Anna Wajs-Wiejecka| 

Kontrolerzy sprawdzą, czy zdążyliśmy. Termin mija już za kilka dni

225

Każdy, kto posiada w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny, zobligowany jest do płacenia abonamentu RTV. Już niebawem mija termin płatności za rok 2024. Za niewywiązanie się z obowiązku - o czym zdarza się nam zapomnieć - grożą wysokie kary finansowe. A kontrolerzy pukają do drzwi kolejnych osób.

Kontrolerzy sprawdzą, czy zdążyliśmy. Termin mija już za kilka dni
Abonament RTV trzeba opłacać co roku. Wkrótce mija termin (Pixabay)

Obowiązek płacenia abonamentu RTV ciąży na wszystkich posiadaczach odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Jeśli nie dokonaliśmy opłaty za cały rok z góry, co było możliwe do 25 stycznia bieżącego roku, płatność za luty musimy dokonać do 25 dnia miesiąca.

Wywiązywanie się z obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej kontrolują pracownicy Poczty Polskiej. Kontrolerzy mogą nałożyć karę na osoby uchylające się od płatności karę w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV. To jednak nie koniec. Dodatkowo wymagane jest uregulowanie powstałych zaległości.

Jak przypomina "Głos Szczeciński", po otrzymaniu wezwania do zapłaty mamy 7 dni na uregulowanie należności. Jeśli zignorujemy wezwanie, do Skarbówki trafi specjalne pismo z informacją o zaległości. Ta może zostać potrącona z konta bankowego, emerytury, pensji, nadpłaty podatku, a nawet akcji i obligacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawet 8 tys. zł dla małżeństw z długim stażem. Co na to Polacy?

Miesięczna opłata za posiadany odbiornik radiowy wynosi w 2024 roku 8,70 złotych. Z kolei za jeden odbiornik telewizyjny zapłacimy miesięcznie 27,30 złotych.

Co będzie dalej z abonamentem RTV?

Sprawa likwidacji opłaty abonamentowej wraca w debacie publicznej dość regularnie, choć nic w tej sprawie do tej pory się nie zmieniło. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski przyznał, że "abonament jest martwy" i niezbędne jest przygotowanie oraz wprowadzenie "nowej ustawy w sprawie finansowania mediów publicznych".

Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że abonament RTV jest martwy, zwłaszcza patrząc na bezlitosne statystki. Z danych jasno wynika, że opłatę tę wnosi jedynie kilkanaście procent gospodarstw domowych w kraju.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły rozwiązania problemu. Pod uwagę brane jest m.in. wprowadzenie składki audiowizualnej. Byłaby ona pobierana od wszystkich płatników PIT, CIT i KRUS. Tadeusz Kowalski wskazywał, że roczna opłata wynosiłaby ok. 100 zł. Ostateczne decyzje na ten moment nie zapadły i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się nie zmieni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić