Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. TOS
|

Lekką ręką resort Ziobry wydał miliony zł. NIK pokazuje kuriozalne wydatki

75
Podziel się:

Czy można wydać ponad milion złotych z funduszu przeznaczonego na przeciwdziałanie przestępczości na konferencję, która tylko marginalnie będzie zahaczać o ten temat? Można. Zrobiło to Ministerstwo Sprawiedliwości, a dokładnie opisała Najwyższa Izba Kontroli.

Lekką ręką resort Ziobry wydał miliony zł. NIK pokazuje kuriozalne wydatki
Lekką ręką resort Ziobry wydał milion złotych. NIK pokazuje kuriozalne wydatki z Funduszu Sprawiedliwości (Getty Images, Omar Marques)

W czwartek NIK opublikowała raport dotyczący realizacji ustawowych zadań Funduszu Sprawiedliwości, którym dysponuje kierowane przez Zbigniewa Ziobrę Ministerstwo Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości. NIK: 280 mln zł wydane nierzetelnie

Łączna wartość środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie wyniosła ponad 280 mln zł - poinformowała NIK. Lista nieprawidłowości jest długa, uwagę zwracają m.in. akcje i imprezy sfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, które - jak dowodzi NIK - nie miały żadnego lub tylko marginalny związek z przeciwdziałaniem zdarzeniom o charakterze przestępczym.

Zobacz także: Niskie raty kredytów. UOKiK bije na alarm

W ramach przeprowadzonej w 2019 r. kampanii informacyjnej pt. "Małżeństwo jako najlepsza forma profilaktyki przed przestępczością", największe wydatki poniesione przez jej organizatora Fundację Mamy i Taty, dotyczyły produkcji i emisji spotu reklamowego o nazwie "Małżeństwo. Droga naszego życia" oraz ogłoszeń prasowych o tej samej tematyce. Poszło na to 898 tys. zł.

Zarówno spot reklamowy, jak i ogłoszenia nie zawierały treści, które nawiązywałyby do problematyki przeciwdziałania przestępczości - punktuje NIK.

Ciekawie prezentuje się też konferencja "Forum Prawo dla Rozwoju Law4Growth", na której organizację wydano ponad 1,2 mln zł.

Tematyka konferencji (w szczególności sesje panelowe drugiego dnia wydarzenia) znacząco odbiegała od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem przyczynom przestępczości - ocenia NIK.

Analiza memów za ciężkie pieniądze

Jak się okazuje, pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości zostały też wydane na "Raport o przypadkach naruszenia prawa do wolności religijnej w Polsce w odniesieniu do chrześcijan w 2019 r.". Efekty tych prac to m.in na zestawianie przypadkowych treści internetowych (m.in. analiza tzw. memów internetowych) oraz przykładów ze sztuki i literatury fantastycznej (literatura Dana Browna, Stephena Kinga, Andrzeja Sapkowskiego).

W ramach projektu zidentyfikowano 64 przypadki naruszenia prawa do wolności religijnej, ale przedstawione tam dane nie pozwalały na rozróżnienie (i określenie liczby) czynów motywowanych niechęcią do konkretnej religii, od zwykłych aktów chuligańskich, czy też przestępstw popełnianych z powodów ekonomicznych (np. kradzieże, rozboje w miejscach kultu religijnego) - przekonuje NIK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
wojtek
9 miesięcy temu
Brawo Panie Banaś. Taki człowiek powinien być Prezydentem.
wojtek
9 miesięcy temu
Brawo Banaś
POLKA
9 miesięcy temu
gdyby naprawde rzady PO tak grabili to ziobro by ich posadzil ze swoja swita,wiec pis nas oszukal aby na nich glosowac i po to dal te ochlapy 500 300 13 emeryture
Mat
9 miesięcy temu
Te kamienice co tam wokol byly to jeszcz sa? Moze ktos podejsc i nas upewnic?
Mat
9 miesięcy temu
Jaka jest kolejnosc? Najpier sie zostaje politykiem czy zlodziejem? Czy na odwrot? Jaka jest kolejnosc?
Mat
9 miesięcy temu
Czy ktos wie gdzie mozna ukrasc kamienice?
Wolne sądy
9 miesięcy temu
W normalym kraju by juz siedział.A co na to CBA?Nic!!!Zresztą w sadach dobra sobie już takich ludzi ,że kradną też>>>
Janek dlugi
9 miesięcy temu
Tyle co ukradł Balcerowicz i Tusk to nie do przebicia bo to po około 10 bilionów jeden i drugi tyle samo bo nie chciał być gorszy od Balcerowicza i obaj zdeponowali kasę u Sorosa i z tej kasy są opłacani sędziowie dlatego mamy wyroki takie a nie inne Fundacje, organizacje poza rządowe tylko te które są przeciwko rządowi Niektórzy policjanci i nie którzy nauczyciele wyższych uczelni oraz każdy jeden protest od przejęcia władzy przez PIS Teraz ta sama klika z Magdalenki będzie nas okradała w Unii z dotacji unijnych
tlen
9 miesięcy temu
BRAWO BRAWO PANIE ZIOBRO BRAWOZYJ NAM 100 LAT I WIECEJ
LLLLLLLL
9 miesięcy temu
Nie wiem jak te pisiory pomieszczą się w więzieniach. Znając ich to wykasują.
Gosc
9 miesięcy temu
Juz wiecie po co I’m sady, teraz jest przyklad Ziobro za to nie odpowie ach co za zycie
TARAS
9 miesięcy temu
Z zobry skorzystał tez rydzyk niech odda albo cela wspólna będą się bawic
Adam N 1973
9 miesięcy temu
Hmm. Jednak prawidłowo funkcjonująca rodzina ma coś ze zwalczaniem przestępczości. Tam gdzie rządzi ojciec silną ręką, tam mniej jest młodych przestępców. Może i są jednostki już genetycznie skazane na bycie przestępcą, ale wielu jest takich, których od konfliktu z prawem powstrzyma rodzina. A chyba nikt nie zaprzeczy że małżeństwo to nie jest osłabienie rodziny. Chociaż ok, nie narzucam ludziom, by się pobierali jeśli mają obiekcje czy inny światopogląd. Nawet gdyby te 280 mln były wydane nie do końca zgodnie z przeznaczeniem, to co to jest wobec CO NAJMNIEJ 400 mld zdefraudowanych przez PO
Malkel
9 miesięcy temu
Banaś nie jest wiarygodny
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić