Oni dostają za niskie świadczenia. Resort już pracuje nad sprawą

7

Ci emeryci, którzy zostali poszkodowani przez tzw. emerytury czerwcowe, już niebawem mają doświadczyć sprawiedliwości. Wszystko za sprawą ruchów podejmowanych przez resort rodziny. Trwają prace, których celem jest stworzenie adekwatnych rozwiązań pomocowych.

Oni dostają za niskie świadczenia. Resort już pracuje nad sprawą
Niektórzy emeryci dostają zbyt niskie świadczenia (Getty Images, Scott Griessel)

Część emerytów została poszkodowana - jest to związane z tzw. emeryturami czerwcowymi. Trybunał Konstytucyjny już pod koniec poprzedniego roku orzekł, że sposób ich wyliczenia był niezgodny z Konstytucją.

Kto został potraktowany niesprawiedliwie? Problem dotyczy osób, które na emeryturę przeszły w czerwcu w latach 2009-2019.

Krzywda polegała na braku waloryzacji kwartalnej. "Jeśli wysokość świadczenia ustalana była w okresie od stycznia do maja i od lipca do grudnia składki podlegały nie tylko ostatniej waloryzacji rocznej, ale też dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. Wyjątkiem był czerwiec, bo w tym miesiącu kwota składek nie była poddawana waloryzacjom" - pisze next.gazeta.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anita Sokołowska o serialu "Przyjaciółki" i programie "Taniec z Gwiazdami"

Właśnie dlatego emeryci, którzy rezygnowali wówczas z aktywności zawodowej, dostawali o 200-300 złotych niższe świadczenia. Szacunki wskazują na to, że takich osób ma być około 100 tysięcy.

Problem wyeliminowano w 2021 roku. Prawo nie działa jednak wstecz, więc ci, którzy wcześniej przeszli na emeryturę w tym feralnym miesiącu, nadal dostają zbyt niskie świadczenia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zaległości emerytalne zostaną wypłacone?

"Rzeczpospolita" uważa, że resort rodziny pracuje nad rozwiązaniem dla pokrzywdzonych. Zauważono jednocześnie, że wypłacenie zaległości pochłonęłoby około 4 miliardy złotych.

Do sprawy w rozmowie z "Rz" odniósł się dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Spostrzegł, że do rozwiązania problemu konieczne są zmiany systemowe.

Zalecałbym jednak przy tym sprawne działanie, wszak chodzi o obywateli rozmyślnie poszkodowanych przez poprzednią władzę - powiedział Lasocki.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić