Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|
aktualizacja

Ograniczenie płatności gotówką. Kiedy wejdzie w życie? Duże zamieszanie

85
Podziel się:

Od 1 stycznia 2023 roku miały zostać wprowadzone w Polsce ograniczenia w płatności gotówką w większych kwotach. Mowa o transakcjach między konsumentem a przedsiębiorcą powyżej 20 tys. zł. Rząd dementuje te doniesienia, powołując się na ustawę podpisaną przez Andrzeja Dudę 15 sierpnia, o czym trzy dni później na konferencji prasowej poinformował Marcin Warchoł.

Ograniczenie płatności gotówką. Kiedy wejdzie w życie? Duże zamieszanie
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Koniec z płaceniem gotówką w Polsce? Nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. W ustawie o prawach konsumenta z 30 maja 2014 pojawił się nowy zapis, zmieniający zasady dotyczące dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Nowy artykuł wprowadzałby przepis nakładający obowiązek dokonywania płatności bezgotówkowych w relacjach między konsumentem a przedsiębiorcą, jeśli wartość transakcji przekraczałaby 20 tys. zł. Obecnie limit wynosi 15 tys. zł. i obowiązuje jedynie przedsiębiorców. Dokładna treść art. 7b, który miał wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, znajduje się na zdjęciu poniżej.

Zdaniem niektórych komentatorów, taki zapis może ograniczać swobody obywatelskie. Jak podaje w memorandum Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, "Banknoty i monety emitowane przez NBP są legalnymi środkami płatniczymi w Polsce i nie znajdujemy powodu, dla którego ich wykorzystywanie miałoby być sztucznie ograniczane regulacjami" .

Ograniczenia w płatności gotówką wejdą w życie z opóźnieniem

Jak się okazuje, zmiany w płatności gotówką zaplanowane na początek przyszłego roku nie wejdą jeszcze w życie. Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę 15 sierpnia opóźni wprowadzenie przepisu o rok. Mówił o tym wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Rozwiązania ograniczające obrót gotówką między przedsiębiorca a konsumentem tylko do kwoty 20 tys. zł i między przedsiębiorcami tylko do 8 tys. zł nie wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy kochają wolność - powiedział Warchoł, dementując niektóre doniesienia medialne o wspomnianej zmianie ustawy.

Jaką ustawę podpisał Andrzej Duda? Zapis odkładający wejście w życie limitów kryje się w nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa ta "wydłuża vacatio legis ww. przepisów", jak informuje Bankier.pl. Sprawę wyjaśnia też Money.pl, podając:

Zmiany odraczające wejścia w życie nowych przepisów zostały zaszyte w nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda.
Zobacz także: Wizyta prezydencka w Ukrainie. "To decyzja Andrzeja Dudy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(85)
I 23
4 tyg. temu
Hańba po wsze czasy za podpisanie takiej ustawy.prezydent pokazał że jest przeciwko obywatelom.
Olo
miesiąc temu
Haha.. No tak. Przepływ gotówki trudniej kontrolować. Mafia PiSlamu niszczy kraj i innych chcą mieć w garści.
@#@
miesiąc temu
WIELKI BRAT CORAZ BLIŻEJ!
zaq
miesiąc temu
Za podpisanie takiego dokumentu trybunał stanu i pozbawienie praw obywatelskich, Osoba tak drastycznie łamiąca prawo nie powinna posiadać żadnych praw w tym kraju!!!
zaq
miesiąc temu
Temat powinien brzmieć tak: "Kiedy ostatecznie złamią polskie prawo i KONSTYTUCJĘ?" Kiedy PiS ostatecznie pozbawi Polaków suwerenności podlizując się zachodnim bankom za ochłapy przelane na konta?
Reset
miesiąc temu
Następny krok po kroku do inwiligacji obywatela i tak systematycznie parę zwojów gwintu nakręcaja na śrubę madaty kosmiczne za mało podadki od podatków to jeszcze nie to akcyzy nowe ale budżet dziurawy jak przerdzewiałe sito to teraz przyglądniemy się ile ludzie mają a nóż kogoś na czymś dorwiemy
Nika
miesiąc temu
Chodzi o to że durny rząd chce kontrolować kto co kupuję i za ile.Inwigilacji cd
klecha polski
miesiąc temu
mnie na tace mozecie milion i wiecej wplacic, mnie to nie dotyczy.....
diabeł
miesiąc temu
panistwo nakłada przepisy bzdetne to powinno brac odpowiedzialnosc za oszustów kturzy nie płaca fak przelewowych
Koni
miesiąc temu
No wreszcie, tak naprawdę to pieniądze obywateli powinny być stale nadzorowane przez lokalny aktyw partyjny. Sekretarze partii powinni wydawać ludziom pieniądze na bieżące zakupy, dzieciom wydawać kieszonkowe, przelewy, itd. tylko partia może nam wskazać właściwą drogę.
LLLLL
miesiąc temu
Co oznacz słowo warchoł, jak wiecie, to wszystko jasne.
Mircha
miesiąc temu
Ja cie , Tyko w naszym kraju takie jaja sie dzieja
Biskup
miesiąc temu
Mnie po staremu nawet 1mln na tace.
gość
miesiąc temu
To jest fenomen, Pan z kotem(koty są super jak coś) jest idolem tych co wyznają wartości katolickie, musi być ślub, żona, dzieci, dopytują się o to non stop a czy swoje guru o to też pytają???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić