Paliwo po 5,19 zł? Minister finansów odpowiada

10

Ceny paliwa to temat, który nieustannie wzbudza mnóstwo emocji. Tym razem został o to zapytany minister finansów Andrzej Domański. Na antenie Radia ZET zdradził, czy jest szansa na paliwo po 5,19 zł.

Paliwo po 5,19 zł? Minister finansów odpowiada
Paliwo po 5,19 zł? Minister finansów Andrzej Domański odpowiada (Getty Images, kckate16)

Andrzej Domański gościł w programie Bogdana Rymanowskiego "Gość Radia ZET". Na radiowej antenie szef resortu finansów mówił choćby o cenach na stacjach paliw.

Benzyna po 5,19 jeszcze w tej kadencji? - zapytał prowadzący.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Ten kraj to niezwykły twór kulturowy. "Skomplikowane"

Po chwili Andrzej Domański wyznał, że osiągnięcie takiej ceny jest możliwe. Jednocześnie wyjaśnił, jaki warunek musi zostać spełniony.

Cena ropy od początku roku wzrosła o 20 proc. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni Orlen zaraportował 10 mld straty na inwestycji w olefiny. NIK wykazał 5 mld straty na zaniżonej wartości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej i wielki skandal 1 mld 600 mln złotych na podejrzanych transakcjach. Gdybyśmy to przeliczyli na każdego Polaka, który ma prawo jazdy, to mówimy o oszczędności 760 złotych dla każdego Polaka, który ma prawo jazdy. Jeśli cena ropy na rynkach spadnie o kolejne 20-30 proc., to 5,19 jest realne - oznajmił.

Donald Tusk o cenie paliw

Regularnie przypominana jest wypowiedź Donalda Tuska z 2022 roku. - Najbardziej szokuje fakt, że ceny paliwa osiągają absolutnie rekordowe pułapy mimo zdjętego VAT-u, a Orlen i Lotos notują najwyższe zyski w historii - mówił. Wskazywał też cenę 5,19 zł.

O przytoczoną wypowiedź premier był ponownie pytany w trakcie konferencji dotyczącej przyjęcia tzw. babciowego. - Te słowa padły dokładnie wtedy, kiedy pan Obajtek jako prezes Orlenu bawił się cenami w zależności od tego, co się opłacało PiS-owi, a raczej - co się nie opłacało, dokładnie wtedy benzyna mogła kosztować 5,19 zł - sprecyzował szef rządu.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić