aktualizacja 

Nie dowierzał w PKP. Dziennikarz jechał z Warszawy do Poznania

94

Coraz więcej Polaków ma problem z wysokimi cenami biletów na pociągi PKP Intercity. Czasami taryfa jednak jest tak nieintuicyjna, że za krótsze odcinki możemy zapłacić więcej niż... za dłuższą podróż międzynarodową. Na przykład, bilet do Berlina może być tańszy niż do Poznania.

Nie dowierzał w PKP. Dziennikarz jechał z Warszawy do Poznania
Ceny na bilety PKP (PAP, Twitter, Darek Delmanowicz)

Nietypowy przykład cen na bilety kolejowe pokazał na Twitterze dziennikarz Marcin Tyc. Chciał jechać pociągiem Berlin-Warszawa Express, ale na trasie Warszawa - Poznań. Odległość między tymi miastami wynosi około 300 km, a za bilet do klasy drugiej trzeba zapłacić aż 175 złotych.

Absurd na stronie PKP

Dziennikarz postanowił sprawdzić, ile kosztuje bilet na całej trasie, z Warszawy do niemieckiej stolicy. Okazuje się, że nawet w pierwszej klasie w tym samym pociągu bilet kosztowałby... mniej niż druga klasa z Warszawy do Poznania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bilet na Pendolino za 49 zł. "Dziś płacę 179 zł. Obietnice obniżek to zagrywka przedwyborcza"

Tyc podkreśla, że to jest cały czas ten sam pociąg. - Polska 2023. - skomentował ironicznie. Zainteresowanie dziennikarza wzbudził również fakt, że za bilet powrotny z Berlina do Warszawy, ale za pośrednictwem niemieckich kolei, zapłacimy mniej niż za bilet z polskiej stolicy do Poznania.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Droższe bilety od stycznia

Na początku tego roku PKP Intercity poinformowało, że od 11 stycznia zaczną obowiązywać wyższe ceny biletów na przejazdy pociągami. Przewoźnik przekazał, że zmiana cen biletów wynika z konieczności ich dostosowania do rosnących kosztów działalności - przede wszystkim wyższych cen energii elektrycznej - oraz do oferty cenowej konkurencji.

Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosną średnio: o 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP); o 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC); o 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). Średnio o 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.

Morawiecki chce obniżek cen

Najbardziej drastycznie wzrosły ceny najwyższej kategorii połączeń, które obsługiwane są pociągami Pendolino. Koszty podróży na trasie Warszawa Główna - Kraków Główny wzrosły ze 169 zł do 199 zł w drugiej klasie, a także z ok. 250 zł do 304 zł w pierwszej.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii powiedział, że PKP powinny same znaleźć jak najwięcej oszczędności.

Domagam się przeglądu wszystkich pozycji kosztowych, by wyeliminować słabości w wydawaniu środków i przeprowadzić plan oszczędnościowy - dodał.
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić