Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
TOSA
|

Ksiądz prosił o umorzenie podatku, burmistrz odmówił. Wierni rzucili się na pomoc

45
Podziel się

Z powodu epidemii koronawirusa proboszcz jednej z parafii w Skarżysku-Kamiennej poprosił prezydenta miasta o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Włodarz zdecydowanie odmówił, o czym poinformował publicznie na Facebooku. Na odzew wiernych nie trzeba było długo czekać.


ksiądz kustosz też będzie płacił.

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.
bEUIJObV

Ksiądz Jerzy Karbownik, proboszcz parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej, prośbę tłumaczył tym, że w kościelnej kasie zrobiło się pusto. Wszystko dlatego, że przez epidemię zarówno wierni, jak i pielgrzymi, postanowili pozostać w domach.

O sposobności umorzenia podatku w ramach "tarczy antykryzysowej" powiadomiła mnie księgowa. Złożyłem normalne pismo i czekałem na decyzję - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Karbownik. Jak tłumaczył, chodziło o kwotę 3423 zł podatku od nieruchomości, jaką za okres od marca do maja ma do zapłacenia parafia.

Ograniczenia spowodowały spadek przychodów o 80 proc. w stosunku do roku 2019. Parafia partycypowała w kosztach związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego, udzielając wszelakiego rodzaju wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich. Z tego powodu wzrosły koszty zakupu środków dezynfekcyjnych, energii elektrycznej, zużycia wody czy zakupu żywności - czytamy w liście od proboszcza.

bEUIJObX
Zobacz także: Obejrzyj też: Podwyżek podatków nie będzie. Jest deklaracja ministra

W piśmie do prezydenta ks. Karbownik wyjaśniał, że umorzenie podatku od nieruchomości "znacznie wpłynie na zdolność finansową parafii oraz kontynuowanie działań w zakresie pomocy społecznej".

Burmistrz odpowiada proboszczowi na Facebooku

Decyzja jednak do tej pory do księdza nie doszła. Prezydent Konrad Kroenig opublikował jednak w poniedziałek na Facebooku zdjęcie pisma od księdza ze swoją adnotacją: "nie wyrażam zgody". Jak tłumaczył we wpisie, wobec podatków wszyscy są równi i szans na umorzenie nie ma.

bEUIJOcd

Dopóki jestem prezydentem miasta wszyscy podatnicy w mieście będą równo traktowani. Ja płacę podatki, państwo płacą podatki i ksiądz kustosz też będzie płacił. Z samorządowym pozdrowieniem - napisał Kroenig.

W tym przypadku okazuje się jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Decyzja prezydenta doprowadziła do dużej mobilizacji wśród wiernych, którzy, oprócz publikowania wielu negatywnych komentarzy na Facebooku, po prostu rzucili się do działania. I na własną rękę wsparli parafię.

bEUIJOce

Od poniedziałku wpłynęło datków więcej niż potrzeba na zapłatę podatku. Wierni zdecydowali podzielić między siebie ciężar jego zapłaty. To bardzo szczodry gest - poinformował w rozmowie z WP ks. Karbownik.

Jak przyznał, ostatecznie w tej całej sytuacji wszyscy zyskali. Miasto otrzyma należny podatek, sanktuarium wsparcie w postaci datków, a darczyńcy - dobry uczynek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUIJOcy
KOMENTARZE
(45)
ja i ty
rok temu
a moze tak.. to wasz kosciol i wasze podatki chcecie w cos wierzyc macie prawo ale to wy utrzymojcie swoje koscioly
oooo
rok temu
Czy urzędnik Państwowy może upubliczniać dokumentację urzędową i dane podatników? Teraz to nie tylko proboszcz może zarobić na dług ale i z nadwyżką na remonty - miasto zapłąci, bo przecież nie Burmistrz...
OLA
rok temu
Dzieki Bogu - UDŁAW SIE SWOJA KASĄ SKĄPY BURMISTRZU I WY WSZYSCY MŚCIWI INTERNAUCI - ŻYCZĘ WAM TYLE NIENAWIŚCI OD INNYCH ILE WY IM DAJECIE - ZŁO DO WAS WRUCI..........tyle w temacie - ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ I ŻYJ JAK J. PAWĘŁ II TWOJ RODAK MOWIŁ!!!!
bEUIJOcz
Aleks
rok temu
Brawo wierni jestem z was dumny że twardo stoicie za kościołem i zebraliscie kasę.poczekam na dalszy ciąg historii gdy zaczną się śluby chrzty pogrzeby jak was zacznie liczyć kochana diecezja wtedy też weźcie to na siebie.
Girl
rok temu
Brawo Prezydencie😀
Viarus
rok temu
Super Prezydent
Viarus
rok temu
Brawo Prezydencie
Nievierny
rok temu
Wprowadzic podatek wyznaniowy, zerwać konkordat miliardy.
Harry
rok temu
Konkordat miliardy, religia miliardy fundusz kościelny miliony. Kasa z tarczy dla kleru. Nieopodatkowane taca,msze w intencji, pogrzeby, śluby, chrzciny, komunie, bierzmowanie itp. Zawsze maloim kasy. Posiadają nieruchomości i ziemię.
Asceta
rok temu
Jeden pierścień z palca biskupa pomocniczego z Kurii i podatek zapłacony za 10 lat z góry.
Artek
rok temu
Wystarczy POpatrzeć na tego prezydenta.. On woli Biedronia POdejmować.
Jj
rok temu
Brawo w końcu kos robi op Porządek
fan
rok temu
najważniejszy jest dobry uczynek
bEUIJOcr
How
rok temu
Bardzo słuszna decyzja Burmistrza. Kościół od wielu lat nie wykazuje się dobrocią. Jeśli parafianie chcą pomóc księdzu to niech się zrzucą. Na pewno nie będzie im to policzone w niebie. Bo kościół jest przeciwny Bogu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić