Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Nowe stawki VAT od 1 lipca. Które produkty kupimy taniej?

16
Podziel się

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT. Informowaliśmy już o tym, które produkty będą wkrótce droższe. Są jednak też i dobre informacje, ponieważ wybrany asortyment niedługo zostanie objęty niższym podatkiem od towarów i usług.

Nowe stawki VAT od 1 lipca. Które produkty kupimy taniej?
Nowe stawki VAT. Które produkty będą tańsze? (PAP, Jakub Kaczmarczyk)
bEDWzLYl

Początkowo, zmiany w stawkach podatku VAT planowano na 1 kwietnia. Ministerstwo finansów stwierdziło jednak, że postulatów podatników było na tyle dużo, że zdecydowało się na przesunięcie tego terminu. Ostatecznie, nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 lipca.

Nie jest planowane dalsze odkładanie wejścia w życie nowej matrycy VAT. Wynika to z faktu, że jest to zmiana korzystna dla biznesu i oczekiwana przez przedsiębiorców, a także pozytywna dla konsumentów - przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

bEDWzLYn

Nowe stawki podatku VAT. Które ceny spadną?

Niektóre produkty zostaną objęte od 1 lipca wyższym podatkiem VAT. Będą to przede wszystkim owoce morza, przyprawy nieprzetworzone, lód używany do celów spożywczych czy drewno opałowe.

Ministerstwo poinformowało jednak również o liście produktów, na które podatek od towarów i usług będzie już wkrótce niższy. Mniejsza stawka podatku VAT obejmie:

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).
  • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).
  • Musztardę, słodką paprykę (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent).
  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT).
  • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).
bEDWzLYt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDWzLYO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Ilona
rok temu
Program VAT plus dla kazdego:/ Brawo ty:^$
lopioo
rok temu
I znów dla bachorów niższe stawki - to jest skandal - 500+, bony turystyczne,300+wyprawka, darmowe książki - co jeszcze wymyślą ??? Kto ma utrzymywać bachory/ państwo czy rodzice?? Państwo czyli my - skoro my pokolenie 50+ wychowaliśmy za swoje pieniądze dzieci to państwo powinno nam wypłacić za każde dziecko 100tysięcy złotych w gotówce - to będzie sprawiedliwość społeczna - a tak wychowaliśmy swoje dzieci a teraz musimy utrzymywać jeszcze cudze - przeklęty ;pis
PINOKIO
rok temu
POZDRAWIAM FANKI I FANÓW:^&
bEDWzLYP
Ola
rok temu
VAT plus to Nowy program
jaro
rok temu
typowe dla PIS w Niemczech z 19 % zrobili 16% a nasza władza kombinuje!!!!!
Vatowiec
rok temu
To nowa tarcza! Tarcza VAT ;*&
Terex
rok temu
Polakowi nie dogodzi . Zawsze niezadowolony .
Cris
rok temu
Vat max 7% reszta to złodziejstwo!!!
Ministrant
rok temu
Fajna fotka! Apostoł w akcji. W górę serca wat na lokomotywy niższy!
nicky
rok temu
to że zywność jest objęta jakimkolwiek podatkiem jest zbrodnią przeciw ludzkości
Polak
rok temu
10 zeczy trza zrobić by miało coś ruszyć 1:karanie nieucziwych handlowcòw 2:kontrola cen bo są zmowy 3:jeden podatek na wszystko 5% jedzenie i tym podobne i 10% reszta 4:Wyłapanie i konfiskata złodziejii 5:zniesienie podatku od emerytur.rent i pensji 6:dyscyplina narodowa i wyższe mandaty za łamanie prawa z kontrolą ich.7 państwo powinno inwestować i otwierac firmy państwowe 8.Zniszczenie korupcji urzednikuw 9.Nastawienie na inwestycje w technologie i ich wdrażanie w gospodarke 10. Ucziwe umowy handlowe i zagraniczne Gratuluje jestesmy mocarstwem
ip123
rok temu
A co w walczącej z pandemią Coronawirusa TARCZY 1-2-3-4 zawarto a nie przedstawiono? Praca, prawda, słuchanie suwerena,.....
kwch
rok temu
To jak z ceną ropy i paliw na stacjach. Vat spadnie - ceny zostaną w miejscu. Oto Polska ;)
bEDWzLYH
lili
rok temu
DZIEKI PANIE JAROSLAWIE ZA TAK WIELKI DAR ZNIESIENIA PODATKU OD RENT BO ILE ??? MOZNA RAZY GO PLACIC ????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić