Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Kiedy wziąć wakacje kredytowe? Ważna podpowiedź

3
Podziel się:

Od 29 lipca 2022 roku można ubiegać się o wakacje kredytowe. Przepisy pozwalają na wybór rat, które chcemy zawiesić. Kiedy najlepiej to uczynić?

Kiedy wziąć wakacje kredytowe? Ważna podpowiedź
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Westend61 / Bartek Szewczyk)

Wakacje kredytowe pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego, który został udzielony w polskiej walucie. Łącznie będzie można zawiesić kredyt na osiem miesięcy.

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej części kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Z tego rozwiązania mogą skorzystać między innymi ci, którzy mają problemy ze spłacaniem kredytu w obecnych czasach.

Chcesz iść na wakacje kredytowe? Istotna wskazówka

Przepisy pozwalają na częściową możliwość wyboru rat, które chcemy zawiesić. Jeżeli ktoś zamierza wykorzystać to rozwiązanie w stu procentach, to musi zawiesić ratę sierpniową oraz wrześniową.

Od września do grudnia może wybrać dwie, których nie zapłaci w planowanym terminie. W przyszłym roku natomiast może zawiesić po jednej racie w kwartale.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zawieszanie rat, które przypadają później, ponieważ oprocentowanie kredytów wciąż rośnie i prawdopodobnie nadal będzie rosło - podpowiada "Business Insider".

Zarekomendowano, które raty warto zawiesić. Wskazano na sierpniową, wrześniową, listopadową oraz grudniową (2022), a także marcową, czerwcową, wrześniową i grudniową (2023).

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? By wniosek został zaakceptowany, trzeba spełnić dwa warunki:

  • zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
  • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Zobacz także: Jak wiceminister radzi sobie z drożyzną? "To dotkliwe dla wszystkich"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Baklazan
4 miesiące temu
A. No chyba, że podczas zawieszenia się nie przelicza. To ok, zwracam honor. A sam nie wiem czy tak jest.
Baklazan
4 miesiące temu
Autor chyba nie do końca ogarnia kredyty. Nawet jeżeli stopy NBP będą rosły cały czas (a niekoniecznie), nawet jeżeli wibory będą rosnąć cały czas. To nie jest przecież tak, że miesiąc w miesiąc rośnie rata. Kto ma oparty o wibor 6m to przeliczany ma co 6 miesięcy, kto o 3m to co 3. Jak komuś przeliczają raty np we wrześniu i marcu to pod kątem wysokości rat nie ma znaczenia, które raty z IV kwartału wybierze do zawieszenia. Może właśnie lepiej październik i listopad, żeby w grudniu pieniądze mieć na święta? Na przykład. Pokazuje błąd myślenia. Inne czynniki mogą mieć większe znaczenie niż "aby jak najpóźniejsza", trzeba to lepiej przemyśleć.
Tomek
4 miesiące temu
Dalej nie rozumie dlaczego pomoc jest tylko dla kredytobiorców hipotecznych
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić