Marcin Lewicki| 

Liczysz na wcześniejszą wypłatę 800 plus? ZUS rozwiewa wątpliwości

2

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odniósł się do medialnych doniesień, że wypłaty zwiększonego świadczenia na dzieci 800 plus mogą odbyć się już w grudniu 2023 roku. Czy są na to szanse? ZUS ujawnił terminy pierwszych przelewów dla rodziców.

Liczysz na wcześniejszą wypłatę 800 plus? ZUS rozwiewa wątpliwości
Polacy chcą podwyżek, choć niewygórowanych (Pixabay, pasja1000)

Program 500 plus (od stycznia 2024 roku 800 plus) był sztandarowym postulatem Prawa i Sprawiedliwości. Na początku pieniądze otrzymywali rodzice co najmniej dwójki dzieci. Później zostało to zmienione i dziś wszyscy rodzice mogą liczyć na świadczenie.

W 2023 roku rząd podniósł kwotę z 500 do 800 złotych. W mediach pojawiły się doniesienia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wysyłać zwaloryzowane świadczenia już w grudniu. Czy tak może być?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 15.05 Program Money.pl | Gospodarcze skutki programu 800 plus będą szerokie

Wiadomo, że podniesienie kwoty świadczenia odbędzie się w sposób płynny. Fakt dotarł jednak do informacji, że rodzice otrzymają większe środki dopiero od stycznia 2024 roku. Pierwsze przelewy mają pojawić się na kontach rodziców 2 stycznia.

Rodzice nie zobaczą żadnych zmian, poza większą kwotą na rachunkach. Świadczenie będzie wypłacane na bieżąco i bez konieczności składania dodatkowych wniosków - przekazała Faktowi prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS.

Co Polacy sądzą o 800 plus? Zdania są podzielone

Zapytaliśmy Polaków o program 800 plus. Niektórzy uważają, że jest to zbędne świadczenie, które "nie wiadomo dlaczego otrzymują wszyscy".

Mam dwójkę dzieci, ale nie obchodzi mnie 800 plus. Dają to wszystkim, obcokrajowcom, najbogatszym, osobo, którym nie chce się pracować. Czemu to ma służyć? Zamiast rozdawania pieniędzy wolałbym korzystać z tańszego żłobka. Wtedy sobie poradzę - mówi w rozmowie z o2.pl pan Dawid.

Rodacy zwracają jednak uwagę również na zalety tego programu, szczególnie na poziomie osób o niskich i średnich dochodach oraz dla najuboższych.

Program jest ważny dla ludzi o średnich dochodach. Jeszcze bardziej ułatwia życie rodzicom i dzieciom o niższych dochodach, a już w ogóle tym najbiedniejszym. Dzieci nie są niczego winne. Nie one wybrały, że urodzą się w mniejszej miejscowości, gdzie o wiele rzeczy jest trudniej. Oby tylko rodzice rozsądnie inwestowali te dodatkowe środki od państwa i niech z powodu 800+ nie rezygnują z pracy. To istotne - stwierdził w rozmowie z nami pan Wojtek.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić