Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Oto emerytury wojskowych. Spodziewaliście się takich kwot?

286
Podziel się:

Coraz więcej mówi się o zarobkach, na jakie mogą liczyć nowi żołnierze, którzy decydują się na służbę wojskową. A jak sprawa wygląda z emeryturami? "Gazeta Krakowska" przedstawiła konkretne stawki, na jakie mogą liczyć emerytowani wojskowi.

Oto emerytury wojskowych. Spodziewaliście się takich kwot?
Emerytury dla wojskowych. Zobacz stawki dla żołnierzy (Licencjodawca, AKPA)

Na jakie emerytury lub renty mogą zatem liczyć żołnierze? Wszystko zależy oczywiście od stopnia, w momencie przejścia na emeryturę. Zdecydowanie najgorzej opłacani są emerytowani zwykli szeregowi, którzy mogą liczyć na średnio 2130 złotych brutto (około 1800 zł netto).

O wiele bardziej opłaca się zakończyć pracę w wojsku w randze podoficera. Takie osoby mogą liczyć już na emeryturę w wysokości 2603 zł brutto. Chorążowie z kolei dostaną 3223 zł brutto, a oficerowie młodsi o blisko 200 zł więcej.

Przepaść jest już w zarobkach dla oficera starszego. Taki wojskowy otrzyma brutto emeryturę w wysokości 5105 zł (około 3700 netto). Najlepiej opłacani są generałowie, którzy mogą liczyć na 12211 zł brutto.

Według obowiązujących przepisów, emerytura przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia posiada co najmniej 25 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim. Emerytura dla żołnierza wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i wzrasta o 3 proc, za każdy dalszy rok pracy w służbie.

Pensje dla nowych żołnierzy

Przypomnijmy, że w maju w całym kraju rozpoczęła się rekrutacja do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Według oficjalnych informacji, szeregowi żołnierze zarabiają netto od 4560 do 4630 zł, podoficerowie - od 5160 do 6250 zł, oficerowie - od 6300 do 9240 zł, generałowie - od 11 400 do 17 750 zł.

Oprócz tego wszyscy żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatku za długoletnią służbę wojskową, który wzrasta po trzech latach pełnienia czynnej służby wojskowej.

Zobacz także: Działania wojenne w Ukrainie. "Ofensywę ukraińską można ocenić jako sukces"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(286)
Xxx
miesiąc temu
Kto pisze te bzdury? Emerytura szeregowego po 15 latach służby to 2100 netto. Wystarczy poczytać.
Xxc
miesiąc temu
Xxc
Gosc
2 miesiące temu
Pytanie po co w Polsce ponad 200 generałów przy 100 tys armii Amerykanie maja ich tylko 40 przy 1,5 mln armii pracujcie na to wszystko
Takaprawda
2 miesiące temu
Te zarobki netto z artykułu to bzdury. Kapral w wojsku, 6 lat służby= 4600 netto. Do tego mieszkaniówke można dodać, ale jej wysokość zależy od tego gdzie się służy.
Jack
2 miesiące temu
Zapraszam wszystkich do wojska. Kozakom i cwaniakom daje dwa lata max:) Sam służę już 15 rok i za chwilę idę na eme w wieku 37 lat. Za wysługę i % wezmę gdzieś koło 2500 a potem pójdę do Wot i będę brał żołd + eme:) pozdrawiam
nico
2 miesiące temu
Finansowanie wojska na taką skalę to nieporozumienie.
Ddk
2 miesiące temu
Ciągle autorzy przeliczają emerytury,czy oni nie wiedzą że emerytury nalicza się nie z ostatnich pensji ,tylko z przepracowanych lat składkowych. Więc mamy dobry przykład, jakie były wspaniałe czasy i zarobki, za tw,wspaniałych rządów SLD i PO jak wszystkim podnosili i dawali. Dobrze się bawię jak słyszę jak opozycja pomaga gdy rządzi PIS ,za ich rządów pomocy ZERO
ZEN
2 miesiące temu
+ 15 % dodatku do emerytury za udawanie głupka u pani psycholog. A potem pozwolenie na broń i na emeryturze w ochronie dorabiają albo na uberze ludzi wożą. (to ci patologia)
podatnik
2 miesiące temu
Tyle się mówi o żołnierzach zwiększają się szeregi, podnoszą im zarobki, a na granicy z centrum kraju pełnią służbę policjanci, to o co chodzi są żołnierze, czy nie, a na osiedlach obywatele twórzcie sobie swoją straż obywatelską dla ochrony swojego majątku i ochrony najbliższych.
emeryt
2 miesiące temu
„Naród, który nie chce karmić swojej armii, będzie karmić cudzą.“ — Napoleon Bonaparte Żołnierz zawodowy musi spełniać mnóstwo wymogów fizycznych i psychicznych. Nie obejmują go przepisy prawa pracy, ani 40 godzinny tydzień "pracy", bo w wojsku pełni się służbę w dzień i w nocy. Nie może wybrać sobie miejscowości w której chciałby służyć, nawet pododdziału (przełożonego). Nie może bez zgody przełożonego dorabiać w czasie pozasłużbowym, tak samo nie może opuścić granic Polski bez wiedzy przełożonego. Nie może być członkiem partii politycznych itd. A emerytury oficerów starszych i generałów mimo że dla listonosza, sprzedawcy może wydawać się wysoka, ale to są emerytury jakie mają kierownicy, dyrektorzy itp. Trzon armii to szeregowi i podoficerowie. Jeżeli nic się nie zmieniło, to żaden szeregowy nie może zgodnie z przepisami otrzymać emerytury wojskowej, chyba że poprzez szkolenia ukończy kurs podoficera zdając pozytywnie egzaminy. OGÓLNIE ARMIA PROWADZI STAŁY NABÓR, zazdrosnych zapraszam do WKU. Ciekawe jak komputerowy kanapowiec poradzi sobie z egzaminem z WFu, strzelenie, posługiwaniem się nowoczesnym sprzętem bojowy, za który materialnie odpowiada, a płaci się szkody za wszystko. Złamie się linijka dowódcy z szablonami do rysowania na mapie, do kasy marsz. Spadnie bagnet ze stojaka w magazynie broni, bo ktoś w czasie alarmu zahaczył go plecakiem, do kasy marsz itd. Przepisy zmuszają nawet kierowców wojskowych do zapłaty za "nadmierne" zużycie paliwa płacić, a norma dla pojazdu jest ustalana na 50 km jazdy równą szosą. Kto służył w wojsku może powiedzieć, że często posiłki dowożone są na warty w lesie (polne drogi), strzelnice, oddalone placówki. A na terenie garnizonu nie zezwala się zazwyczaj na doliczanie dodatków "za trudny teren". Kierowcy którzy mieli w wojsku tzw. "samochód alarmowy" i płacili za przepały niech się odezwą pod tym postem. Pozdrawiam.
Hej
2 miesiące temu
80 % tzw żołnierzy zawodowych poszło w kamasze bo znaleźli sposób na życie. Mieszkanie za śmieszny % wartości, dodatki różnego rodzaju , ale w razie wojny to pierwsi do schronu.
Track
2 miesiące temu
W Polsce są tacy ,którzy przywileje mają i reszta,która musi na te przywileje zapracować.To się nazywa chyba "polski ład"
Fky
2 miesiące temu
Co za ściema. Emka MENU jest większa liczycie od podstawy a u nich wylicza się z ostatniej pensji Czyli z wszystkimi dodatkami
Mendoza
2 miesiące temu
Życzę powodzenia wytrwać w służbach minimum 25 lat, tę emeryturę wezmą nieliczni, a po takim czasie zapewne nie będzie zbytnio różnić się wysokością od cywilnej.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić