Pierniczki luksusem na święta? Składniki podrożały

3

Po podwyżce cen karpia i choinek przyszła kolej na coraz droższe pierniczki. Okazuje się, że w ciągu ostatnich miesięcy składniki na świąteczne ciasteczka znacząco podrożały. To może oznaczać, że w wielu domach ten słodki wypiek stanie się luksusem.

Pierniczki luksusem na święta? Składniki podrożały
Pierniczki coraz droższe. (Pixabay)

Święta będą znacznie droższe niż te rok temu. W mediach regularnie pojawiają się informacje dotyczące podwyżek cen za podstawowe produkty. "Fakt" przeprowadził eksperyment, który wykazał, że nawet zwykłe pierniczki będą wyjątkowo drogie, a za składniki zapłacimy prawie dwa razy więcej.

Pierniczki coraz droższe

Redakcja przeprowadziła eksperyment w kilku różnych sklepach i sprawdziła najpopularniejsze składniki piernika, takie jak: masło, olej, cukier czy miód.

Zobacz także: "Halo Polacy". Tak nas widzą w Edynburgu. "Zawsze jest jakaś historyjka"

Okazało się, że najdroższy będzie cukier. W ciągu roku jego cena podskoczyła o ok. 100 proc. Rok temu kilogram cukru kosztował średnio 3,19 zł, a teraz za to samo opakowanie trzeba zapłacić ok. 5,99 zł.

Cena litrowego "Kujawskiego" podskoczyła z 9,66 zł aż do 14,96 zł. Zdrożało również masło. Kostka 200 g kosztuje 8,14 zł, a rok temu za samo płaciliśmy 6,19 zł. To wzrost ceny o 31,5 proc.

Podwyżka objęła także miód, który jest niezbędny do wykonania pierników. Litr miodu wielokwiatowego kosztował przed rokiem około 35. zł. Teraz ceny słoika zaczynają się od 40 do nawet 55 zł.

Przed Bożym Narodzeniem będzie jeszcze drożej i obejmie to niemal wszystkie produkty. Już w październiku cena detaliczna karpia wahała się od 25 do 26 zł za kilogram. Więcej zapłacimy także za choinki, szczególnie te sprzedawane w marketach i licznych punktach, które pojawiają się miastach.

W tym roku Polacy chcą przeznaczyć na święta średnio 1259 zł i jest to o 307 zł więcej niż w roku ubiegłym - wynika z badania Barometr Providenta. Najubożsi badani deklarują, że sięgną po produkty najtańsze, będą także "polować" na promocje.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić