Nawet 700 zł zwrotu! Znakomite wieści dla emerytów

10

Rekordowa waloryzacja i trzynastki to nie wszystko, jeżeli chodzi o dodatkową kasę dla seniorów. Okazuje się, że starsze osoby otrzymają rekordowy zwrot podatku! Nie trzeba będzie wypełniać żadnych wniosków.

Nawet 700 zł zwrotu! Znakomite wieści dla emerytów
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Eva Katalin Kondoros)

"Fakt" donosi, że wysokie zwroty podatku to efekt dwukrotnej rewolucji, którą w tym roku zaserwował nam rząd. Chodzi oczywiście o Polski Ład, a także późniejsze korekty do największej reformy podatkowej.

Bałagan podatkowy był naprawdę spory. Przez pół roku obowiązywała stawka podatkowa na poziomie 17 proc., a później obniżono ją do 12 proc. Stało się to 1 lipca, ale warto podkreślić, że zmiana ma moc wsteczną i obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

Ci, którzy od stycznia do czerwca nadpłacili podatek, mogą liczyć na zwrot środków ze skarbówki. Dojdzie do tego w przyszłym roku. Kto dokładnie będzie mógł oczekiwać na dodatkowy przelew?

Zwrot podatków. Kto otrzyma przelew?

Tabloid wyjaśnia, że zwrot środków otrzymają emeryci i renciści ze świadczeniami powyżej 2500 zł brutto. Wszystko dlatego, że osoby z niższymi świadczeniami są zwolnione z PIT.

Będzie można odzyskać nawet 700 zł. Taką kasę otrzymają osoby, które mają emeryturę na poziomie 5000 zł. Seniorzy otrzymujący świadczenie na poziomie 4000 zł dostaną 450 zł, a ci, którzy mają 3000 zł emerytury, dostaną ze skarbówki 150 zł.

Czy trzeba będzie wypełnić wniosek o zwrot nadpłaconego podatku? Okazuje się, że nie.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że podobnie jak to było w tym roku i w 2023 r., wstępnie wypełni PIT-y za większość podatników. Wystarczy zatem poczekać do końca kwietnia, aż taka deklaracja zostanie zaakceptowana przez skarbówkę i nadpłata wypłacona. Na zwrot trzeba będzie jednak poczekać nawet do połowy 2023 roku - spostrzega "Fakt".

Jest jednak szansa na szybsze przelewy. W połowie lutego skarbówka przedstawi wstępną deklarację. Jeżeli senior szybko ją zaakceptuje, to zwrot nadpłaty otrzyma w marcu lub kwietniu.

Zobacz także: Codzienne ataki na Polaków. Jak rozpoznać, że ktoś próbuje wyczyścić konto?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić