Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO,WIP
|
aktualizacja

Koniec z płaceniem gotówką. Nowe przepisy wejdą w życie po 2023 roku

157
Podziel się:

1 stycznia 2023 roku miały nastąpić ważne zmiany z perspektywy tych, którzy preferują transakcje gotówkowe. Wkrótce nie w każdej sytuacji będzie można ich dokonywać. Pojawią się istotne ograniczenia.

Koniec z płaceniem gotówką. Nowe przepisy wejdą w życie po 2023 roku
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, ligora)

Aktualizacja (18 sierpnia): Po publikacji tekstu nasza redakcja otrzymała komunikat od Ministerstwa Sprawiedliwości, z którego wynika, że ograniczenia w płatności gotówką w większych kwotach w Polsce nie wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku, lecz później. Wynika to z nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda 15 sierpnia tego roku. Na dokument ten powoływał się również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na czwartkowej konferencji prasowej (18 sierpnia). O szczegółach sprawy przeczytasz w naszym artykule Ograniczenie płatności gotówką. Kiedy wejdzie w życie? Duże zamieszanie.

Pisaliśmy wcześniej: Od 1 stycznia 2023 roku w ustawie o prawach konsumenta ma pojawić się istotny zapis. Okazuje się, że transakcje na linii konsument - przedsiębiorca nie będą mogły być opłacone gotówką, jeżeli ich wartość przekroczy 20 tysięcy złotych.

Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji - napisano w ustawie.

Do tego rozwiązania odniósł się już Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Oceniono, że jest to "nadmierna ingerencja w rynek". Co istotne, nowe przepisy dotkną nie tylko konsumentów, ale również przedsiębiorców. W zakresie rozliczeń między firmami dojdzie do zaostrzenia limitu płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł. "Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie" - spostrzega ZPP.

To sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie. Naturalnym trendem jest rozwój płatności bezgotówkowych, które są coraz popularniejsze i pożądane. Warto wspomnieć o tym, że Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod względem korzystania z nowoczesnych technologii przy płatnościach bezgotówkowych - dodano.

Co trzeci konsument woli płacić gotówką

Związek donosi, że co prawda transakcje bezgotówkowe zyskują na popularności, jednak wiele osób nadal lubi płacić gotówką. Takie rozwiązanie, jak wynika z przytoczonego badania NBP, preferuje co trzeci konsument. Argumentem jest tutaj lepsza kontrola nad finansami.

Banknoty i monety emitowane przez NBP są legalnymi środkami płatniczymi w Polsce i nie znajdujemy powodu, dla którego ich wykorzystywanie miałoby być sztucznie ograniczane regulacjami - podsumowuje ZPP.
Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(157)
BEA
2 miesiące temu
Emeryturę mi przynosi listonosz i co w takim przypadku? Liczy się tylko wygoda-wiadomo.....
Borsuk
2 miesiące temu
Zawsze gotówka była i niech będzie ,,dla mnie wygodna płatność ,,czasem karty nie chcą działać ,,co wtedy !!!
ELF
3 miesiące temu
To ZAMACH NA SWOBODY OBYWATELSKIE.Mam swoje lata i wolę płacić gotówką.Niech NIKT WIĘCEJ NIE ZAGLĄDA DO MOJEGO PORTFELA ...i skarpetki też.
Nio
4 miesiące temu
Jeśli nic nie zrobimy to będziemy żałowali
Prawda
4 miesiące temu
Nie wmawiajcie sobie ,że nie ma w wyborach alternatywy.,. Czy dla was liczą sie tylko ci co media wam ich przedstawiają? Jest wielu których media pomijają. Jaki mają w tym cel? Bo klapią dziobami przeciwko nam i grają do jednej bramki z politykami .... Poczytajcie poszukajcie o ludziach ,o kandydatach niezależnych ,którzy mówią prawde jak jest i obnażają klamstwa polityków i mediów i tych wszystkich podrzegaczy do wojny .... Chocby pan Maciej Maciak ,niezależny dziennikarz obnażajácy klamstwa jakimi nas codziennie karmią ci wszyscy hipokryci i manipulatorzy..... Chcecie by z dbano o nas i Polske czy o updline? To szukajcie alternatywy tam gdzie własnie media jej nie chcą zauważyc.....
...
4 miesiące temu
Pisiory robią wszystko, żeby na każdym kroku nas śledzić.
Nataniel G.
4 miesiące temu
Co za czasy. Co te barany z PIS-u wyprawiają. Jak byłem za PIS-em to już nie jestem, już mnie z tego dobitnie wyleczyli. Myślałem że to normalni ludzie, a to banda idiotów, oby te wybory były jak najszybciej i oby je przegrali. Brawo Unia bardzo dobrze że blokujecie finanse dla Polski, są szansę że uda ich się oderwać od koryta. Będzie co raz gorzej bez wsparcia z zewnatrz i spoleczenstwo będzie miało ich dosyć. Później trzeba bedzie ich rozliczyć za szkody,zadłużenie jakie wyrządzili Polsce.
wzruszony
4 miesiące temu
Przepraszam że nie na temat ale to napisze.Ja mam koleżanke która nie jest polką i powiem wam że mnie osobiście wzruszyła jej kozacka historia rodzinna. Chodzi o to że dowiedziałem sie że jej prababcia zmarła młodo nie miała nawet dwudziestu lat ale rodzona siostra tej prababci mało brakowało a żyła by 100 lat dłużej od tej prababci bo była jedną z najstarszych osób na świecie żyła stokilkanaście lat 113 czy 114 jest w gerontology i na liście najdłużej żyjacych osób w historii świata.
Dziwne
4 miesiące temu
To dziwne w momencie, że coraz częściej zacinają się terminale płatnicze. Każdy już miał albo był świadkiem takiej sytuacji.
roolnik
4 miesiące temu
Najgorsze, że w nadchodzących wyborach nie ma żadnej alternatywy. Nie głosowałem na PIS, myślałem że lepsze będzie PO, ale odkąd Tusk blokuje pieniądze z UE na KPO co wpływa na osłabienie Polskiej gospodarki wyższe kredyty, wzrost inflacji, droższe paliwa to jest dla mnie skończony. No i ta nieszczęsna Spurek opowiadająca takie brednie.
rolnik
4 miesiące temu
Najgorsze, że w nadchodzących wyborach nie ma żadnej alternatywy. Nie głosowałem na PIS, myślałem że lepsze będzie PO, ale odkąd Tusk blokuje pieniądze z UE na KPO co wpływa na osłabienie Polskiej gospodarki wyższe kredyty, wzrost inflacji, droższe paliwa to jest dla mnie skończony. No i ta nieszczęsna Spurek opowiadająca takie brednie.
Wal
4 miesiące temu
Dużymi krokami globaliści wprowadzają kapitalizm inkluzywny /NIE BĘDZIESZ MIAŁ NIC I BĘDZIESZ SZCZĘŚLIWY/ a za chwilę depopulację oczywiście zastraszona ciemnota mocno śpi?
racjonalny
4 miesiące temu
Gdyby każdy obywatel był mną 38 milionów moich wersji to wtedy ten nierząd owszem byłby naszymnierzadem a policjanci bandyci w mundurach dalej b byli bandytami w munbdurach ale byłyby pewne zmiany. To nierząd by ronbił na swoich obywateli i obywatele by nierząd trzymali za twarz i wszelkie służby i nierzad by własnym zyciem odpowiadali za bezpieczeństwo wszelkich lekarstw czy jedzenia szczepień. Jeśli po jakimkolwiek lekarstwie były by powikłania to wtedy jakiś urzedas z pseudorządu straciłby też zdrowie.
Akt 447
4 miesiące temu
No to już jest jawna okupacja, coraz większy zamordyzm.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić