiczną. Ponad to, jak zapowiadają twórcy serwisu, nie zamierzają na tym poprzestać i chcą w dalszym ciągu ulepszać serwis, rozwijać go i dodawać kolejne usługi.

Jak zalogować się na profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego wymaga przejście przez odpowiedni proces. Do korzystania z bezpłatnej platformy potrzebne jest uzupełnienie paru niezbędnych informacji. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę login.gov.pl. Następnie zostaniemy przekierowanie na stronę, na której dokonujemy wyboru sposobu logowania. Istnieje możliwość logowania się na portal za pośrednictwem profilu zaufanego i e-dowodu. Po wybraniu opcji Profilu Zaufanego system kieruje użytkownika na stronę logowania do ePUAP. W dalszej kolejności wpisujemy wymagane dane - poprawne uzupełnienie informacji sprawi, że zostaniemy przekierowany do swojego profilu na portalu NPI (Nowy Portal Informacyjny).

Następnie, by skorzystać z tego sposobu logowania do aplikacji, profil na Nowym Portalu Informacyjnym powinien być powiązany z profilem na platformie ePUAP.

Jeśli wybierzemy opcję e-dowód, to zostaniemy przekierowani na stronę logowania e-dowodem.

Profil zaufany - pierwsze logowanie

Profil zaufany jest możliwy również do założenia przez stronę swojego banku. Założenie profilu zaufanego jeśli możliwe w takich serwisach bankowych jak: ING Bank Śląski, PKO BP, Bank Pekao, Bank Millennium, Inteligo, Alior Bank, mBank i Santander, a dodatkowo w kilkuset bankach spółdzielczych i w serwisie Poczty Polskiej Envelo.

Uzupełniając wniosek o profil zaufany, trzeba zwrócić uwagę, by wpisywać dane zgodnie z posiadanym dokumentem tożsamości. Już niewielka pomyłka choćby w nazwisku może przyczynić się do tego, że użytkownik nie będzie w stanie dostać się do platformy.

Zobacz także: Wyznanie Ardanowskiego. "To pokazuje, że ta góra lodowa się kruszy"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić