o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
TOSA
|

Ksiądz prosił o umorzenie podatku, burmistrz odmówił. Wierni rzucili się na pomoc

45
Podziel się

Z powodu epidemii koronawirusa proboszcz jednej z parafii w Skarżysku-Kamiennej poprosił prezydenta miasta o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Włodarz zdecydowanie odmówił, o czym poinformował publicznie na Facebooku. Na odzew wiernych nie trzeba było długo czekać.


ksiądz kustosz też będzie płacił.

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.
bDneneid

Ksiądz Jerzy Karbownik, proboszcz parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej, prośbę tłumaczył tym, że w kościelnej kasie zrobiło się pusto. Wszystko dlatego, że przez epidemię zarówno wierni, jak i pielgrzymi, postanowili pozostać w domach.

O sposobności umorzenia podatku w ramach "tarczy antykryzysowej" powiadomiła mnie księgowa. Złożyłem normalne pismo i czekałem na decyzję - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Karbownik. Jak tłumaczył, chodziło o kwotę 3423 zł podatku od nieruchomości, jaką za okres od marca do maja ma do zapłacenia parafia.

Ograniczenia spowodowały spadek przychodów o 80 proc. w stosunku do roku 2019. Parafia partycypowała w kosztach związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego, udzielając wszelakiego rodzaju wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich. Z tego powodu wzrosły koszty zakupu środków dezynfekcyjnych, energii elektrycznej, zużycia wody czy zakupu żywności - czytamy w liście od proboszcza.

bDneneif
Zobacz także: Obejrzyj też: Podwyżek podatków nie będzie. Jest deklaracja ministra

W piśmie do prezydenta ks. Karbownik wyjaśniał, że umorzenie podatku od nieruchomości "znacznie wpłynie na zdolność finansową parafii oraz kontynuowanie działań w zakresie pomocy społecznej".

Burmistrz odpowiada proboszczowi na Facebooku

Decyzja jednak do tej pory do księdza nie doszła. Prezydent Konrad Kroenig opublikował jednak w poniedziałek na Facebooku zdjęcie pisma od księdza ze swoją adnotacją: "nie wyrażam zgody". Jak tłumaczył we wpisie, wobec podatków wszyscy są równi i szans na umorzenie nie ma.

Dopóki jestem prezydentem miasta wszyscy podatnicy w mieście będą równo traktowani. Ja płacę podatki, państwo płacą podatki i ksiądz kustosz też będzie płacił. Z samorządowym pozdrowieniem - napisał Kroenig.

bDneneil

W tym przypadku okazuje się jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Decyzja prezydenta doprowadziła do dużej mobilizacji wśród wiernych, którzy, oprócz publikowania wielu negatywnych komentarzy na Facebooku, po prostu rzucili się do działania. I na własną rękę wsparli parafię.

Od poniedziałku wpłynęło datków więcej niż potrzeba na zapłatę podatku. Wierni zdecydowali podzielić między siebie ciężar jego zapłaty. To bardzo szczodry gest - poinformował w rozmowie z WP ks. Karbownik.

Jak przyznał, ostatecznie w tej całej sytuacji wszyscy zyskali. Miasto otrzyma należny podatek, sanktuarium wsparcie w postaci datków, a darczyńcy - dobry uczynek.

bDneneim

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDneneiG
KOMENTARZE
(45)
Antoni
5 miesięcy temu
Niech wprowadzą wreszcie pełne opodatkowanie kościoła i będzie sprawa jasna,prosta ,oczywista.
Lis
5 miesięcy temu
Znowu wyciągają ręce do parafian. Przecież kuria opływa bogactwem to niech da. Ludzie to są jednak głupi.
prawnik
5 miesięcy temu
Proszę szanownych internautów. Wyobrażacie sobie sytuację że np prowadzicie firmę i występujecie z pismem do urzędu prezydenta czy innego - i odpowiedź na wasze pismo zamiast być incognito przesłana do was - jest razem z pismem publikowana na facebooku??? To się w głowie nie mieści jakiego "dzielnego" prezydenta ma Skarżysko-Kamienna, niezależnie od tego czy prezydent lubi kościół czy nie, ma takie prawo - ale sposób w jaki odmawia jest skandaliczny, wg mnie podpada pod RODO a Pan prezydent okazał się być człowiekiem bez klasy, zwykłym hejterem który działa pod publiczkę gwoli zaspokojenia oczekiwań niektórych ludzi i pokazania swej "odwagi" wobec "czarnych"... Uważam że takie postępowanie powinno być ścigane z urzędu i nałożona wysoka kara jaką Pan prezydent powinien zapłacić z własnej kieszeni - a może też wtedy skrzykną się obywatele których mile połechtał swoją "odwagą" i też będą mieli dobry uczynek i pomogą...
bDneneiH
Ministrant
5 miesięcy temu
Niech do podatku dorzuci się towarzysz Głódź lub tatuś Rydzyk przecież to krezusy polskiego biznesu
Artur
5 miesięcy temu
Ciekawe czy gdybym chciał pochować kogoś z bliskich i powołałbym się na kryzys czy nie musiałbym zapłacić za pogrzeb księdzu?
Najnowsze komentarze (45)
ja i ty
5 miesięcy temu
a moze tak.. to wasz kosciol i wasze podatki chcecie w cos wierzyc macie prawo ale to wy utrzymojcie swoje koscioly
oooo
5 miesięcy temu
Czy urzędnik Państwowy może upubliczniać dokumentację urzędową i dane podatników? Teraz to nie tylko proboszcz może zarobić na dług ale i z nadwyżką na remonty - miasto zapłąci, bo przecież nie Burmistrz...
OLA
5 miesięcy temu
Dzieki Bogu - UDŁAW SIE SWOJA KASĄ SKĄPY BURMISTRZU I WY WSZYSCY MŚCIWI INTERNAUCI - ŻYCZĘ WAM TYLE NIENAWIŚCI OD INNYCH ILE WY IM DAJECIE - ZŁO DO WAS WRUCI..........tyle w temacie - ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ I ŻYJ JAK J. PAWĘŁ II TWOJ RODAK MOWIŁ!!!!
Aleks
5 miesięcy temu
Brawo wierni jestem z was dumny że twardo stoicie za kościołem i zebraliscie kasę.poczekam na dalszy ciąg historii gdy zaczną się śluby chrzty pogrzeby jak was zacznie liczyć kochana diecezja wtedy też weźcie to na siebie.
Girl
5 miesięcy temu
Brawo Prezydencie😀
Viarus
5 miesięcy temu
Super Prezydent
Viarus
5 miesięcy temu
Brawo Prezydencie
Nievierny
5 miesięcy temu
Wprowadzic podatek wyznaniowy, zerwać konkordat miliardy.
bDneneiz
Harry
5 miesięcy temu
Konkordat miliardy, religia miliardy fundusz kościelny miliony. Kasa z tarczy dla kleru. Nieopodatkowane taca,msze w intencji, pogrzeby, śluby, chrzciny, komunie, bierzmowanie itp. Zawsze maloim kasy. Posiadają nieruchomości i ziemię.
Asceta
5 miesięcy temu
Jeden pierścień z palca biskupa pomocniczego z Kurii i podatek zapłacony za 10 lat z góry.
Artek
5 miesięcy temu
Wystarczy POpatrzeć na tego prezydenta.. On woli Biedronia POdejmować.
Jj
5 miesięcy temu
Brawo w końcu kos robi op Porządek
fan
5 miesięcy temu
najważniejszy jest dobry uczynek
How
5 miesięcy temu
Bardzo słuszna decyzja Burmistrza. Kościół od wielu lat nie wykazuje się dobrocią. Jeśli parafianie chcą pomóc księdzu to niech się zrzucą. Na pewno nie będzie im to policzone w niebie. Bo kościół jest przeciwny Bogu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić