Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO,WIP
|
aktualizacja

Koniec z płaceniem gotówką. Nowe przepisy wejdą w życie po 2023 roku

156
Podziel się:

1 stycznia 2023 roku miały nastąpić ważne zmiany z perspektywy tych, którzy preferują transakcje gotówkowe. Wkrótce nie w każdej sytuacji będzie można ich dokonywać. Pojawią się istotne ograniczenia.

Koniec z płaceniem gotówką. Nowe przepisy wejdą w życie po 2023 roku
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, ligora)

Aktualizacja (18 sierpnia): Po publikacji tekstu nasza redakcja otrzymała komunikat od Ministerstwa Sprawiedliwości, z którego wynika, że ograniczenia w płatności gotówką w większych kwotach w Polsce nie wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku, lecz później. Wynika to z nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda 15 sierpnia tego roku. Na dokument ten powoływał się również wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na czwartkowej konferencji prasowej (18 sierpnia). O szczegółach sprawy przeczytasz w naszym artykule Ograniczenie płatności gotówką. Kiedy wejdzie w życie? Duże zamieszanie.

Pisaliśmy wcześniej: Od 1 stycznia 2023 roku w ustawie o prawach konsumenta ma pojawić się istotny zapis. Okazuje się, że transakcje na linii konsument - przedsiębiorca nie będą mogły być opłacone gotówką, jeżeli ich wartość przekroczy 20 tysięcy złotych.

Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji - napisano w ustawie.

Do tego rozwiązania odniósł się już Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Oceniono, że jest to "nadmierna ingerencja w rynek". Co istotne, nowe przepisy dotkną nie tylko konsumentów, ale również przedsiębiorców. W zakresie rozliczeń między firmami dojdzie do zaostrzenia limitu płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł. "Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie" - spostrzega ZPP.

To sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie. Naturalnym trendem jest rozwój płatności bezgotówkowych, które są coraz popularniejsze i pożądane. Warto wspomnieć o tym, że Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod względem korzystania z nowoczesnych technologii przy płatnościach bezgotówkowych - dodano.

Co trzeci konsument woli płacić gotówką

Związek donosi, że co prawda transakcje bezgotówkowe zyskują na popularności, jednak wiele osób nadal lubi płacić gotówką. Takie rozwiązanie, jak wynika z przytoczonego badania NBP, preferuje co trzeci konsument. Argumentem jest tutaj lepsza kontrola nad finansami.

Banknoty i monety emitowane przez NBP są legalnymi środkami płatniczymi w Polsce i nie znajdujemy powodu, dla którego ich wykorzystywanie miałoby być sztucznie ograniczane regulacjami - podsumowuje ZPP.
Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(156)
ELF
miesiąc temu
To ZAMACH NA SWOBODY OBYWATELSKIE.Mam swoje lata i wolę płacić gotówką.Niech NIKT WIĘCEJ NIE ZAGLĄDA DO MOJEGO PORTFELA ...i skarpetki też.
Nio
miesiąc temu
Jeśli nic nie zrobimy to będziemy żałowali
Prawda
miesiąc temu
Nie wmawiajcie sobie ,że nie ma w wyborach alternatywy.,. Czy dla was liczą sie tylko ci co media wam ich przedstawiają? Jest wielu których media pomijają. Jaki mają w tym cel? Bo klapią dziobami przeciwko nam i grają do jednej bramki z politykami .... Poczytajcie poszukajcie o ludziach ,o kandydatach niezależnych ,którzy mówią prawde jak jest i obnażają klamstwa polityków i mediów i tych wszystkich podrzegaczy do wojny .... Chocby pan Maciej Maciak ,niezależny dziennikarz obnażajácy klamstwa jakimi nas codziennie karmią ci wszyscy hipokryci i manipulatorzy..... Chcecie by z dbano o nas i Polske czy o updline? To szukajcie alternatywy tam gdzie własnie media jej nie chcą zauważyc.....
...
miesiąc temu
Pisiory robią wszystko, żeby na każdym kroku nas śledzić.
Nataniel G.
miesiąc temu
Co za czasy. Co te barany z PIS-u wyprawiają. Jak byłem za PIS-em to już nie jestem, już mnie z tego dobitnie wyleczyli. Myślałem że to normalni ludzie, a to banda idiotów, oby te wybory były jak najszybciej i oby je przegrali. Brawo Unia bardzo dobrze że blokujecie finanse dla Polski, są szansę że uda ich się oderwać od koryta. Będzie co raz gorzej bez wsparcia z zewnatrz i spoleczenstwo będzie miało ich dosyć. Później trzeba bedzie ich rozliczyć za szkody,zadłużenie jakie wyrządzili Polsce.
wzruszony
miesiąc temu
Przepraszam że nie na temat ale to napisze.Ja mam koleżanke która nie jest polką i powiem wam że mnie osobiście wzruszyła jej kozacka historia rodzinna. Chodzi o to że dowiedziałem sie że jej prababcia zmarła młodo nie miała nawet dwudziestu lat ale rodzona siostra tej prababci mało brakowało a żyła by 100 lat dłużej od tej prababci bo była jedną z najstarszych osób na świecie żyła stokilkanaście lat 113 czy 114 jest w gerontology i na liście najdłużej żyjacych osób w historii świata.
Dziwne
miesiąc temu
To dziwne w momencie, że coraz częściej zacinają się terminale płatnicze. Każdy już miał albo był świadkiem takiej sytuacji.
roolnik
miesiąc temu
Najgorsze, że w nadchodzących wyborach nie ma żadnej alternatywy. Nie głosowałem na PIS, myślałem że lepsze będzie PO, ale odkąd Tusk blokuje pieniądze z UE na KPO co wpływa na osłabienie Polskiej gospodarki wyższe kredyty, wzrost inflacji, droższe paliwa to jest dla mnie skończony. No i ta nieszczęsna Spurek opowiadająca takie brednie.
rolnik
miesiąc temu
Najgorsze, że w nadchodzących wyborach nie ma żadnej alternatywy. Nie głosowałem na PIS, myślałem że lepsze będzie PO, ale odkąd Tusk blokuje pieniądze z UE na KPO co wpływa na osłabienie Polskiej gospodarki wyższe kredyty, wzrost inflacji, droższe paliwa to jest dla mnie skończony. No i ta nieszczęsna Spurek opowiadająca takie brednie.
myslacy
miesiąc temu
To co sie stało i dalej dzieje już od 2 i pół roku to pokazuje jakimi thebillami są niestety zwykli ludzie. Że po takiej akcji z plandemią że takie coś wogóle przeszło to jest szokujące że politycy są jeszcze wogóle zdrowi. Gdyby każdy był taki jak ja to sie możecie domyślić co by było😈😈😈
Wal
miesiąc temu
Dużymi krokami globaliści wprowadzają kapitalizm inkluzywny /NIE BĘDZIESZ MIAŁ NIC I BĘDZIESZ SZCZĘŚLIWY/ a za chwilę depopulację oczywiście zastraszona ciemnota mocno śpi?
racjonalny
miesiąc temu
Gdyby każdy obywatel był mną 38 milionów moich wersji to wtedy ten nierząd owszem byłby naszymnierzadem a policjanci bandyci w mundurach dalej b byli bandytami w munbdurach ale byłyby pewne zmiany. To nierząd by ronbił na swoich obywateli i obywatele by nierząd trzymali za twarz i wszelkie służby i nierzad by własnym zyciem odpowiadali za bezpieczeństwo wszelkich lekarstw czy jedzenia szczepień. Jeśli po jakimkolwiek lekarstwie były by powikłania to wtedy jakiś urzedas z pseudorządu straciłby też zdrowie.
Akt 447
miesiąc temu
No to już jest jawna okupacja, coraz większy zamordyzm.
Anon
miesiąc temu
Ludzieee wyjdzmy w koncu na ulice i pokazmy temu nierządowi gdzie ich miejsce
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić