Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KRO
|

Kupujemy go z Białorusi na potęgę. Polscy producenci alarmują

567
Podziel się:

Choć relacje polsko-białoruskie nie są, mówiąc delikatnie, najcieplejsze, to jednak nie wpływają one na importerów cementu. Polska nie wprowadziła embarga na ten towar. Mało tego, białoruski cement importujemy coraz chętniej.

Kupujemy go z Białorusi na potęgę. Polscy producenci alarmują
Polskie miejscowości zalewa cement z Białorusi. Importujemy go na potęgę (Pexels, Rodolfo Quirós)

Przemysł cementowy ma mocny wpływ na polską gospodarkę. Zapewnia bowiem 2 miliony miejsc pracy i generuje 8 proc. PKB. Zapewnia też gospodarkom lokalnym oraz sektorowi finansów publicznych nawet 3,8 miliarda złotych rocznie - pisze portal wnp.pl.

Polskę "zalewa" białoruski cement

Na drodze rozwoju gałęzi przemysłu cementowego stoi... cement zagraniczny. Konkretnie ten importowany z Białorusi, Turcji i Ukrainy. Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) alarmuje, że producenci z tych krajów nie przestrzegają regulacji klimatycznych Unii Europejskiej. Dlatego też import ich cementu zwiększa ślad węglowy nawet o 15 proc. w stosunku do krajowego.

Mamy do czynienia z eksportem z Białorusi cementu nieobciążonego kosztami transformacji klimatycznej i bardzo drogich praw do emisji CO2 - ostrzegał Krzysztof Kieres, przewodniczący SPC.

Cement z Białorusi do Polski właściwie płynie bez przeszkód. W 2020 roku import tego surowca wyniósł ponad 440 tys. ton, co oznacza wzrost o 80 proc. w porównaniu z wynikami importu w roku 2019. Jeżeli natomiast porównamy dane za rok 2016, to różnica jest jeszcze większa, bo niemal 300-procentowa!

Będzie embargo na cement?

Nie zanosi się, by tegoroczny import cementu z Białorusi miał przyhamować. Do końca czerwca nad Wisłę trafiło już 233 tysiące ton cementu białoruskiego. Według ekspertów, z którymi rozmawiał portal wnp.pl, do końca 2021 roku import surowca od naszych sąsiadów przekroczy pół miliona ton.

Dlatego też pojawia się coraz więcej głosów nawołujących do embarga na import cementu z Białorusi. Wspólnie o to apelują posłowie Lewicy Andrzej Szejna i Przemysław Koperski oraz europosłowie Adam Jarubas (PSL) i Grzegorz Tobiszowski (PiS).

Zobacz także: Podatki mocno wzrosną i to już niedługo. "Rząd oszukuje społeczeństwo"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(567)
maria
6 miesięcy temu
Zrezygnowalismy z gazu ,od Bialorusi ,nie rezygnujmy z cementu,przeciesz bedziemy stawiac ploty ,opasujace Polske,,zostawcie troche naszego cementy na budowe domow ,Flagi POLSKIE,w sosie smietanowo -pomidorowym,,to nasza duma,co dale3j,
EuPi
6 miesięcy temu
Łukaszenka to przyjaciel senatora Karczewskiego, to jak odmówić, ,,takiemu ciepłemu, dobremu człowiekowi?"
emeryt
6 miesięcy temu
Rosja z Białorusią ZAWSZE utrzymywała Polskę.
klient czekaj...
8 miesięcy temu
Cementownie w Polsce ograniczają dostawy cementów, limitują dostawy do odbiorców. Obecnie mamy dotkliwy brak cementu na rynku południowej Polski spowodowany takimi działaniami. Klienci tygodniami czekają na dostawy betonów. Pisanie w takiej sytuacji o wprowadzeniu embarga na cement z Białorusi jest dowodem na totalną nieznajomość polskiego rynku cementu i betonów lub świadomym działaniem na korzyść zachodnich koncernów które skupiają w swoich rękach rynek cementowy w Polsce. Uważam że jest nam potrzebny swobodny import białoruskiego cementu w innym przypadku lobby cementowe spowoduje że ceny betonów w najbliższym czasie znacznie poszybują w górę
Wojciech
8 miesięcy temu
A SOLIDARNOŚĆ GDZIE POJECHAŁA DO BRUKSELI WALCZYC O PŁOT I BETON JAK ZWYKLE NIE JEST TO NA FALI
antybolszewik
9 miesięcy temu
Teraz zbudujemy mur na 4,5m kupując cement od Łukaszenki i łukaszenka znowu zarobi. Plica Polonica
MNH
9 miesięcy temu
Importem z Białorusi a nie eksportem.
Jacek
9 miesięcy temu
Trudno się dziwić skoro ich cement jest równie dobry jak nasz ,a do tego tańszy. Ale by obrócić tendencje wystarczyło by aby nasi producenci zadziałali patriotycznie i obniżyli ceny.
Kik
9 miesięcy temu
Bardzo dobrze że będą sankcje. Białoruś przestanie łamać prawa człowieka to można wrócić do tematu.
xyz
9 miesięcy temu
Gospodarka wolnorynkowa cechuje się możliwością wyboru kontrahenta, a gospodarkę sterowaną, patologiczno-socjalistyczną już mieliśmy. Dbałość o gospodarkę zacznijcie od dbałości o siłę pieniądza czyli redukcję inflacji. Inflacja to psucie pieniądza czyli okradanie wszystkich zarabiających i oszczędzających w złotówkach. Teraz Polki i Polacy są okradani w skali 5% /rok wartości ich pracy i oszczędności.
ona
9 miesięcy temu
brawo Unia!!!!
NORMALNY
9 miesięcy temu
Najpierw się likwiduje swój a później sprowadza z zagranicy. Działanie UE przemysł ciężki, cukrowniczy, stocznie, zagłębia przemysłowe, uprawy buraka, tytoniu, chmielu, hodowli krów, świń itp. To efekt przystąpienia do UE. Zrezygnowaliśmy bo tak UE chciała. Gdzie tu logika. A Niemcy wszystko przejęli.
Gretynka
9 miesięcy temu
Tak to jest jak się wprowadza ekomarksizm do gospodarki, miłośnicy EU.
Tak właśnie
9 miesięcy temu
Na Białorusi opłaci się też tankować samochody wychodzi 4 zł za litr
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić