Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Koniec z 500+. Teraz to dużo mniej. Zobacz, jak bardzo inflacja zjadła to świadczenie

45
Podziel się

Chociaż na konto co miesiąc wpływa 500+, to wartość tej kwoty po prostu spada. Inflacja zżera nasze oszczędności. Po czterech latach świadczenie dla dzieci jest warte 454 zł. Jeśli trend się utrzyma, to za 10 lat wartość 500+ oznaczać będzie 338 zł.

Koniec z 500+. Teraz to dużo mniej. Zobacz, jak bardzo inflacja zjadła to świadczenie
500+ coraz mniej warte. Teraz to już tylko 454 zł (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)
bEDrbKad

W Polsce inflacja jest najwyższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej! Ceny w sklepach rosną po cichu, czasem niezauważalnie zabierają nam z portfelów coraz więcej pieniędzy.

Według danych GUS, w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia programu 500+ przeciętny wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniósł 2 proc. W kolejnym roku ceny zwiększyły się średnio o 1,6 proc. W kwietniu inflacja była na poziomie 3,4 proc., a teraz trzyma się dalej na poziomie powyżej 3 proc.

bEDrbKaf

Ile warte jest 500+?

Z analizy money.pl wynika, że w kwietniu 2017 roku realna wartość 500+ wynosiła około 490 zł, dwa lata później spadła do około 471 zł, a teraz jest to już tylko 454 zł.

Zobacz także: Kontrole UOKiK w Intermarche. "Postawiliśmy zarzuty, mamy zebrany materiał"

Dla jasności, 500+ wciąż pozostaje świadczeniem wynoszącym 500 zł, jednak jego realna wartość z roku na rok jest po prostu coraz niższa.

bEDrbKal

Waloryzacja ratunkiem dla świadczenia 500+

Spadająca wartość 500+ nie jest jednak problemem, którego nie da się rozwiązać. Rząd musiałby zdecydować się na waloryzację świadczenia, jednak nikt z rządzących póki co się do tego nie pali.

bEDrbKam

Aby wyrównać wartość 500+, już teraz należałoby wypłacać 550,19 zł. To jednak oznaczałoby dodatkowe koszty dla budżetu, który w trakcie koronakryzysu i tak się nie dopina.

Przypomnijmy, że po rozszerzeniu programu 500+ na każde dziecko rocznie ma on kosztować budżet około 40 mld zł. Waloryzacja świadczenia do 550 zł to dodatkowo około 4 mld zł, a wraz z inflacją kwota ta systematycznie rosłaby w kolejnych latach.

A inflacja... będzie rosła dalej. Niestety przewidywania ekonomistów nie nastrajają optymistycznie.

bEDrbKan

Według najnowszych wyliczeń NBP, w 2021 roku ceny w Polsce wrosną średnio o 2,6 proc. w porównaniu z obecnym rokiem. Z kolei w 2022 roku średni wzrost cen ma wynieść a 2,7 proc, chociaż pierwsze szacunki mówiły o wzroście rzędu 2,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDrbKaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Leon
6 miesięcy temu
454zł? To i tak więcej, niż 0zł od rządu PO-PSL.
inwestor 500+
10 miesięcy temu
a oprocentowanie lokat 0,01 %
ehhhh
10 miesięcy temu
Skoro dookoła stado sępów od razu się zlatuje, bo czuję, że rodzice maja więcej siana do wydania to co poradzić? Handlowcy pazerni to i inflacja w górę. Ludzie więcej zarobią to zaraz ci co sprzedają towary i świadczą usługi bach ceny w górę. Szary Kowalski żyje i tak na tym samym poziomie albo nawet niższym bo Ci co mają towar, którego potrzebujemy, robią z nami co chcą. To wszystko to błędne koło. Mielimy tylko coraz większą ilość pieniędzy. Widzimy coraz więcej cyferek co na wielu robi wielkie wrażenie, a i tak nic się nie zmienia.
bEDrbKaH
Koło Macieja
10 miesięcy temu
Zamiast przestać zabierać, to jest rozdawane. Co z tego, że najniższą podnoszą o jakieś drobne co roku, jak pracodawca żeby dać więcej musi też stopniowo podnosić ceny swoich produktów. Więcej dawać, a podatek dochodowy minimum 40%.
Gosia
10 miesięcy temu
Dla nie wtajemniczonych. Może mamy to 500+ ale producenci potrafili z miesiąca na miesiąc podnieść cenę o 10 zł naraz nie stopniowo np. na mleko modyfikowane dla dziecka. Tak samo stało się z pampersami. Wiem, że znajdą się osoby co powiedzą to przeżuć się na tetrowe. A ja powiem-co ja mogę za to, że takie są teraz czasy to nie moja wina, że urodziłam się wtedy a nie 20 lat wcześniej. Po prostu zastałam taki system i w takim muszę funkcjonować. A 500+ dla nauczyciela na zakup sprzętu. Pokażcie mi nauczyciela, który nie ma kompa czy tabletu, który stanowi podstawowe narzędzie pracy :) i musi teraz kupić. Ci co musieli wymienić zrobili to już wiosną. Szkoda mówić
satrapa
10 miesięcy temu
Chyba sobie jaja robicie! 500+ to dzisiaj już 300+.
Daniel
10 miesięcy temu
Szkoda że nie napisali wprost że winą za te podwyżki cen w sklepach można obwiniać właśnie 500+ bo skądś kasę na program i nieroby brać trzeba. To że pracujący ludzie którzy nie korzystają z 500+ dostają po kieszeni z roku na rok coraz bardziej przez to że PiS musi utrzymywać patologię i kupować ich głosy to poprosi wstyd. Nikt mi nie powie że 500+ to coś co jest dobre, bo jakoś przedtem ludzie umieli sobie dać radę bez niego, a teraz okradają nas żeby rozdawać 500+.
🙊🙊🙊
10 miesięcy temu
Jak to? Przecież Morawiecki cały czas opowiada, że gospodarka Polska najlepiej się rozwija w UE, a ludziom żyję się coraz lepiej.Czyżby prawda była inna?
jjjj
10 miesięcy temu
Od razu po wprowadzeniu 500+ stwierdziłem, że to napędzi inflację. I o to władzy chodziło, gdyż to było jedyne rozwiązanie, aby 500+ nie obciążał tak budżetu. To są potężne pieniądze z budżetu, ale dzięki inflacji ta kwota coraz mniej znaczy.
may
10 miesięcy temu
Ten dobrobyt powinien być zabrany.To nie jest czas na rozdawnictwo,a ci co dostają nie zabiegają o pracę.
Ozzy
10 miesięcy temu
500+ już nie ma ,wszystko poszło tak w górę że jest już -100
gość
10 miesięcy temu
A pensje będą stały w miejscu, no jasne że nie! Zawsze świadczenie można podnieść.
łapa
10 miesięcy temu
inflacja była zawsze ale 500+ ja podwójnie napędziło, cena np. chleba potrafiła podskoczyć z 2.50 do 4.90 ;( te ich procenty uwzgledniają cała gospodarke czyli też AGD RTV gdzie podwyżek nie było, podrożałao to co schodzi najbardziej czyli żarcie o jakieś średnio patrząc 15%
bEDrbKaz
Mem
10 miesięcy temu
Dostaje 1000 na dwie córki. Opłacam z niego żłobek młodszej i obiady szkolne, klasowe starszej :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić