o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
WZI
|

PiS wydaje miliony. Ogromna kwota na ochronę prezesa Kaczyńskiego

15
Podziel się

"Polityka' dotarła do sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Ponad 1,6 mln zł partia wydała na ochronę Jarosława Kaczyńskiego.

PiS wydaje miliony. Ogromna kwota na ochronę prezesa Kaczyńskiego
Pieniądze na ochronę Kaczyńskiego. PiS wydaje miliony. (Getty Images, Sean Gallup)
bEhgkYgR

Partie polityczne co roku muszą przedstawiać sprawozdania finansowe, które trafiają to Krajowego Biura Wyborczego. Do Biura właśnie wpłynęło sprawozdanie PiS za 2020 rok.

Do partyjnej kasy w ubiegłym roku wpłynęło 75 mln 794 tys. zł, z czego 37 mln 173 tys. zł to dotacja, stanowiąca zwrot kosztów kampanii wyborczej z 2019 roku, a 22 mln 260 tys. to subwencja, jaką partie polityczne dostają z państwowego budżetu. Ze składek pobieranych od swoich członków partia zebrała 4 mln 332 tys. zł.

Na co wydano te pieniądze? Najwięcej, bo aż 25 mln złotych, poszło na kampanię wyborczą prezydenta Andrzeja Dudy. Wynagrodzenia dla zatrudnianych przez PiS ludzi pochłonęły 4 mln 594 tys. zł.

bEhgkYgT
Zobacz także: Najbiedniejsi płacą zbyt wysokie podatki. Potrzebna jest korekta sytemu podatkowego

Miesięcznie, na ochronę prezesa Jarosława Kaczyńskiego Prawo i Sprawiedliwość wydaje 150 tys. złotych. Rocznie to ponad 1,6 mln złotych.

Jak podaje "Polityka", ochrona najważniejszego członka PiS nie jest wcale finansowana z darowizn czy składek. Według złożonych w KBW dokumentów partia płaci za nią z rządowej subwencji. W 2018 roku Krajowe Biuro Wyborcze miało wątpliwości, czy wydatki na ochronę prezesa są zgodne z prawem. Jednak Państwowa Komisja Wyborcza nigdy ich nie zakwestionowała.

bEhgkYgZ

Ochroną Jarosława Kaczyńskiego zajmuje się firma Grom Group, założona przez byłego komandosa GROM, Wojciecha Grabowskiego. Jak ustaliła Wirtualna Polska, prywatni ochroniarze pilnują prezesa nadal, pomimo tego, że odkąd Kaczyński został wicepremierem, przysługuje mu państwowa ochrona Służby Ochrony Państwa.

W pokoju przy gabinecie wicepremiera najczęściej rezyduje Wojciech Grabowski, wiceprezes firmy ochroniarskiej Grom Group. To on bezpośrednio chroni prezesa, pracuje z nim prawie codziennie. To najbardziej zaufany "ochroniarz" Kaczyńskiego, były żołnierz GROM z pierwszego zaciągu

-mówi informator WP

Prawo i Sprawiedliwość wydało też w sumie 442 tys. złotych, które przelano na konto fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Oficjalnie wpłaty zaksięgowano jako "opłaty za przygotowanie i realizację transmisji wydarzeń związanych z obchodami miesięcznicy smoleńskiej w TV Trwam".

Nieco mniej, bo 409 tys. zł, kosztował partię wynajem siedziby, która mieści się w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhgkYhu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
gość
2 miesiące temu
Słusznie bo jest wicepremierem ,ale nie kradnie jak Platforma Polaków na miliardy .
Sara
2 miesiące temu
Nawet komentować nie chcę oni są bez serca.
JP2
2 miesiące temu
Szkoda, że 11 lat temu nie poleciał kondon z bratem
bEhgkYhv
Co mądrzejsi
2 miesiące temu
Już z tego kraju wyjechali, nic tylko kupować i wynajmowAc mieszkania biedocie która z roku na rok ma co raz gorzej
Gosc
2 miesiące temu
Jak by ktoś chciał go załatwić to by to zrobił.Jan Paweł2 Nie taka miał ochrone.Nie ma rzeczy nie możliwych.Wystarczył by dobry snajper
Yoorek
2 miesiące temu
Przed kim go chronią, przecież wszyscy kochają zbawcę narodu.
Majo
2 miesiące temu
To się w głowie nie mieści!!!
Prawydolewego...
2 miesiące temu
Faktycznie nie powinien się niczego obawiać przecież tylko jeden czlonek PISu został zamordowany! Dwóch było zaatakowanych przez platwusów w Sejmie i kilka biur poselskich zostało zdemolowanych!
NERON
2 miesiące temu
To narodowy skarb Powinien być przewożony w kapsule odpornej nawet na wybuch jądrowy (by mu jajek nie urwało) a spać w hełmofonie i kamizelce kuloodpornej
kolanko
2 miesiące temu
Największy tchórz w Polsce jest wicepremierem od spraw bezpieczeństwa.
Julia 55
2 miesiące temu
To czego on się boi? Ma nieczyste sumienie, że tak musi być chroniony?
Owsiki
2 miesiące temu
Kochamy Jarka
Winicjusz(5)
2 miesiące temu
Uważam, że nie powinno się żałować pieniędzy na ochronę drugiej co do ważności osoby w państwie (po ojcu Rydzyku), zresztą to nie są duże kwoty, więc nie ma się nad czym rozwodzić
bEhgkYhn
Hipokryci
2 miesiące temu
Na co wydaje pieniądze Partia Oszustów zapewne na onkologie, bezrobotnych i niepełnosprawnych!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić