Kaufland otwarty w każdą niedzielę? Jest stanowisko rządu

198

Ostatnio Kaufland pochwalił się tym, że będzie otwarty również w niedziele niehandlowe. Swoje stanowisko w tym zakresie przedstawił już rząd. Do tematu na razie nie odniosła się natomiast Państwowa Inspekcja Pracy.

Kaufland otwarty w każdą niedzielę? Jest stanowisko rządu
Kaufland (Getty Images)

Przed kilkoma dniami Kaufland przekazał, że wprowadza w swoich sklepach usługi pocztowe. Teoretycznie taki ruch pozwala na otwieranie sklepów w niedziele, również te niehandlowe.

Wiele osób bardzo krytycznie zareagowało na pomysł mówiący o tym, że Kaufland będzie otwarty w każdą niedzielę. Wyraźnie zbulwersowana była chociażby szczecińska radna Prawa i Sprawiedliwości.

Trudno jest zrozumieć takie działanie niemieckiej firmy, która wykorzystuje prawne "kruczki" do ominięcia przepisu mającego w Polsce jednoznaczne uzasadnienie - mówiła Małgorzata Jacyna-Witt, cytowana przez portal wszczecinie.pl.

A co na to rząd? O oficjalny komentarz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii poprosiła Wirtualna Polska. Odpowiedź jest lapidarna.

W chwili obecnej w MRPiT nie są prowadzone prace zmierzające do dokonania zmian w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) - w kierunku, o którym mowa w pytaniu - zaznaczono. - Organem uprawnionym do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy - podkreślił resort rozwoju.

WP próbowała skontaktować się również z Państwową Inspekcją Pracy. Na razie jednak nie udało się uzyskać stanowiska tego podmiotu.

To odpowiedź na następujące pytania:

  • Kaufland informuje, że zamierza otwierać sklepy jako placówki pocztowe - jak w związku z tym odnoszą się państwo do informacji o otwieraniu sklepów sieci Kaufland w niedziele?
  • Czy rząd/Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma zamiar zareagować? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Czy przedstawiciele rządu kontaktowali się z siecią Kaufland w tej sprawie?

Warto odnotować, że w niedzielę 30 maja nie otwarto żadnego ze sklepów sieci Kaufland.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić