Kupiła chleb w Dino. Nie wytrzymała: "To ci dopiero dobra zmiana"

693

Mieszkanka Poznania wybrała się ostatnio na zakupy do popularnej sieci sklepów Dino. Kobieta kupiła m.in. chleb, cukier, szynkę i ser. Cena i waga chleba bardzo ją zdziwiła. "To ci dopiero dobra zmiana" - ironizuje pani Katarzyna.

Kupiła chleb w Dino. Nie wytrzymała: "To ci dopiero dobra zmiana"
Pani Katarzyna pokazała paragon za chleb w sklepie Dino. (Pexels, Twitter)

Takiej drożyzny jeszcze nie było. W połowie października Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szczegółowe dane o inflacji za wrzesień 2022. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu były o 17,2 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w stosunku do sierpnia 2022 r. wzrosły o 1,6 proc. To najwyższy wskaźnik inflacji od ponad 25 lat.

Najbardziej drożeją żywność, paliwa i nośniki energii. Z danych GUS wynika, że w ujęciu rocznym żywność i napoje zdrożały o 19,3 proc. Według "Indeksu cen w sklepach detalicznych", autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych najbardziej zdrożał cukier - w ciągu roku podrożał aż o 100 procent. Poza tym tak samo jak to miało miejsce w sierpniu i lipcu podrożały produkty tłuszczowe - o 57,4 proc. Rok do roku najmocniej zdrożał też olej (ponad 61,6 proc.), a następnie margaryna (60 proc.) i masło (50,4 proc.).

Pokazała paragon za chleb z Dino

Polacy z tygodnia na tydzień zauważają coraz to wyższe ceny podstawowych produktów spożywczych. Pani Katarzyna z Poznania opublikowała na Twitterze paragon z popularnego sklepu Dino. Kobieta zwraca uwagę na zmniejszoną wagę chleba i jego wysoką cenę.

Pokazywałam wam ostatnio paragon z ceną chleba 4,90 zł/600g. Dzisiaj pokażę wam paragon za chleb 4,49 zł/350g. To ci dopiero dobra zmiana - ironizuje kobieta.

Zmniejszanie gramatury produktów to coraz częściej stosowany "trik" różnych producentów artykułów spożywczych i kosmetycznych. Niektóre czekolady zamiast 100 g są pakowane teraz po 90 g, makarony po 400 g, mniejsze opakowania mają także m.in. galaretki, jogurty czy woreczki ryżu i kaszy.

Lubella zmniejszyła wagę makaronu spaghetti do 400 g i podniosła cenę. Rok temu było za 500 g ok. 3.20 zł, teraz za 400 g ponad 5 zł - zauważa jeden z komentujących post pani Katarzyny.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić