Polacy płacą cztery razy więcej. O co tutaj chodzi?!

24

Na Gorącą Linię RMF FM dotarły zgłoszenia, że za bilet na pociąg PKP Intercity z Rybnika do czeskiego Bohumina trzeba zapłacić przeszło 94 zł. Jeżeli do tego samego pociągu wsiadamy w Czechach, to płacimy prawie cztery razy mniej! Skąd ta dysproporcja?

Polacy płacą cztery razy więcej. O co tutaj chodzi?!
PKP Intecity (Getty Images, SOPA Images)

Głośno zrobiło się o różnicach w cenach na połączenia kolejowe dla Polaków i Czechów. Za bilet PKP Intercity z Rybnika do czeskiego Bohumina trzeba zapłacić 94,33 zł. Podróż w drugą stronę to wydatek na poziomie 125 koron czeskich, a więc niespełna... 25 zł!

Za podróż można zapłacić mniej. Biletów w obie strony trzeba jednak szukać na czeskich stronach internetowych, które obsługują czeski system sprzedaży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczne pieniądze dla PKP Intercity. "Efektywność minimalna. Koszty przerzuca się na pasażera"

Skąd jednak gigantyczna różnica w cenach biletów? RMF FM postanowiło to zweryfikować.

Różnica w cenie biletu wynika z tego, że każdy przewoźnik ma swój system sprzedaży biletów. Można wejść zarówno w jeden, jak i drugi system internetowy, sprawdzając oferty - przekazała Agnieszka Urbańska z biura prasowego PKP Intercity.

Po odpowiedź na pytanie o dysproporcje reporter rozgłośni został odesłany do... komunikatu o wysokich cenach prądu, a także do rzecznika PKP Intercity. Ten akurat przebywa na urlopie i wróci dopiero za ponad dwa tygodnie.

Jesteśmy przewoźnikiem dalekobieżnym. To nie jest oferta dla przejazdów lokalnych, regionalnych - tłumaczy natomiast Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity, cyt. przez rmf24.pl.

Lokalne połączenie? Zniknęło i... nie wróciło

Warto wspomnieć, że już od blisko dwóch lat nie ma lokalnego połączenia na odcinku Rybnik-Bohumin. Wówczas pociągi zniknęły z powodu pandemii, a potem nie wróciły. To dlatego, że zmieniły się przepisy - tabor musiałby spełniać dodatkowe warunki.

To kosztowałoby półtora miliona złotych - wytłumaczył w rozmowie z RMF FM Maciej Zaremba z Kolei Śląskich.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić