Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Nowe stawki VAT od 1 lipca. Które produkty kupimy taniej?

16
Podziel się:

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT. Informowaliśmy już o tym, które produkty będą wkrótce droższe. Są jednak też i dobre informacje, ponieważ wybrany asortyment niedługo zostanie objęty niższym podatkiem od towarów i usług.

Nowe stawki VAT od 1 lipca. Które produkty kupimy taniej?
Nowe stawki VAT. Które produkty będą tańsze? (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Początkowo, zmiany w stawkach podatku VAT planowano na 1 kwietnia. Ministerstwo finansów stwierdziło jednak, że postulatów podatników było na tyle dużo, że zdecydowało się na przesunięcie tego terminu. Ostatecznie, nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 lipca.

Nie jest planowane dalsze odkładanie wejścia w życie nowej matrycy VAT. Wynika to z faktu, że jest to zmiana korzystna dla biznesu i oczekiwana przez przedsiębiorców, a także pozytywna dla konsumentów - przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Nowe stawki podatku VAT. Które ceny spadną?

Niektóre produkty zostaną objęte od 1 lipca wyższym podatkiem VAT. Będą to przede wszystkim owoce morza, przyprawy nieprzetworzone, lód używany do celów spożywczych czy drewno opałowe.

Ministerstwo poinformowało jednak również o liście produktów, na które podatek od towarów i usług będzie już wkrótce niższy. Mniejsza stawka podatku VAT obejmie:

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).
  • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).
  • Musztardę, słodką paprykę (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent).
  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT).
  • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Ilona
2 lata temu
Program VAT plus dla kazdego:/ Brawo ty:^$
lopioo
2 lata temu
I znów dla bachorów niższe stawki - to jest skandal - 500+, bony turystyczne,300+wyprawka, darmowe książki - co jeszcze wymyślą ??? Kto ma utrzymywać bachory/ państwo czy rodzice?? Państwo czyli my - skoro my pokolenie 50+ wychowaliśmy za swoje pieniądze dzieci to państwo powinno nam wypłacić za każde dziecko 100tysięcy złotych w gotówce - to będzie sprawiedliwość społeczna - a tak wychowaliśmy swoje dzieci a teraz musimy utrzymywać jeszcze cudze - przeklęty ;pis
PINOKIO
2 lata temu
POZDRAWIAM FANKI I FANÓW:^&
Ola
2 lata temu
VAT plus to Nowy program
jaro
2 lata temu
typowe dla PIS w Niemczech z 19 % zrobili 16% a nasza władza kombinuje!!!!!
Vatowiec
2 lata temu
To nowa tarcza! Tarcza VAT ;*&
Terex
2 lata temu
Polakowi nie dogodzi . Zawsze niezadowolony .
Cris
2 lata temu
Vat max 7% reszta to złodziejstwo!!!
Ministrant
2 lata temu
Fajna fotka! Apostoł w akcji. W górę serca wat na lokomotywy niższy!
nicky
2 lata temu
to że zywność jest objęta jakimkolwiek podatkiem jest zbrodnią przeciw ludzkości
Polak
2 lata temu
10 zeczy trza zrobić by miało coś ruszyć 1:karanie nieucziwych handlowcòw 2:kontrola cen bo są zmowy 3:jeden podatek na wszystko 5% jedzenie i tym podobne i 10% reszta 4:Wyłapanie i konfiskata złodziejii 5:zniesienie podatku od emerytur.rent i pensji 6:dyscyplina narodowa i wyższe mandaty za łamanie prawa z kontrolą ich.7 państwo powinno inwestować i otwierac firmy państwowe 8.Zniszczenie korupcji urzednikuw 9.Nastawienie na inwestycje w technologie i ich wdrażanie w gospodarke 10. Ucziwe umowy handlowe i zagraniczne Gratuluje jestesmy mocarstwem
ip123
2 lata temu
A co w walczącej z pandemią Coronawirusa TARCZY 1-2-3-4 zawarto a nie przedstawiono? Praca, prawda, słuchanie suwerena,.....
kwch
2 lata temu
To jak z ceną ropy i paliw na stacjach. Vat spadnie - ceny zostaną w miejscu. Oto Polska ;)
lili
2 lata temu
DZIEKI PANIE JAROSLAWIE ZA TAK WIELKI DAR ZNIESIENIA PODATKU OD RENT BO ILE ??? MOZNA RAZY GO PLACIC ????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić