Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Skarbówka zmienia zasady? Dobiera się do właścicieli gruntów

23
Podziel się:

Emerytka po śmierci męża chciała sprzedać działki. Fiskus potraktował ją jak przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą i wyciągnął rękę po podatek. Ekspert ostrzega: to się może powtórzyć, winne są źle sformułowane przepisy o PIT.

Skarbówka zmienia zasady? Dobiera się do właścicieli gruntów
Fiskus zmienił interpretację przepisów dotyczących sprzedaży działek. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Do tej pory skarbówka nie wymagała zapłaty od właścicieli gruntów, którzy chcieli sprzedać działkę. Ziemię można było podzielić i sprzedać bez opodatkowania.

Jednak jak donosi "Rzeczpospolita" fiskus zmienił interpretację przepisów. Przekonała się o tym emerytka, która po śmierci męża zdecydowała się sprzedać trzy działki.

Ziemią zainteresował się deweloper, który zażądał podziału gruntu na sześć osobnych części oraz ogrodzenia działek. Emeryka udzieliła mu pełnomocnictwa.

Zobacz także: Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa

I tutaj zaczęły się schody. Dla skarbówki kobieta zachowała się jak deweloper i spełniła warunki przepisów o PIT - działała dla zarobku, w sposób zorganizowany i ciągły - donosi "Rz". Dlatego fiskus domagał się zapłaty według stawki linowej 19 proc. lub skali 17 i 32 proc.

Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce na łamach dziennika tłumaczy, że problemem są źle sformułowane przepisy o PIT.

Ustawa nie wskazuje, ile działek i o jakiej wartości można sprzedać, by nie zostać uznanym za przedsiębiorcę - dodaje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
x22
2 lata temu
Działania Skarbówki w Polsce to ROZBÓJ w biały dzień. Zamiast pomagać ludziom w rozliczeniach, szukają bubli prawnych, o których zwykli ludzie pojęcia nie mają. Powinni te nieprawidłowości prawne zgłaszać do właściwych organów i rozwiązywać na korzyść podatnika. Ale lepiej i łatwiej zniszczyć komuś życie- przykładów wciąż mamy mnóstwo.
Lol
2 lata temu
zapraszam 60102
meg
2 lata temu
Każdy może zwrócić się do Skarbówki o interpretację danej sytuacji na dany dzień. To kosztuje 40 zł i wszystko jasne.
meg
2 lata temu
Ale brednie, takie przepisy są od dawna, tylko Polacy myślą, że im się uda i wiecznie zdziwieni. Mam tu takich cwaniaczków na pęczki. Dla nieświadomych - jest jeszcze opłata adiacencka od podziału lub uzbrojenia i renta planistyczna - jeżeli sprzedajesz przed upływem 5 lat od uchwalenia planu itd. Tak się użalacie a ja widzę jakimi leksusami te bidulki się rozbijają. Cwane to i bezczelne...
Jpdl
2 lata temu
Chyba są jakieś ustawy, a nie ze sobie skarbowka ma widzimisię.
Ehhh
2 lata temu
Państwo w Państwie.
Wredek
2 lata temu
Niejasne przepisy są po to,aby skarbówka, policja, ZUS i inne podobne urzędy mogły z ludzi zdzierać skórę bez oglądania się na jakieś wyimaginowane prawo czy jakąś tam sprawiedliwość. Pamiętacie jak było choćby z radarami, które stawiały gminy aby dorobić do budżetu? Wg prawa było to bezprawne a w życiu ludzie płacili mandaty i nikt się za nimi nie ujął.I jak po 3 latach jednak uznano, że tak być nie może to czy komukolwiek zwrócono ukradzione w ten sposób pieniądze? Oczywiście, że NIE !!!
Co się dzieje
2 lata temu
Coś mi się wydaje, że od jakiegoś czasu skarbówka sraczki dostaje i to dosłownie. Z każdej strony chcą coś uskubac u ludzi.
Prawo
2 lata temu
Naczelnik tego urzędu skarbowego powinien stracić stanowisko.
Jakim prawem
2 lata temu
Fiskus sobie zmienił interpretację?
Co to jest !
2 lata temu
I w taki sposób Bogu winna emerytka stała się przedsiębiorcom.
Anioł Stróż
2 lata temu
Nie narzekajcie, przecież od 1989 roku solidarność nie pozwala nikogo ograbić. A nad tym wszystkim czuwa PROFESOR LESZEK BALCEROWICZ i inni. CZUWAJ
joda
2 lata temu
To państwo nie cofnie się przez żadnym świństwem, byle tylko okraść obywatela.
aha
2 lata temu
jednorazowa sprzedaż działek to "działanie w sposób ciągły"? no to nieźle
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić