Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Konrad Bagiński
|

Płot Błaszczaka budowany z białoruskich materiałów? Komedia na granicy

286
Podziel się:

Czy wojsko na granicy polsko-białoruskiej buduje płot, używając do tego… białoruskich materiałów? Tak wynika ze zdjęć zrobionych przez fotoreporterów - widać na nich skrzynie ze szpilkami wyprodukowanymi u naszych wschodnich sąsiadów. MON jednak zdecydowanie zaprzecza.

Płot Błaszczaka budowany z białoruskich materiałów? Komedia na granicy
Czy białoruskie materiały zostały użyte do budowy płotu na granicy z Białorusią? (Agencja FORUM, Michal Kosc / Forum)

Zdjęcia zrobione na granicy polsko-białoruskiej sugerują, że wojsko buduje na granicy płot, używając do tego… białoruskich materiałów. Sfotografowana skrzynia pełna jest szpilek - czyli rodzaju śledzi mocujących. Niemal takich samych używa się do mocowania namiotów do podłoża.

Materiały z Białorusi?

Napisy na skrzyni informują, że wyszła ona z białoruskiej firmy FanDOK z siedzibą w Bobrusjku - to ok. 130 km od Mińska.

Zobacz także: Stan wyjątkowy. Ekspert: "potrzebne są nadzwyczajne działania"
Nie wiem do czego konkretnie używane są te szpilki. Ale można nimi przytwierdzać do podłoża zasieki z drutu kolczastego. Możliwe też, że są używane do budowania tzw. zapór mało widocznych - tłumaczy nam ekspert od antyterroryzmu.

Wyjaśnia, że tego typu zapory to po prostu silnie naciągnięte druty lub linki. Umieszcza się je tuż nad ziemią w taki sposób, by nie były łatwo dostrzegalne, szczególnie w nocy. Takie zasieki mogą powstrzymać całe oddziały wojska, które po prostu potyka się o druty. Szpilki mogą służyć do umocowania zapór do podłoża. O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej.

Biuro prasowe MON w odpowiedzi informuje, że Inspektorat Wsparcia RSZ podpisał umowy na dostawy elementów do wykonania ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej wyłącznie z polskimi podmiotami gospodarczymi. Ogrodzenie powstaje z polskich elementów - podkreśla biuro prasowe MON.

Powstający płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego (concertina) ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Pod płotem, po zewnętrznej stronie położone są trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. Ponadto w wyznaczonych miejscach powstaje dodatkowa siatka po obu stronach ogrodzenia chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem - dodaje resort.

Co naprawdę produkuje białoruska fabryka?

Pytany przez nas ekspert zwraca uwagę na jeszcze jedno możliwe wyjaśnienie - być może z Białorusi pochodzi jedynie opakowanie, czyli skrzynia. Fabryka FanDOK ma długą historię, działa od 1926 roku. Jednak najważniejszym profilem jej działalności jest produkcja mebli i wyrobów drewnianych.

Co ciekawe, przedsiębiorstwo zostało założone o wiele wcześniej, bo w roku 1913. Jednak w roku 1918 zostało zniszczone przez… polskie wojsko. Odrodziło się kilka lat później i od tamtej pory działa bez przeszkód.

W Bobrujsku znajduje się pochodząca z 1810 roku twierdza. Wiek temu stała się ona centrum tzw. Rzeczypospolitej Bobrujskiej – polskiej strefy okupacyjnej. W lutym i marcu 1918 r. doszło w okolicy twierdzy do ciężkich walk o Bobrujsk z bolszewikami, zakończonych zwycięstwem żołnierzy polskich. Były to jedne z pierwszych starć Polaków z bolszewikami. W maju polskie wojsko ewakuowało się z Bobrujska do Królestwa Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(286)
tutin
4 miesiące temu
kupują na wschodzie , bo po pierwsze to platfusowce rozgrabili i zniszczyli przemysł a po drugie brukselka prowadzi idiotyczną politykę klimatyczną
GRANIT
7 miesięcy temu
BMZ huta Łukaszenki to główny dostawca mi.n. prętów walcowanych do fi 150mm, żebra, drutu, etc.. Zalewa Polskę i EU tanim dumpingowym materiałem. Niedługo Łukaszenko zaleje EU cegłami i betonem. Ich produkcja wiąże się z wysoką emisją CO2... UE zdecydowała o zaoraniu produkcji w naszych krajach . jakieś pytania ? D
Andy
7 miesięcy temu
Niedługo Łukaszenka będzie nam sprzedawał grafik ucieczek przez granicę - dokładna godzina i miejsce. Tanio, okazja :)
POLAK
7 miesięcy temu
Moim zdaniem należy dokonać wojskowego zamachu stanu.Przy tym szybko milicję pozbawić jakichkolwiek uprawnień,pozbawić broni i sprzętu.Poprostu rozgonić do roboty,niepokornych aresztować.Mediom zamknąć gębę by nie nudziło.Wojsko ma zaprowadzić porządek w kraju i tyle w tym temacie.
Wania
7 miesięcy temu
Łukaszenko chyba pęka że śmiechu...
Mapka
7 miesięcy temu
A uściślijmy dokładniej , wyprodukowane w Chinach
Adam N 1973
8 miesięcy temu
Współczuję redaktorom, dostali zadanie ośmieszenia tego płotu. Ale ci co zarzucają im błąd odnośnie tego że w Bobrujsku w 1918 były wojska polskie to nie mają racji. Tam były wojska tworzone na terenie Rosji za zgodą rządu Kiereńskiego. Zaczęło się od tego, że po kryzysie przysięgowym wiosną 1917 trzecia brygada Legionów przeszła na stronę Rosjan. Resztę legionistów Niemcy i Austriacy internowali w Szczypiornie, a Piłsudskiego wysłali do Magdeburga
Heniek
8 miesięcy temu
A jakie to ma znaczenie, pytam. W Polsce obecnie brakuje materiałów budowlanych, zatem kto przedsiębiorczy, powinien je sprowadzac np z Białorusi no bo czemu nie?
Oko
8 miesięcy temu
To dlatego dziennikarze z aparatami foto są tam nie wpuszczani
Kukuła
8 miesięcy temu
A Błaszczak cz Kamiński udziałów w tej fabryce ie mają? A kto produkuje drut kolczasty bo to będzie jak z maseczkami
Jjaa
8 miesięcy temu
hahahaha
Irena
8 miesięcy temu
Wszystko zrobią żeby Polaków oczernić. Brawo Polska Straż Graniczna 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🌹
Czytelnik
8 miesięcy temu
Ale wy macie problemy. Codziennie wałkujecie te nasze służby graniczne. Czy Białorusini wam za to płacą,żeby buntować Polskie społeczeństwo?
rejmons
8 miesięcy temu
Straszne! Ponure! Wstrząsające!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić