oprac. Martyna Kośka| 

Oflagowane mięso w sklepach. Wielu sprzedawców nie wie o nowym obowiązku

36

Od 30 września świeże mięso będzie musiało być oznaczone flagą kraju pochodzenia - o ile nie jest wytworzone w Polsce. Pomoże to klientom w dokonaniu świadomego zakupu. Problem w tym, że nie wszyscy sprzedawcy wiedzą o nowym obowiązku.

Oflagowane mięso w sklepach. Wielu sprzedawców nie wie o nowym obowiązku
Już niedługo przy importowanym mięsie pojawią się flagi (East News, Piotr Kamionka)

Rozporządzenie ministra rolnictwa przewiduje, że informacji o kraju pochodzenia będzie musiała towarzyszyć grafika przedstawiająca flagę, która nie może być mniejsza niż sam opis produktu.

Pewnie się skończy na tym, że trzeba będzie wkładać flagi do mięsa w sklepach – powiedział w rozmowie z WP Finanse menedżer dużej sieci handlowej.

Wielu sprzedawców, zwłaszcza w mniejszych placówkach handlowych, nie łamie sobie głowy tym, w jaki sposób wyeksponować flagę, bo zwyczajnie o nowych przepisach nie wie. Kierownicy kilku sklepów "Społem" od naszego dziennikarza dowiedzieli się o nowym obowiązku.

Czytaj też:

Zobacz także: To nie jest wędlina. Czytaj etykietę, zanim ją kupisz

Związek Polskie Mięso, skupiający firmy działające w branży, monitoruje sprawę i wyjaśnia wątpliwości w imieniu sprzedawców z ministerstwem rolnictwa. Jego prezes Witold Choiński jest zdania, że pomysł sam w sobie jest dobry.

Konsument ma prawo do informacji, skąd pochodzi produkt – powiedział.

Z kolei sprzedawcy często mają mieszane uczucia odnośnie do wchodzących niebawem przepisów.

Z jednej strony, to dobrze, że klient będzie widział, skąd jest mięso. Z drugiej zaś - będzie straszne zamieszanie. Niełatwo będzie przy ladach znaleźć miejsce na dodatkową informację. A flagi na wykałaczkach raczej nie będą zbyt estetyczne – zauważył jeden z nich.

Do pomysłu ze zrozumieniem podchodzi sprzedawca ze specjalistycznego sklepu w Warszawie. Zwrócił uwagę, że nowe przepisy pomogą na przykład koneserom steków, którzy szukają mięsa z Argentyny czy z Chile.

Dumna flaga ułatwi im wybór – przekonuje.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić