aktualizacja 

Komunikat ZUS. Koniec z wypłatą 14. emerytury

117

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur - czytamy w komunikacie. We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld złotych.

Komunikat ZUS. Koniec z wypłatą 14. emerytury
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

ZUS wypłacił czternastki zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jak podkreśla ZUS, cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas. Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku.

Dodatkowe świadczenie dostały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej kwota 14. świadczenia jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie dostały osoby, których świadczenie zostało zawieszone na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ojciec Rydzyk emerytem? „Zależy jak on się czuje”

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada "złotówka za złotówkę".

Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje osobie, której emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić