Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Tak dostaniesz 3 tys. zł

10
Podziel się:

We wtorek minister Anna Moskwa podpisała rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. Oznacza to, że Polacy mogą już składać wnioski w gminach o wsparcie w wysokości 3 tys. zł. Jak złożyć wniosek?

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Tak dostaniesz 3 tys. zł
Wzór wniosku o dodatek węglowy zatwierdzony. Można ubiegać się o pieniądze (iStock.com, iStock.com)

W ostatnich tygodniach rząd w ekspresowym tempie przeprocedował przez Sejm ustawę o dodatku węglowym, który ma stanowić wsparcie dla Polaków w dobie wysokich cen opału. Przyjęte przepisy oznaczają, że gospodarstwa domowe korzystające z "czarnego złota" mogą liczyć na jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł.

Wzór wniosku o dodatek węglowy zatwierdzony. Można ubiegać się o pieniądze

We wtorek w godzinach wieczornych minister Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że podpisała rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. Weszło ono w życie w środę (17 sierpnia). "Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł" - przekazała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Wzór dokumentu o dodatek węglowy został udostępniony bezpośrednio w rozporządzeniu minister z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Znajduje się on do wglądu w Dzienniku Ustaw - również w internecie. Można go też znaleźć na końcu poniższego artykułu.

Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek węglowy? Ustawa jasno precyzuje, że wypełniony dokument trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

To wójt, burmistrz, prezydent miasta odpowiedzialni będą za weryfikację wniosku o wypłatę dodatku - zwłaszcza w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zgodnie z ustawą, dodatek węglowy przysługuje tym gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.

Podpisanie rozporządzenia przez minister klimatu i środowiska jest o tyle ważne, że jeszcze we wtorek część Polaków skarżyła się, że dokumentacja ws. wniosku o dodatek węglowy nie jest dostępna. Wcześniej Rządowe Centrum Legislacji udostępniło bowiem tylko projekt rozporządzenia, który nie miał mocy prawnej. Przez to gminy nie mogły we wtorek przyjmować wniosków o dopłaty.

Termin na składanie wniosków upływa 30 listopada 2022 r. Dodatek zostanie wypłacony w terminie - do miesiąca od dnia złożenia wniosku. Wniosek o wypłatę dodatku można złożyć na piśmie, pocztą lub drogą elektroniczną, czyli przez system ePUAP.

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na gospodarstwo domowe. We wniosku o wypłatę dodatku węglowego nie trzeba wykazywać dochodów swoich i innych członków rodziny. Co ważne - wniosek o dodatek węglowy powinna złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego.

Zobacz także: Inflacja jest "dyżurną wymówką". "Podnoszą ceny i sprawdzają próg bólu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
5 tys. tona m...
miesiąc temu
W Bogdance obecnie już [koniec sierpnia ] kolejka po węgiel przed kopalnią 10 dni(dziesięć dni) To po ile ten człowiek handlujący węglem jak postoi w sezonie miesiąc w kolejce i kupi wywrotkę węgla będzie musial sprzedać węgiel u siebie np. na wybrzezu w punkcie sprzedaży zważywszy jeszcze cenę paliwa ponad 7 zl/litr
Bentley
miesiąc temu
dla dobra ludzkosci i ocalenia ziemi Polska doplaca do produkcji emisji spalin 🏅🏅🏅🏅
Bentley
miesiąc temu
dla dobra ludzkosci i ocalenia ziemi Polska doplaca do produkcji emisji spalin 🏅🏅🏅🏅
Bentley
miesiąc temu
wiecej emusji mniej wody , Polska doplaca do produkcji emisji spalin 😂😂😂😂😂😂
...
miesiąc temu
Czy mam rozumieć żestrona skleppgg to strona reprezentująca nieudolnośc naszego rzadu, czy do czego ona słuzy ?
eko ..
miesiąc temu
25 lat ogrzewam gazem- może jakaś nagroda za to? Wiem, ze sytuacja z węglem jest paradoksalna, ceny nienormalne, ale ..... dlaczego ktoś kto ma "kopciucha" i będzie palił w nim czym popadnie, bo pewnie tacy też są ma jeszcze za to dostać pieniądze.. To mi troche przypomina sytuację z dniami bezpłatnych przejazdów pociągiem dla tych co mają dowód rejestracyjny samochodu- bo co.... bo raz w roku zrezygnował z jazdy samochodem. A ja nie jeżdzę samochodem tylko pociągiem, to już nawet raz w roku nie mogę za darmo pojechać, bo ..... bo nie mam auta i dowodu rejestracyjnego. Czyli promujemy tych co smrodzą spalinami cały rok, a ja jestem eko to muszę płacić....
sprawiedliwoś...
miesiąc temu
ja wymieniłem ogrzewanie na gaz, a mój sąsiad który od stycznia tego roku nie powinien w ogóle mieć kopciucha dostanie 3 tys za darmo i będzie całą zimę palił meble i śmieci bo węgla w życiu nie kupi
Wirrrrt
miesiąc temu
Mieszkańcy bloków, domy ogrzewane gazem ziemnym, elektrycznym. Osoby, które zainwestowały w ekologiczne ogrzewanie to co....... gorszy sort. Albo wszystkim, albo nikomu.
jancio
2 miesiące temu
I panie premierze a ten węgiel za 1000zł to gdzie szukać bo dodatek to jedna tona
smerf
2 miesiące temu
GOSPODARKA KRAJOWA Polska gospodarka nurkuje. Najgorszy wynik od 1996 r. Aktywność w polskiej gospodarce, mierzona produktem krajowym brutto, zmalała w II kwartale o 2,3 proc. Nie licząc II kwartału 2020 r., gdy gospodarkę paraliżowały restrykcje związane z pandemią, to najgorszy wynik od 1996 r. Brawo pis więcej sankcji na Polską gospodarkę bo tak chce żelek a to dopiero początek
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić