Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Koszmarne wieści dla seniorów. Nadchodzą drakońskie podwyżki cen leków

17
Podziel się:

Seniorzy już teraz są przerażeni tym, jak wiele pieniędzy muszą wydawać. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że od nowego roku czekają ich jeszcze pokaźniejsze wydatki. Wszystko z uwagi na wzrost cen leków.

Koszmarne wieści dla seniorów. Nadchodzą drakońskie podwyżki cen leków
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Fabio Camandona / EyeEm)

Okazuje się, że leki dla osób przewlekle chorych, za które płaci się stawkę ryczałtową, mogą zdrożeć o... przeszło 100 procent! Wiele leków dostępnych za 3,20 zł ma podrożeć do 7 zł za opakowanie.

Nową wersją nowelizacji ustawy refundacyjnej oburzona jest branża farmaceutyczna. Apeluje ona do premiera Mateusza Morawieckiego o zaniechanie prac nad ustawą.

Nowelizacja przyniesie podwyżkę ok. 2 tys. najtańszych dziś leków na tzw. ryczałt, które stanowią 60 proc. leków refundowanych. Jedna czwarta z nich ma cenę 3,20 zł, pozostałe są droższe albo dużo droższe. Wśród tych po 3,20 zł są m.in. są leki przeciwcukrzycowe, kardiologiczne, na astmę i silne przeciwbólowe - wyjaśnił za pośrednictwem "Super Expressu" Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Gazeta wyjaśnia, że do podwyżki cen leków doprowadzi wprowadzenie zależności ryczałtu od płacy minimalnej. W 2023 roku może ona wzrosnąć do około 3500 zł, co mogłoby doprowadzić do zwiększenia opłaty ryczałtowej z 3,20 zł do 7 zł. Na tym jednak szkodliwych zapisów w projekcie ustawy nie koniec.

Trzęsienie ziemi na rynku leków?! Fatalne wieści

Kolejny z rozmówców "SE" zauważył, że zaproponowano m.in. "dokonywanie przez ministra zdrowia reklasyfikacji produktów, co dla niektórych leków może oznaczać zastąpienie ryczałtu refundacją na 30 lub 50 proc.".

W efekcie część leków może zdrożeć, zwłaszcza takich, które już dziś są drogie - przekazał Tomasz Kiełczewski, ekspert rynku farmaceutycznego.

Pojawiła się też koncepcja zakładająca wprowadzenie korytarzy cenowych. Polegałyby one na usunięciu z refundacji leków, które będą droższe, niż przewiduje limit. Czas pokaże, czy proponowane zmiany wejdą w życie.

Zobacz także: "TVP Info należy zbudować na nowo" - mówi były prezes TVP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
co miesiąc
3 miesiące temu
zostawiam w aptece prawie 500 zł. Moja emerytura to 2800 zł. Jestem osobą samotną i nie mam do emerytury żadnych dodatków od państwa, bo to uznało, że jest ona wystarczająco duża by opłacić ogrzewanie gazowe, prąd, zakupy w sklepach, podatki za własne mieszkanie - kredyt spłacałam przez 25 lat, no i leki. Niestety pracowałam 42 lata i dzisiaj nie stać mnie na godziwe życie. Inni nie pracowali i żyją na koszt państwa i mają się dobrze.
staruszek por...
3 miesiące temu
Rzecz w tym,ze podwyzki dostają Ci najmniej zarabiający , wśród nich jest dużo takich co pracowali fikcyjnie ,aby dostac emeryturę np zatrudniali się jako pomoc domowa u kogoś z rodziny, płacili za siebie podatki ....i teraz oni a nie np lekarze którzy w okresie PRL u za dzień dyżuru mieli dzień wolny , teraz lekarze za dobę mają ok 2 000 zł ,a starzy lekarze na emeryturach klepią biedę.Może by tak przyjrzeć się emerytom post PRL owskim lekarzom? Bo Ich emerytury stoją w miejscu a dogania ich grupa pomocy domowych itp.
Zmzm
3 miesiące temu
Brawo pis
Eryk X
3 miesiące temu
Śmiecionki są firmowe, a za leki ratujące życie trzeba płacić słono. Wielkie Brawa dla naszych polityków.
dziady
3 miesiące temu
Pamiętajcie o tym, że kochana władza przy pomocy inflacji okrada nas z oszczędności na czarną godzinę. Odłożone oszczędności po 5 latach nie mają już żadnej wartości. A już 2 lata mijają.
Viki
3 miesiące temu
Kiedyś cena na leki kardiologiczne i przeciwzakrzepowe wynosiły 80zł miesięcznie, a teraz 220zł. Skąd różnica ? Przepisane przez kardiologa leki są lepszej generacji i bardziej chronią przed zawałem i udarem. Życie kosztuje.
Polak
3 miesiące temu
Prosty sposób zrezygnować z lekòw i kasa zostaje. Na 99% mógłbym się założyć obojętnie jaki rząd,partia czy politycy by rządzili Emeryci będą mieli i tak dalej pod górkę z tym czy z innymi rzeczami Tak jak inne grupy społeczne czy to ludzie w Średnim wieku czy dzieci itp. Jak ktoś coś chce i oczekuje to musi o to sam zadbać i od rządu i Polityki trzymać się z daleka.
Xxx
3 miesiące temu
Dalej wierzcie opozycji a zobaczycie co będzie po wyborach tusek i reszta paki zafunduje wam zamiast 13 i 14 rewaloryzacje 12zł na miesiąc.Gratuluje wyboru
Totencham
3 miesiące temu
Emeryci stale narzekają, a fakty są takie, że każdego miesiąca setki ton dobrej żywności lądują na śmietnikach.
gacie prezesa
3 miesiące temu
nie beda mieli sily paradowac z czarnym po ulicach ,w sumie wszystko ma swoj koniec ,swiat idzie do przodu , w tym kraju akurat nikogo nic nie obchodzi po za trzepaniem kaski na jeleniach
gacie prezesa
3 miesiące temu
fajnie ciesze sie bardzo ,za glupote trzeba placic to sie nazywa zycie
Krychu
3 miesiące temu
Dalej wierzcie tym oszustom z PiS a zobaczycie co będzie zimą
Kermit 🐸
3 miesiące temu
Dostali 13-14emeryture to teraz trzeba odzyskać tę kasę. Pisze to po raz kolejny, społeczeństwo zostało kupione za własne pieniądze tylko nie potrafią tego zrozumieć i myslą że rząd o nich dba 😆😆😆😆😆
Grx
3 miesiące temu
Przecież to nie dotyczy tylko emerytów. Młodzi też chorują!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić